Αεραγωγοί

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120892 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αεραγωγοί
Όσον αφορά τα βεντιλατέρ.
Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει λίγο...
τετραπολικό διαβάζω στις προηγούμενες σελίδες είναι καλύτερα.
ΑΛΛΑ
βλέπω διαγράμματα αποδοσεων και αντιλαμβάνομαι ότι τα τετραπολικά ΔΕΝ κάνουν για δίκτυα με μεγάλη στατική πίεση.
Αν έχω καταλάβει τα τετραπολικά βγάζουν κυβικά μεν. Δουλεύουν σε χαμηλές στροφές και άρα τραβάνε λίγο ρεύμα. Αλλά δεν αντέχουν σε στατικές πιέσεις.
Αν θέλεις δλδ να πάς τον αέρα σε μακρινές αποστάσεις τότε θες διπολικό βεντιλατέρ.

Όποιος έχει εμπειρία ας γράψει 5 γραμμές να ξεστραβωθούμε λίγο...
:cheer:
Και πάλι ευχαριστώ.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120898 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Αεραγωγοί

Gdevil έγραψε: Καλημέρα,
Να κάνω μία ερώτηση θέλω όσον αφορά δίκτυο αεραγωγών και στατική πίεση.
Βλέπω σχεδιαγράμματα από βεντιλατέρ που αναγράφουν πόσο πέφτουν τα κυβικά που βγάζουν ανάλογα με την στατική πίεση του δικτύου που συνδέονται.
ένα μοτέρ πχ 200 κυβικών μπορεί λόγω στατικής πίεσης να πέσει στα 100.
Από το σχεδιάγρμμά του προκύπτει ότι είχε να αντιμετωπίσει πχ στατική πίεση 100 pa.
Η ερώτησή μου είναι η εξής.
Αν στο ίδιο δίκτυο μπεί άλλο βεντιλατέρ τότε πάλι η στατική πίεση που θα αντιμετωπίσει το νέο βεντιλατέρ θα είναι 100 pa?
Και υποερώτησεις...
Ανεξαρτήτως της παροχής του νέου βεντιλατέρ?
Ανεξαρτητως του αριθμού στροφών του νέου βεντιλατέρ?

Ευχαριστώ


Tι εννοείς οτι "Από το σχεδιάγρμμά του προκύπτει ότι είχε να αντιμετωπίσει πχ στατική πίεση 100 pa."?
Οι πτώσεις πίεσης προκύπτουν από το δίκτυο και με αυτές διαλέγεις το φουρφούρι.
Όσον αφορά τα διπολικά ανεμιστήρια, δες και στάθμες θορύβου, θα αλλάξεις γνώμη! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120915 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αεραγωγοί
Σε αυτό που έγραψε λέω το εξής.
ενα μοτέρ έχει ελεύθερη έξοδο 200 κυβικά.
Σε ένα συγκεκριμένο δίκτυο αγωγών μετράς την έξοδο και έχει πέσει στα 100.
Πας στο διάγραμμά του και βλέπεις στατική 100 pa
(όλο αυτό το κάνεις γιατί δεν είναι εύκολο να υπολογίσεις την στατική πίεση με μέτρα και γωνίες και αλλαγές σε διατομές και σύνθετους αγωγούς)
Αλλά η ερώτηση είναι το νέο βεντιλατέρ πάλι 100 pa θα έχει να αντιμετωπίσει?
Όσα κυβικά και αν είναι?
Ότι τύπος και αν είναι?
Δλδ σε ένα συγκεκριμένο δίκτυο αγωγών είτε στείλεις 200 κυβικά είτε 1000 την ίδια στατική πίεση θα έχει το δίκτυο?


Για τον θόρυβο ναι... έχεις απολυτο δίκιο...
:)
Και έλεγα τι ξέχασα να γράψω για τα διπολικά...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120933 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Αεραγωγοί
Στον ίδιο αεραγωγό (σταθερή διατομή) με περισσότερα κυβικά έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες, οπότε διαφορετικές πτώσεις πίεσης.
Όσο ανεβαίνουν οι ταχύτητες ανεβαίνουν και οι απώλειες κι ο θόρυβος.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142948 από georgiou.cr
Απαντήθηκε από georgiou.cr στο θέμα Αεραγωγοί
Χρειάζομαι τη γνώμη σας. Εχω αποφασίσει να τοποθετήσω την Kratki Zuzia. Θέλω να την δουλέψω με φυσική ροή. Σκέφτομαι αν πρέπει να αγοράσω και τον dydtrybutor Φ100 που δίνει η εταιρία kratki.pl/pl/produkt/dystrybutor-4x100-maja-i-zuzia_dmz100 για να στείλω αέρα με φυσική ροή σε κρεβατοκάμαρα και διάδρομο. Το σχέδιο του διαμερίσματος είναι αυτό : s5.postimg.org/cypxqtcef/image.jpg . Οι περσίδες θα τοποθετηθούν σε σειρά . Απόσταση απο εστία 5,5μ + 1 γωνία για την πρώτη περσίδα και 7,5μ + 1 γωνία για τη δεύετρη. Περιμετρικά στο ταβάνι τρέχει δοκάρι 30cm : s5.postimg.org/sdtk7of7r/20141213_102204.jpg που σημαίνει ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει ο αεραγωγός να κάνει και 2η γωνία προς τα κάτω .
Η kratki στη σελίδα της έχει κανάλια ορθογώνια 50χ152 kratki.pl/pl/produkt/kanal-prostokatny-1m-50x152-mm_kp515 , kratki.pl/pl/produkt/przylacze-kanalowe-do-kratki-17x17-cm_pk17 τα οποία μου φαίνονται πιο εύκολο να τα τοποθετήσω, να κάνω τα σπασίματα και να τα κρύψω με μια περιμετρική γυψοσανίδα (20cm απο ταβάνι όπως για κρυφό φωτισμό) απο γαλβανισμένη Φ100.
Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ικανοποιητικά ή λόγω γωνιών-μήκους αγωγών-έλλειψη μοτέρ θα πετάξω τα χρήματα ??? !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143068 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αεραγωγοί
οχι φιλε δεν δουλευει χωρις ανεμιστηρα δεν μπορεις αν κανεις διανομη με φυσικη ροη κι αυτο που δειχνεις δεν ειναι γι αυτη την δουλεια
επισης τα καναλια που λες δεν ξερω αν υπαρχουν στην ελλαδα αλλα δεν ειναι πιο ευκολα
για οποιες αποριες εχεις σχετικα επικοινωνησε με την κρατκι θα στις λυσουν :)
ο ανεμιστηρας δεν ειναι απαραιτητο να μπει στο σαλονι μπορει να μπει σε χωρο που ενοχλει λιγοτερο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ