Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106350 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700

liakjim έγραψε: Δεν το καταλαβα. Η κολωνιτσα αυτη αποτελειται απο τα blocks της χτιστης καμιναδας μεσα απο την οποια θα περασει η ινοξ.
Αρκει αυτο που λες?
Αν είναι τέτοια μπλοκ τότε χωρίς τροχό, για να τα κόψει, αυτό που σου πρότεινα δεν γίνεται.


Αναρωτιεμαι μηπως ετσι κ αλλιως η θερμοτητα θα ανεβαινει ετσι κ αλλιως πανω στα δωματια με φυσικη ροη.
Η περισσότερη λογικά, όμως παίζει ρόλο και η διαρρύθμιση.
Οι χώροι κλείνουν μεταξύ τους ή είναι ανοιχτοί?


Μηπως απλα να βαλω τον εναλλακτη της kratki + τις περσιδες τυπου τουνελ ωστε να δωσω ταχυτητα στον θερμο αερα κ να παει πανω.
Τον εναλλάκτη και ένα κομμάτι χαλύβδινο μισού ή ενός μέτρου να τα βάλεις οπωσδήποτε. Θα παίρνεις πρόσθετη θερμότητα, που για το σπίτι σου, καθώς είναι οριακό για να θερμανθεί ολόκληρο με τα 14kW του σελενικ, θα είναι πολύ χρήσιμη. Για τις περσίδες η χρήση θα σου δείξει. Μια καλή ιδέα είναι να κάνεις ότι έκανε και ο Tas, δηλαδή να παραγγείλεις μια περσίδα 60x17 με ρύθμιση ανα γρίλλια. Κλείνοντας κάποιες χαμηλές γρίλιες θα μεγαλώνει η θερμοκρασία και η ροή, ανοίγοντας τις θα έχεις τα αντίθετα. Έτσι σου δίνεται η δυνατότητα να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις τους και να βρεις την κατάλληλη θέση.
Γενικά πάντως, η εντύπωση που μου δίνεται είναι ότι θα τα καταφέρεις και θα το ζεστάνεις. Ειδικά για την Αθήνα που είσαι, οι δυνατότητες της εστίας θα σε καλύψουν :)



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106354 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700
Οι χωροι μπορουν κ να ειναι ανοιχτοι κ να κλεινουν (με πορτες) . Φαντασου ειναι τρια δωματια + 1 μπανιο σε καθε γωνια του τετραγωνου.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106355 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700
Εννοούσα αν κλείνει στην σκάλα. Η ανησυχία μου είναι για το αν θερμαίνεται περισσότερο ο επάνω όροφος, αφήνοντας ψυχρότερους κάποιους χώρους του κάτω ορόφου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106371 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700
Α , οχι δεν κλεινει. Ετσι κ αλλιως κατω εχει κουζινα που δεν μας νοιαζει κ την σαλονο-τραπεζαρια . Η τελευταια ειναι στον χωρο του τζακιου οποτε πιστευω οτι θα ειμαι οκ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106389 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700
Κι εγώ, βάσει περιγραφής, αυτό πιστεύω.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106756 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλησπέρα θα ήθελα τη γνώμη σας γιατι έχω 2 επιλογές στην πρώτη επιλογή μετα το τζάκι βάζω εναλλάκτη καπναερίων και μετά γωνια 45 μοιρών έξοδος καμινάδας έχω στο 1.85 όλο το ύψος είναι 2.5 μετρα αν το αφήσω έτσι το παταράκι θα είναι κενό δηλ.δε θα περνάει μέσα η σύνδεση της χαλύβδινης με την ινόξ καμινάδα.Βέβαια προφυλάσω καλύτερα έτσι και τα καλωδια αν και δεν έχω πρόβλημα στο να τα μεταφέρω!
Aν είναι σωστό να το προχωρήσω!
Στην 2η επιλογή μετα τον εναλλάκτη συνεχίζω με 0,50μ.χάλυβα και μετά βάζω γωνία εκει συναντω πρόβλημα θα πρέπει απέξω να γκρεμισω το μισο μπαλκονι για να μπορει να συνεχίσει με ημιταφ και να ανεβει πανω η καμιναδα.στη 2η επιλογη η καμιναδα βγαινει στα 2.20.
Φωτο 1ης επιλογης.
[img]http://http://s1279.photobucket.com/user/Tasos_Pontios/media/P1000918_zpsdc0a8af0.jpg.html[/img]

φωτο 2ης επιλογης
http://s1279.photobucket.com/user/Tasos_Pontios/media/P1000919_zps7a85c2da.jpg.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ