Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25546 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@kenwood
Στην σελίδες 50 & 160 έχει το σχέδιο που θέλεις, ρίξε και μια ματιά στο θέμα < Τύποι ενεργειακών εστιών, που ταιριάζει η καθεμία >
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by SHERIF. Αιτία: συμπλήρωμα απάντησης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25550 από iron_dk
Απαντήθηκε από iron_dk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Μιά χαρά κασετούλες, ειδική η Bertucci και πολύ όμορφη. Θα ζεστάνεις παραπάνω από τα μέρα που θες...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως το Bertucci είναι πιο όμορφο και μάλλον θα το περάσω. Θέλω όμως να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Ο τζακάς που έχει το Bertucci επιμένει να ανοίξει μια τρύπα στη γυψοσανίδα κοντά στην οροφή πάνω από το τζάκι και να βάλει περσίδα. Υποστηρίζει οτι θα βγαίνει και από εκεί ζεστός αέρας γιατί ο χώρος γύρω από την εστία (που είναι στην γωνία και έχει κλειστεί με γυψοσανίδα χωρίς μονωση, όταν έγινε το κτιστό) θα λειτουργεί σαν θερμοθάλαμος. Ισχύει αυτό; Μήπως ανοίξω άδικα ιστορίες; (έξτρα τρύπες, σκαψίματα μερεμέτια κλπ) Μήπως αυτό επηρεάζει τον αέρα που θα βγάζει το βεντιλατέρ από την σχισμή στο επάνω μέρος της κασέτας;
Επίσης θέλω να ρωτήσω αν τελικά πρεπει να σπάσω γυψοσανίδα θα ήταν καλό να περάσω εναλλάκτη θερμότητας στην καμινάδα και βεντιλατέρ με θερμοστάτη και αισθητήρα θερμοκρασίας θερμού αέρα όπως διάβασα στις πρώτες σελίδες του θέματος; Σκέφτομαι αν δουλέψει σωστά μήπως μπορώ να στείλω αέρα στην κρεβατοκάμαρα που είναι μακριά, μιας και το Bertucci δεν μπορεί από μόνο του λόγω μικρού βεντιλατερ,
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι άσχετος με το θέμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25576 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν ο τζακάς ανοίξει περσίδα πάνω, θέλει και μιά μικρή κάτω, ή κάποια χαραμάδα που θα δημιουργηθεί από την τοποθέτηση της εστίας πάνω σε ποδαράκια 1-2cm, ώστε να μπορεί να εισέλθει από κει αέρας για να δημιουργηθεί η ροή. Με μία μόνο περσίδα ροή δεν γίνεται.

Τώρα, αν βάλεις εναλλάκτη, ακόμη καλύτερα, ένα δωμάτιο το ζεσταίνει και με το παραπάνω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": iron_dk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25593 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φ180 δεν χωράει? Εναλλακτικά, υπάρχει δυνατότητα να μπει μόνωση στην φ160? Η Φ160 στα 18kW είναι μιά ιδέα μικρή για 5 μέτρα. Σας παίρνει να την σηκώσετε από πάνω κάνα μέτρο ακόμα?
180 πέρνει τωρα που το ειδα καλύτερα,μιας και η καμιναδα περνει και 200αρα.οποτε μενω σε αυτό το υψος;Η μονωση μεταξυ της χτιστης και της μεταλικής πως θα τοποθετηθεί;

Την χαραμάδα την αφήνετε όπως είναι, ή αν μπορείτε, ανοίξτε την στο 0.5 εκατοστό. Περσίδα εκτόνωση τέρμα πάνω, όσο κολλητά στο ταβάνι μπορείτε και δεν υπάρχει ανάγκη για τόσο μεγάλη, δεν είναι foyer, κασέτα είναι. Και 70χ10 μιά χαρά θα είναι.
Η περσιδα εισαγωγης να ειναι ρυθμιζόμενη ή να παραμείνει ως εχει?

Αστέρη κάτι για εδω?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25596 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τυλίγεις την καμινάδα και την κατεβάζεις αν χωράει. Αν δεν χωράει, δεν βάζεις κουβέρτα, απλά κλείνεις στεγανά στην έξοδο από την σκεπή, οπότε σταματάς τον αερισμό της και κρατάει την ζέστη μόνη της. Καμία κεντρική περσίδα της εστίας δεν χρειάζεται να είναι ρυθμιζόμενη. Ούτε εισαγωγής, ούτε εξαγωγής. Ρυθμιζόμενες μόνο στα δωμάτια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25602 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το λοιπόν και αμαν αμαν….!!!
Πήγα στο Leroy merlin Θεσσαλονίκης, για να δω την κασέτα Invicta 800VT turbo.
Ο υπάλληλος αρχικά μου είπε πως δεν την ξέρει την εστία και πρώτη φορά ακούει πως υπάρχει τέτοια εστία.
Στην επιμονή μου πως πολλοί έχουν προμηθευτεί αυτή την εστία από τα καταστήματα της αλυσίδας πηρέ τηλέφωνο τον προϊστάμενο του και του έδωσε τον κωδικό που είχα εγώ.
Το λοιπόν αυτή η εστία δεν έρχεται και δεν ήρθε ποτέ στο κατάστημα της Θεσσαλονίκης, τουλάχιστο έτσι είπαν..
Υπάρχει όμως στα καταστήματα της Αθήνας και του Πειραιά.
Θεσσαλονίκη έρχεται μόνο κατόπιν παραγγελίας.
Επίσης μου τόνισε πως δεν γίνετε δεκτή η επιστροφή της σε περίπτωση που μετανιώσω.
Επιστροφή γίνετε μόνο σε περίπτωση που υπάρχει ελάττωμα στην εστία.
Τιμή 1299€
Όποιος θέλει μπορώ να του στείλω το όνομα του προϊστάμενου και του υπαλλήλου που ασχολήθηκε με την υπόθεση.
Επίσης είναι παραδοτέα από την παραγγελία σε ένα μήνα περίπου.
ΑΑΑΑ και το καλύτερο…
Μέχρι της 30 Οκτωβρίου έχει δωρεάν μεταφορικά για τον νομό Θεσσαλονίκης από αγορές 200€ και πάνω……γλιτώσαμε και τα κουβαλήματααααα….γιουπι

Αυγαααα B)

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ