Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26504 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για βεντιλατερ 600 ο ήχος γύρω στα 60-65 db θα ειναι ενοχλητικός?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26516 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

βασιλιης έγραψε: Καλημερα
Οι περσιδες ειναι απο πανω


Καλό θα ήταν να βάζατε και μιά μικρή περσίδα εκτόνωσης πάνω πάνω, στο μικρότερο κουτάκι, να μην δείτε κάνα σκάσιμο σαν το δικό μου τζάκι.

Πρόλαβε το δούλεψε καθόλου φέτος? Ο συνφορουμίτης από την Εύβοια δεν είναι?


Καλησπερα
Οχι Αστερι δεν ειναι ο φιλος μας απο την Σκυρο αν αυτον εννοεις.περιμενει να βαλει τα μαρμαρα και μετα θα ανεβασει φωτο

Οσων αφορα την περσιδα που λες δεν χρειαζοτανε να γινει γιατι το κομματι αυτο ειναι μονωμενο με διπλο κεραμοβαμβακα μεχρι το ταβανι της φουσκας και γυρω γυρω εχει και πετροβαμβακα.
Αλλωστε δεν θα ηταν και ωραιο μονο μια περσιδα να φαινεται και οι αλλες να ειναι κρυφες(απο πανω)

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26517 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Δεν είδα πουθενά στις φωτό βεντιλατέρ και ο σωλήνας που φαίνεται αριστερά, είναι νομίζω για την αναπλήρωση του αέρα καύσης. Οπότε μιλάμε για φυσική ροή, που όμως δεν έχουν φροντίσει να κάνουν την κατάλληλη εισαγωγή αέρα δωματίου κάτω από την εστία. Άρα η ροή που θα έχουν θα είναι υποπολλαπλάσια από αυτήν που πρέπει και είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα ακούσουμε για μειωμένη απόδοση και μυρωδιές...

Ας μας κάνει ο liakjim μιά περιγραφή του τι κάνανε στο τζάκι, να δούμε μήπως μου ξεφεύγει εμένα τίποτα, ή δεν φαίνεται κάτι στις φωτό...


Ο σωληνας απεξω ειναι του βεντιλτερ. Εχει παροχη 900μ3/ωρα , το λεω στην περιγραφη. Η εστια τραβα αερα για την καυση απο μπροστα (μικρη θυριδα) και εχει μπει σε μονωμενο μεταλλικο θερμοθαλαμο οπως εδω : www.turbofonte.com/fr/combustion-optimisee-tdi.html. Αρα γιατι να μην μονωθει κ η καμιναδα? Δεν γινεται συναλλαγη θερμοτητας απο αυτην. Ο αερας που ερχεται βεβιασμενα απο εξω , κυκλοφορει μονο στον αναμεσα στον θερμοθαλαμο κ την εστια κ μαλιστα επειδη ερχεται πολυ κοντα με αυτην λογικα θα ζεστενεται κ περισσοτερο.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26522 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
O θάλαμος που δημιουργήθηκε από την γυψοσανίδα, δεν αερίζεται από πουθενά? Είναι σφραγισμένος? Αν δεν μονώνατε την καμινάδα, θα ζέσταινε τον χώρο μέσα στην γυψοσανίδα και με μιά περσίδα πάνω (ή αν αφήνατε λίγο χώρο στις υπάρχουσες) και μιά μικρή κάτω, θα κερδίζατε και την θερμότητα αυτή, που τώρα ανεβαίνει στον ουρανό μιά την μονώσατε. Τώρα αν σφραγίσατε,κάποια στιγμή θα ζεσταίνεται όλη η γυψοσανίδα, με αντίκρυσμα στην διάρκεια ζωής της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26526 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: O θάλαμος που δημιουργήθηκε από την γυψοσανίδα, δεν αερίζεται από πουθενά? Είναι σφραγισμένος? Αν δεν μονώνατε την καμινάδα, θα ζέσταινε τον χώρο μέσα στην γυψοσανίδα και με μιά περσίδα πάνω (ή αν αφήνατε λίγο χώρο στις υπάρχουσες) και μιά μικρή κάτω, θα κερδίζατε και την θερμότητα αυτή, που τώρα ανεβαίνει στον ουρανό μιά την μονώσατε. Τώρα αν σφραγίσατε,κάποια στιγμή θα ζεσταίνεται όλη η γυψοσανίδα, με αντίκρυσμα στην διάρκεια ζωής της.


Ναι ειναι εντελως σφραγισμενος. Αυτο με την καμιναδα σωστο ειναι οπως το σκεφτομαι. Δεν ξερω βεβαια τι θερμιδες θα εδινε κ αν αξιζε. Ο τζακας επιμενει οτι υφισταται κινδυνος για την υγεια ετσι κι εισερχεται αερας στο σπιτι που εχει να κανει επαφη με οποιαδηποτε μονωση. Οσο για την αντοχη της γυψoσανιδας , ο τζακας ισχυριζεται οτι λογω μονωσης , εσωτερικα δεν θα υπαρχει προβλημα (καλα ετσι κι αλλιως ο κουνιαδος μου το εβαλε χαχαχα - εγω θα το βαλω κλασικα κ με εναλλακτη)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26581 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε: Για βεντιλατερ 600 ο ήχος γύρω στα 60-65 db θα ειναι ενοχλητικός?

ενα καλο βεντιλατερ δεν πρεπει να ξεπερναει τα 40-45db για να λεγεται αθορυβο
καποια που εχω δει ειναι ακομα και στα 25-30
πολλα τα βλεπω 60-65db , θα κανει φασαρια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.502 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ