Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26584 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε:

Asteris έγραψε: O θάλαμος που δημιουργήθηκε από την γυψοσανίδα, δεν αερίζεται από πουθενά? Είναι σφραγισμένος? Αν δεν μονώνατε την καμινάδα, θα ζέσταινε τον χώρο μέσα στην γυψοσανίδα και με μιά περσίδα πάνω (ή αν αφήνατε λίγο χώρο στις υπάρχουσες) και μιά μικρή κάτω, θα κερδίζατε και την θερμότητα αυτή, που τώρα ανεβαίνει στον ουρανό μιά την μονώσατε. Τώρα αν σφραγίσατε,κάποια στιγμή θα ζεσταίνεται όλη η γυψοσανίδα, με αντίκρυσμα στην διάρκεια ζωής της.


Ναι ειναι εντελως σφραγισμενος. Αυτο με την καμιναδα σωστο ειναι οπως το σκεφτομαι. Δεν ξερω βεβαια τι θερμιδες θα εδινε κ αν αξιζε. Ο τζακας επιμενει οτι υφισταται κινδυνος για την υγεια ετσι κι εισερχεται αερας στο σπιτι που εχει να κανει επαφη με οποιαδηποτε μονωση. Οσο για την αντοχη της γυψoσανιδας , ο τζακας ισχυριζεται οτι λογω μονωσης , εσωτερικα δεν θα υπαρχει προβλημα (καλα ετσι κι αλλιως ο κουνιαδος μου το εβαλε χαχαχα - εγω θα το βαλω κλασικα κ με εναλλακτη)


Να πεις τον τζακά σου, ότι αν ίσχυε αυτό με την υγεία και τις μονώσεις, δεν θα επιτρεπόταν η πώληση foyer σε Αυστρία-Γερμανία-Δανία-Γαλλία-Αγγλία, θα τα είχαν απαγορεύσει...

Όσο για τους ισχυρισμούς του κουνιάδου σου, μέτρα την θερμοκρασία της γυψοσανίδας μετά από 4-5 ώρες καύσης. Αν είναι πάνω από 60-70 βαθμούς, τότε να ετοιμάζεται να ξαναέρθει να τα φτιάξει όταν θα σκάσουν όλα. Αν είναι κάτω από 50, τότε έχει δίκιο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26594 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Να πεις τον τζακά σου, ότι αν ίσχυε αυτό με την υγεία και τις μονώσεις, δεν θα επιτρεπόταν η πώληση foyer σε Αυστρία-Γερμανία-Δανία-Γαλλία-Αγγλία, θα τα είχαν απαγορεύσει...

Όσο για τους ισχυρισμούς του κουνιάδου σου, μέτρα την θερμοκρασία της γυψοσανίδας μετά από 4-5 ώρες καύσης. Αν είναι πάνω από 60-70 βαθμούς, τότε να ετοιμάζεται να ξαναέρθει να τα φτιάξει όταν θα σκάσουν όλα. Αν είναι κάτω από 50, τότε έχει δίκιο...


Σωστα.

Οσο για το δευτερο (οι ισχυρισμοι ειναι του τζακα βασικα) την θερμοκρασια της γυψοσανιδας να φανταστω οτι εννοεις εξωτερικη? (γιατι εσωτερικη πως να μετρησω?).
Επισης τον χειμωνα θα δωσω πληρη αναφορα για την λειτουργια του τζακιου. Κιλα/ωρα , θερμοκρασιες κτλ

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26595 από tgiakou
Απαντήθηκε από tgiakou στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη μιας και εισαι συνδεδεμενος σκεφτομαι να το εκμεταλευτω! σε ειχα ρωτησει για το foyer 800 gv ,απο αυριο το ψαχνω Λαρισα η Θεσ/νικη (μενω Γιαννενα).Σχετικα με τον εναλακτη αν παρω 20-30 ενος μετρου τι διαμετρο εχουν η εισαγωγη και οι εξαγωγες φ100 η φ125 γιατι πρεπει να ετοιμασω τις τρυπες που οδηγουν στην σοφιτα (ακριβως πανω απο τον θερμοθαλαμο) και τι ισχυος και τυπο βεντιλατερ προτεινεις ;Ευχαριστω Θωμας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26608 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Νομίζω Φ100, αλλά εξαρτάται και από που θα τον αγοράσεις. Από κει που πήρα εγώ, τα κατασκευάζει ο ίδιος και κάνει ότι μέγεθος και διατομή του ζητήσεις...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tgiakou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26792 από spyroseva
Απαντήθηκε από spyroseva στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.


asteris,
σκέφτομαι να κάνω μια ανάβαθμιση στο τζάκι μου,αν και παραδοσιακό.
Ο αισθήτηρας, το κοντρόλλερ και το βιντιλατέρ είναι έτοιμο κιτ ή πατέντα?
Ο εναλλάκτης θα έχει αποδοση στο παραδοσιακό ή δεν έχει σημασία,γιατί μας ενδιαφέρουν μόνο τα καυσαέρια?
Αν γίνεται και τιμούλες από τα παραπάνω . . .
Ευχαριστω

Σπυρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26807 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω ξαναγράψει παλιότερα πόσο κέρδος παίρνεις από τον εναλλάκτη, ανάλογα με το τι τζάκι έχεις. Η λογική όμως λέει να μην ρίξεις 300-400€ στο παραδοσιακό, αλλά να μαζέψεις άλλα τόσα και να βάλεις ενεργειακό. Ή περιμένεις τον Geota που το έκανε σαν και σένα και μετά έβαλε το ενεργειακό, να σου πει την γνώμη του όταν ξεκινήσει και το καίει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spyroseva

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.456 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ