Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26867 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και πάλι σε όλους τους φίλους και ειδικότερα στον Αστέρη.Φίλε μια βοήθεια ακόμη.Το υαλοκόρδονο πως το στερέωσες στο τζάμι??Με κόλλα ή μαύρη σηλικόνη??Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι είχες κάνει ένα ανάποδο Π. Γιατί δεν το έκλεισες όλο??Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26880 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tomka έγραψε: Καλησπέρα και πάλι σε όλους τους φίλους και ειδικότερα στον Αστέρη.Φίλε μια βοήθεια ακόμη.Το υαλοκόρδονο πως το στερέωσες στο τζάμι??Με κόλλα ή μαύρη σηλικόνη??Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι είχες κάνει ένα ανάποδο Π. Γιατί δεν το έκλεισες όλο??Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καθε τζακι εχει διαφορετική αντίδραση Πανω για αεροκουρτίνα .
.asteris εμεις που εχουμε τo sellenic πιστεύεις πρεπει να το κάνουμε γιατι και υγρα ξυλα εχουμε...και καπου νομιζω γραφεις πως εβαλες μια ροδέλα στη πορτα. Τη προτείνεις για καθαρότερο τζαμι για το sellenic?
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by nafplio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26953 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το κορδόνι απλά το έβαλα από κάτω από το τζάμι και αυτό έσφιξε μεταξύ τζαμιού και πόρτας, δεν θέλει κόλλα. Δεν έκλεισα το πάνω μέρος, γιατί αυτός ήταν ο σκοπός του, να ανοίξω μεγαλύτερο κενό για αεροκουρτίνα, για να μην μαυρίζει εύκολα το τζάμι. Αν δείτε ότι και τα δικά σας ξύλα κάνουν τα ίδια, βάλτε για αρχή δυό ροδέλες πάχους μισού χιλιοστού, μία δεξιά και μία αριστερά στο πάνω μέρος του τζαμιού. Αν θέλει κι άλλο, πάτε για κορδόνι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27099 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αφού μελέτησα με προσοχή ολόκληρο το νήμα και τον οδηγό αγοράς ενεργειακής εστίας, νομίζω ήρθε η ώρα να κάνω και εγώ την ερώτησή μου (στο επόμενο ποστ) χωρίς να κινδυνεύω να μείνω μετεξεταστέος!

Πέρα από την πλάκα, Asteris και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες, με τις γνώσεις και την εμπειρία σας, καταρτίσατε μια αστείρευτη πηγή γνώσεων και βοήθειας προς συνανθρώπους μας σε μια ιδιαίτερα δύσκολη στιγμή, ανιδιοτελώς, και σας αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια!

Βέβαια, σε μια άλλη χώρα, σοβαρή, ο οδηγός θα ήταν ενδεχομένως "ανούσιος", παρουσιάζοντας ενδιαφέρον μόνο σε τρελαμμένους χομπίστες.

Στην Ελλαδάρα όμως, στη χώρα του εμπειροτέχνη ξερόλα μάστορα που δεν ανοίγει καν το εγχειρίδιο, που τα ξέρει όλα ως 40 χρόνια φούρναρης, ο οδηγός που φτιάξατε πραγματικά ανοίγει μάτια και σώνει κόσμο!

Ειλικρινά, συγχαρητήρια!


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27107 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και περνάω στο ψητό:

Μένω Καστοριά, σε διόροφη μαιζονέττα κατασκευής 2008, με 60-65 τμ ανά όροφο.
Τρεις πλευρές εκτεθειμένες, καλυμμένη πλήρως η Βόρεια - Βορειοδυτική.

Κάτω από τον 1ο όροφο πυλωτή, όπου ψιλοξυρίζει το ρεύμα.
Στον 1ο ενιαία σαλοκουζίνα, μικρό μπάνιο, μικρή αποθήκη, με τζάκι (παπάτζα κλειστό ΛΑΖΑΡΟΥ) γωνιακό στη γωνία του Γάμα.
Στον πάνω όροφο μεγάλο μπάνιο, αποθήκη, 3 υπνοδωμάτια, ανεπτυγμένα περιμετρικά του τετράγωνου μικρού χωλ, χωρίς μακρύ διάδρομο.
Επάνω αδιαμόρφωτη σοφίτα που δε χρησιμοποιώ και κεραμοσκεπή.

Από μονώσεις: απ' όσο ξέρω, και οι 2 πλάκες (μεταξύ 1ου-2ου και οροφής) μάλλον έχουν μόνο 2cm fibran. Μάλλον το ίδιο και το πάτωμα του 1ου.
Οι πλαϊνοί τοίχοι έχουν 5 ως 7 cm μόνωση, δεν ξέρω ακριβώς.
Η σκεπή έχει 2cm fibran.
Κουφώματα πολύ καλά SCHUCO.

Σε γενικές γραμμές το σπίτι είναι αρκετά ζεστό και δε μου φαίνεται να έχει μεγάλες απώλειες... ίσως παίζει ρόλο και ο υπερδιαστασιολογημένος πετρελαιολέβητας (32-40kw, ρυθμισμένος νομίζω στο min), που μπουμπουνίζει ζέστη.

Πέρυσι, με πάρα πολύ δύσκολο χειμώνα, καίγοντας καλοριφέρ κυρίως στο 2ο για 8ωρο ανά ημέρα στους 19-20C (ώρες ύπνου) και στον 1ο ελάχιστα καλοριφέρ, για να σπάει το κρύο, και κυρίως τζάκι (ΛΑΖΑΡΟΥ με πόρτα, παπάτζα ενεργειακό), όπου και τη βγάζαμε όλη μέρα, έκαψα 1.300lt πετρέλαιο και 10tn ξύλα, περίπου μισά μισά δεντρίσια -οξυά, υγρασίας 30-40 % όπως υπολογίζω.

Αποτέλεσμα, απλά επαρκής και ανομοιόμορφη θέρμανση, απλά για να μην κρυώνει ο πιτσιρικάς. Βέβαια δε μπορώ να πω ότι κρυώσαμε κιόλας.

Φέτος ήρθε και η μικρή μας μπουμπού στην οικογένεια, οπότε αφενός χρειαζόμαστε καλή θέρμανση (τουλάχιστο 22C), αφετέρου δε μπορούμε να ανάψουμε το τζάκι-φαγάνα, αφού καπνίζει και δεν κάνει για το νεογέννητο.

Σκέφτομαι λοιπόν τη δοκιμασμένη λύση των INVICTA, με εναλλάκτη.

Το πρόβλημα είναι ότι νοικιάζω, με προοπτική να μείνω τουλάχιστο κανα 2-3 χρόνια ακόμα (κρίση - ποιος ξέρει?), μπορεί και πολύ περισσότερο. Οπότε αν δε δεχτεί ο ιδιοκτήτης να το πληρώσει, σκέφτομαι να πληρώσω το τζάκι μόνος μου.

Τραγικό? Κι όμως, με το πετρέλαιο στα 1,40φεύγα, ίσως και να με συμφαίρει να κάνω αυτή την παλαβή επένδυση σε ξένο σπίτι.

Οι λύσεις λεβήτων -σομπών έχουν απορριφθεί.

Πώς το βλέπεις Asteris? Να το τολμήσω? Θα μου βγει ή τζάμπα τα φράγκα?

Κάτω λογικά θα είμαι χαμάμ, αν και δε θέλω υπερβολικές θερμοκρασίες (ιδανικό: 22-23C).
Πάνω θα έχω τουλάχιστο 20-21C για τον ύπνο, με φυσική ροή ή λόγω θέρμανσης του πατώματος του 2ου? Μόνο για ύπνο ανεβαίνουμε πάνω και για μπάνιο.
Το τζάκι θα καίει 24/7, ως κεντρική θέρμανση.

Μειονέκτημα, o μηχανικός έχει γεμίσει τα ταβάνια δοκάρια.

Μεταξύ τζακιού και σκαλοστασίου στον 1ο, υπάρχουν 2 δοκάρια στο ταβάνι, τα οποία σίγουρα εμποδίζουν τον αέρα.

Απόσταση τζακιού - σκαλοστασίου, περί τα 6-7m.

Το τζάκι έχει επένδυση γυψοσανίδας σε όλη την πρόσοψη, πάνω κάτω.

Συγνώμη για το σεντόνι. Έχω πελαγώσει, λύση δε βρήκα ακόμα και ήδη βγάλαμε τα μακρυμάνικα...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Περιμένω με αγωνία!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27115 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μηπως να κοιτουσες στην πλακα κ στην οροφη της πυλωτης να βαλεις επιπλεον μονωση?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ