Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27120 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε: Μηπως να κοιτουσες στην πλακα κ στην οροφη της πυλωτης να βαλεις επιπλεον μονωση?


Να σου πω την αλήθεια το έχω σκεφτεί, αλλά πρώτο μου μέλημα είναι να γλυτώσω το πετρέλαιο, δεν την παλεύω.
Για την πλάκα μάλιστα, θα είναι μόνο το κόστος υλικών, μπορώ το περάσω μόνος μου, σχετικά οικονομικά (πχ 5άρη πετροβάμβακα).
Για την οροφή της πυλωτής, θα θέλει μαστόρια και το κόστος θα ανέβει πολύ. Δε μπορώ να πληρώσω κάτι τέτοιο.
Αν ζητήσω κάτι από τον ιδιοκτήτη, θα είναι πηγή θέρμανσης. Να έχω φτηνό καύσιμο και ας καίω και λίγα παραπάνω ξύλα, δεν πειράζει.
Όλα μαζί ούτε που σκέφτομαι να τα ζητήσω. Θα μου πει σήκω φύγε αν δε σ'αρέσει... :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27128 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ένα σκέτο Selenic (χωρίς εναλλάκτες και λοιπά, για να βγει φτηνά) και μόνωση 5cm πετροβάμβακα στην σοφίτα. Μετά νομίζω θα θες μόνο ξύλα, γύρω στους 10 τόνους για 23-24 στον κάτω και 19-21 στον πάνω (ανάλογα με το πόσο καλή είναι η υπόλοιπη μόνωση του πάνω ορόφου). Τα δοκάρια δεν είναι πρόβλημα, και ο αέρας θα ανεβαίνει έτσι κι αλλιώς και μετά από 5-6 μέρες συνεχούς καύσης το πάνω πάτωμα θα είναι σχεδόν σαν να έχει ενδοδαπέδια, μιά και το κάτω ταβάνι θα βρίσκεται συνεχώς στους 40+ βαθμούς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27136 από vitsila
Απαντήθηκε από vitsila στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

spyroseva έγραψε:

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.


Γεια σας αυτη η κατασκευη γινεται να λειτουργησει σε ξυλοσομπα πανω απο το μπουρι με το κλαπετο μηκους
50 εκ

ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27137 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γίνεται. Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις μοτέρ για να φυσάει, έχει και εναλλάκτες για σόμπες, που δουλεύουν με φυσική ροή, με περισσότερες τρύπες, διαμπερείς, ή με φτερά.





Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27139 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ένα σκέτο Selenic (χωρίς εναλλάκτες και λοιπά, για να βγει φτηνά) και μόνωση 5cm πετροβάμβακα στην σοφίτα. Μετά νομίζω θα θες μόνο ξύλα, γύρω στους 10 τόνους για 23-24 στον κάτω και 19-21 στον πάνω (ανάλογα με το πόσο καλή είναι η υπόλοιπη μόνωση του πάνω ορόφου). Τα δοκάρια δεν είναι πρόβλημα, και ο αέρας θα ανεβαίνει έτσι κι αλλιώς και μετά από 5-6 μέρες συνεχούς καύσης το πάνω πάτωμα θα είναι σχεδόν σαν να έχει ενδοδαπέδια, μιά και το κάτω ταβάνι θα βρίσκεται συνεχώς στους 40+ βαθμούς...


Σ' ευχαριστώ πολύ!

Να υποθέσω για το σκεπτικό σου, ότι αντικαθιστάς το κόστος εναλλάκτη κλπ, με τη μόνωση της σοφίτας, για να έχουμε καλύτερα και πιο σταθερά αποτέλεσματα στον πάνω όροφο? (παραπλήσιο κόστος δεν είναι? 300-400€?)?

Στον κάτω δεν προσφέρει κάτι ουσιώδες ο εναλλάκτης απ' ότι έχω καταλάβει, καθώς αρκεί η φυσική ροή, σωστά?

Αν είναι να μην καίω πετρέλαιο, θα το αποσβέσω απο τον 1ο χρόνο.

Έχω ήδη 7,5 tn δεντρίσιο ξερό.
Οπότε βάλε κανά 1.500€ - 1.700€ για τη λύση του τζακιού (αγορά - περαστικά - συμπλήρωμα ξύλα). Ενώ με πετρέλαιο θα ήθελα κανά 2 tn και βάλε, με κόστος τουλάχιστο 1.700€ (έχω 750lt από πέρσι).
Οπότε από δω και πέρα, πληρώνω τα ίδια χρήματα και στις 2 λύσεις, άρα με συμφαίρει να βάλω από την τσέπη μου τζάκι στο σπίτι που νοικιάζω... ΕΛΕΟΣ.

Asteris είναι σωστοί οι συλλογισμοί μου?

Ρε μήπως να βάλω και τον εναλλάκτη?...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27144 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η εστία κάνει 600€. Αν δεν βάλεις εναλλάκτη, θες μόνο 400-500€ εργατικά του τζακά που θα το βάλει. Αν βάλεις, υπολόγισε άλλα 300€ μαζί με μοτέρ και κοντρόλλερ. Τώρα, αν αξίζει να το βάλεις ή όχι σε νοικιάρικο σπίτι, δεν είμαι ο κατάλληλος να στο πει, αυτό το υπολογίζεις εσύ, ανάλογα με το αν θα κάτσεις χρόνια ή όχι, αν θα τσοντάρει ο ιδιοκτήτης, αν το σπίτι έχει λογικό νοίκι κλπ.

Εγώ μόνο στην σκέψη πάντως ότι πρέπει να παρακαλέσω κάποιον για να κάνω αλλαγές στο σπίτι που μένω, με κάνει να βγάζω σπυράκια. Άσε που ότι πληρώσεις θα το χαρεί και ο επόμενος από σένα τζάμπα. Δεν ξέρω, δεν έχω μείνει ποτέ σε νοίκι και δεν την νιώθω την κατάσταση, μου φαίνεται τελείως άμπαλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.507 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ