Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11032 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

robascc έγραψε: Στην περιπτωση μου μπορω να τον τοποθετησω τον εναλακτη (να υπαρχει για μελοντικη χρηση) και να τον αφησω ελευθερο χωρις συνδεσεις αεραγωγων θα ανεβασει ετσι την αποδοση μεσα στη φουσκα ή θα πρεπει υποχρεωτικα να συνδεσω απο τωρα και το βεντιλατερ κατω απο την εστια (εκει με βολευει) για βεβιασμενη ροη αερα ?
Πως θα μπορουσα να συνδεσω την εισαγωγη-εξαγωγη του εναλακτη ? πιο πισω διαβασα οτι βαζοντας την εξαγωγη του εναλακτη κατευθειαν στην περσιδα της φουσκς εκει που θα παταει η σωληνα εξαγωγης θα ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια και μπορει να καταστρεψει την γυψοσανιδα?

Στην περιπτωση του φιλου (post 10911) πανω εαν φτιαξει περσιδα για εισαγωγη εσωτερικου αερα κατω απο την εστια θα ανεβασει την αποδοση του ή επειδη το βεντιλατερ τραβαει αερα ελευθερα μεσα απο την φουσκα διπλα απο την περσιδα θα συνεχισει να τραβαει αερα και απο την περσιδα χωρις να εχει περασει μεσα απο τον θερμοθαλαμο για να ανεβασει θερμοκρασια,
Τη λυση θα του προτεινατε?

Συγνωμη εαν σας κουρασα


Ποιό το νόημα να βάλεις τον εναλλάκτη και μετά να σπάς ξανά γυψοσανίδες για να βάζεις μοτέρ και αεραγωγούς? Θα βγει εκ των υστέρων όλη η εστία έξω για να βάλεις μοτέρ? Λεφτά σε μάστορες θα πετάξεις. Αν θες να το κάνεις πάντως, σύνδεσε μόνο την είσοδο του εναλλάκτη, με περσίδα που θα παίρνει αέρα από το δωμάτιο. Οι πάνω έξοδοι θα δίνουν ζεστό αέρα μέσα στην φούσκα και μετά μαζί με τον υπόλοιπο αέρα θα βγαίνει από τις πάνω περσίδες.

Εμένα μου έκαψε την γυψοσανίδα, όχι ο εναλλάκτης, αλλά γενικά ο θερμός αέρας που είχα μέσα στην φούσκα, λόγω μικρής διατομής των περσίδων εξαγωγής. Ο αέρας καθυστερούσε, έφτανε 140-150 βαθμούς και σάθρωσε όπου βρήκε αμόνωτη γυψοσανίδα (γύρω από τις περσίδες). Υπόψιν, ότι οι γυψοσανίδες μου ήταν απλές, όχι πυρίμαχες, διότι κράτησα την αρχική κατασκευή του ανοιχτού τζακιού του εργολάβου. Κάποια στιγμή λέω να τις κατεβάσω και να τις αλλάξω με πυρίμαχες, περιμένω να αποσαθρωθούν κι άλλο...

Αν βάλεις βεντιλατέρ να ρουφάει από την φούσκα, κινδυνεύεις να τραβάς αέρα από την κοντινότερη περσίδα, μάλλον δηλαδή την πάνω, όχι την κάτω. Και αν το μοτέρ δεν είναι υψηλών θερμοκρασιών, θα το πάρεις και σύντομα στο χέρι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": robascc

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11038 από LARRY
Απαντήθηκε από LARRY στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Συμφωνο σε ολα οσα εγραψες.Υπαρχει ομως ενα τζακι το ACROPOLIS της Nordpeis που εχει αποδοση 14kw.Ο πωλητης μου ειπε οτι δεν θα αναψω ξανα το καλοριφερ.Τι να κανω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11041 από robascc
Απαντήθηκε από robascc στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris
Δωσε μου και μια τελευταια ελπιζω γνωμη

Σχετικα με τον φιλο μου απο Τρικαλα (post 10911) με Uniflam 14 kW Foyer με περσιδα εισαγωγης μονο εξωτερικου αερα και βεντιλατερ στην σκεπη που τραβαει ελευθερα απο το πανω μερος της φουσκας διπλα απο την περσιδα εξαγωγης μου ειπες οτι τελικα τραβαει αερα και απο την περσιδα διπλα , μαζι με τον ζεστο του θερμοθαλαμου με αποτελεσμα να μην εχει καλη κυκλοφορια για αυτο ανεβαζει ευκολα 140 HI..

Εκτος απο το να ανοιξει περσιδα μεσα για εισαγωγη εσωτερικου αερα κατω απο την εστια για να εχει κυκλοφορια του εσωτερικου αερα μπορει να κανει κατι αλλο?
Διορθωνεται οτι ο αεραγωγος που ειναι ελευθερος στο πανω μερος της φουσκα θα τραβαει αερα εκτος απο την φουσκα και απο την πανω περσιδα εξαγωγης 'η οποια αντι να σπρωχνει αερα τραβαει?
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by robascc.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11062 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όχι, δεν διορθώνεται, είναι κακή σχεδίαση. Ή θα κλείσει την πάνω περσίδα για να τραβάει το μοτέρ από κάτω, ή θα σταματήσει το μοτέρ και θα ανοίξει κάτω εισαγωγή προς το δωμάτιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11065 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

LARRY έγραψε: Συμφωνο σε ολα οσα εγραψες.Υπαρχει ομως ενα τζακι το ACROPOLIS της Nordpeis που εχει αποδοση 14kw.


14 kW είναι η maximum. Ονομαστική, που είναι αυτήν που χρειαζόμαστε για συνεχή καύση, 6.7kW.

www.nordpeis.no/i/produkter/peis/rettveg...eller/akropolis.aspx

Ή σε δουλεύει ο πωλητής, ή είναι άσχετος. Σε κανέναν από τους δύο δεν δίνουμε λεφτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11070 από kadafi
Απαντήθηκε από kadafi στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τα Nordpeis ειναι με θερμοχωρητικές πλακες, πιανεις την επένδυση και καιει. Εγώ θέλω αντι για γυψοσανιδα με πετροβαμβακα από μέσα, να βαλω θερμομονωτικές πλακες και ο ζεστος αερας να φευγει από τις περσίδες ή να τον στείλω σε αλλο δωμάτιο. Αλλιώς αναπνέεις πετροβαμβακα.
Τι λέει ο Αστέρης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ