Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13718 από kadafi
Απαντήθηκε από kadafi στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να εκμεταλευτώ την θερμότητα της καμινάδας σκέφτομαι να κανω τα παρακάτω:
1. Να τοποθετήσω καμινάδα ανοξείδωτη φ250 και μέσα σε αυτή να βάλω φ180(τόσο χρειάζεται το τζάκι)
2. Στο επάνω μέρος να βάλω μόνωση περοβαμβακα ή κεραμοβάμβακα ανάμεσα στις δύο καμινάδες για περίπου 1 μέτρο και να κλέισω το κενό από επάνω με πυρίμαχο υλικό.
3. Ετσι ο αέρα θα μπαίνει από το κάτω μέρος, ανάμεσα στις δύο καμινάδες, θα ζεστένεται και θα
εγλωβίζεται 1 μετρο πρίν απο το τέλος λόγω της μόνωσης.
4. Ανοίγοντας μία τρύπα στη εξωτερική καμινάδα σε αυτό το ΄σημείο (πρίν τη μόνωση)θα μπορώ να φέρω το ζεστο αερα στο δωμάτιο με φυσική ροή.

Πως ακούγεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13719 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kadafi έγραψε: Για να εκμεταλευτώ την θερμότητα της καμινάδας σκέφτομαι να κανω τα παρακάτω:
1. Να τοποθετήσω καμινάδα ανοξείδωτη φ250 και μέσα σε αυτή να βάλω φ180(τόσο χρειάζεται το τζάκι)
2. Στο επάνω μέρος να βάλω μόνωση περοβαμβακα ή κεραμοβάμβακα ανάμεσα στις δύο καμινάδες για περίπου 1 μέτρο και να κλέισω το κενό από επάνω με πυρίμαχο υλικό.
3. Ετσι ο αέρα θα μπαίνει από το κάτω μέρος, ανάμεσα στις δύο καμινάδες, θα ζεστένεται και θα
εγλωβίζεται 1 μετρο πρίν απο το τέλος λόγω της μόνωσης.
4. Ανοίγοντας μία τρύπα στη εξωτερική καμινάδα σε αυτό το ΄σημείο (πρίν τη μόνωση)θα μπορώ να φέρω το ζεστο αερα στο δωμάτιο με φυσική ροή.

Πως ακούγεται?


και γιατι δεν περνεις εναν ετοιμο εναλλακτη που και φτηνοτερα 8α σου βγει και σωστοτερη δουλεια 8α κανει?

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν - 12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #13743 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

angelos1978 έγραψε: Τι να κάνω με το ανοξειδωτο σπιραλ στην αρχή της εστιας ;
να τον πω να βαλει inox ακαμπτο απο την αρχη της εστιας με γωνιες για να το φερει στα ισια ;
ευχαριστώ


Δεν θα βάλεις σπιράλ. Θα πάρεις 2 γωνιές 45 μοίρες και θα τις ενώσεις.
Ο λόγος είναι οτι "πρέπει" η καμινάδα σου να σχηματίσει μια γωνιά-σπάσιμο ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΟΥΣΚΑ πριν βγει επάνω απο την πλακά και οχι να πάει ευθεία επάνω απο την εστία μέχρι το τέλος.
Ετσι θα εκμεταλλευτεί καλύτερα την θερμοκρασία που θα αναπτύξουν τα μπουριά σε εκείνο το σημείο λόγω της σύγκρουσης των καυσαερίων στο σπάσιμο την σωλήνα και θα μπορέσεις να πάρεις αυτή την επιπλέον ζέστη μέσα στο σπίτι.
Το ιδανικό ειναι αν ειναι δυνατόν αυτή η γωνία που σχηματίζεται να είναι ακριβώς πίσω απο την επάνω μεγάλη περσίδα η έστω λίγο χαμηλότερα.



ευχαριστω πολυ, θα τον πω τον μαστορα ετσι να μου το κανει!! θα τον πιεσω δεν, γινεται αλλιως ,
και κατι , άλλο .... μου προτεινε αντιανεμικο κανεζικο καπέλο
θα είαμι εντάξει με αυτό, γαιτί μου λεει το φουρφουρι κάνει πολύ θορυβο και ειμαι τελευταιο οροφο
το τζακι μου ειναι leroy merlyn INVICTA SELENIC 700 σαν του Αστερη
Last edit: 12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν by angelos1978.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν - 12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #13744 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για τα καπέλα αυτα αν και δεν τα εχω δοκιμάσει, ξερω τα παρακατω :

Για τα περιστροφικα καπελα εχω ακουσει οτι χαλανε σχετικα γρηγορα,κανουν θορυβο και ανεβαζουν την καταναλωση στα ξυλα

Για τα κινεζικα αντιανεμικα καθως και για του τυπου "πουλι" μου ειπε τζακας οτι σχηματιζοναι υδρατμοι σε αυτα και σταζουν μεσα στην καμινάδα

Εμένα η καμινάδα μου εχει κατι τσιμεντένια πλαίσια με ενα τσιμεντένιο καπέλο στο τελείωμα της

ΥΓ. και εγω εχω βαλει την invicta 700 compact 14kw. την ειχα παρει απο λερου επισης

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #13750 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδια καλησπερα. μετα απο πολλεσ ωρεσ διαβασμα[και τισ 100 σελιδεσ] αποφασισα να αγορασω ενεργειακο. πηγα leroy και μου ειπαν οτι δεν θα ζεσταθουν τα 100 τετραγωνικα του σπιτιου[οροφοδιαμερισμα]. αν καποιοσ εχει βαλει σε ιδια τετραγωνικα ας βοηθησει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #13776 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πως να ανάβετε το τζάκι σας για καλύτερη απόδοση

Up - down fire

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.502 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ