Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Ώρες πριν #13780 από kadafi
Απαντήθηκε από kadafi στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με το εναλλακτη θα χρειαστώ μονωμένο σωλήνα(και καλυψη με γυψοσανίδα) για να μου πάει τον αέρα στο δωμάτιο πάνω από το τζάκι και επιπλέον με τον εναλλακτη εκμεταλέυεσαι την θερμότητα της καμινάδας για μισό με ένα μέτρο, ενώ έτσι για 4 μέτρα. Εκτός από αυτό, αν για καποιο λόγο θελήσω μετά από χρόνια να αλλαξω καμινάδα θα είναι παιχνιδακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 8 Ώρες πριν #13785 από genon
Απαντήθηκε από genon στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

genon έγραψε: kk

Χαιρετώ το φόρουμ.Εχοντας διαβάσει τις περισσότερες σελίδες από τη ενότητα, και χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία από φόρουμ, βλέπω ότι σχεδόν ολοι μας έχουμε προβλήματα ειτε από μαστόρους ειτε από κατασκευαστές, θα ήθελα και εγώ να θέσω τον προβληματισμό μου.Φέτος το καλοκαίρι, εγκατέστησα και όχι μετα από πολύ, (κακως) ψάξιμο εστία της Bef home φυσικής ροης και τσέχικης κατασκευής.Να μην τα πολυλογώ, χαλαρά ψοφήσαμε από το κρύο.Η θεμοκρασία στο σαλόνι μου 60τμ, στην καλύτερη τον περιπτώσεων δεν ξεπέρασε τους 19C,στα δε δωμάτια να μην μιλήσω.Η κατανάλωση στα ξύλα, από 10 Οκτώμβρη που ξεκίνησα μέχρι τέλη Ιανουαρίου ήταν στους 11,5τονους.Μετά από επισκεψη μου στον μάστορα (αποκλείεται, έχουμε βάλει μικρότερα τσιχρίκια και οι άλλοι δεν μπορούν να αντέξουν από την ζέστη και το δικό σου το γαιδούρι να μην ζεσταίνει) ήρθε στο σπίτι,και βγάζοντας την περσίδα, είδαμε ότι ο η επένδυση του πετροβάμβακα από την μέσα μεριά ειχε σχίσει σε πολλά σημεία, προφανώς από την πολλή ζέστη.Μετά από συζήτηση καταλήξαμε να ανοίξουμε άλλη μια περσίδα στην πλάγια μεριά του τζακιού, και να βάλουμε και ένα ανεμιστηράκι (φουρφούρι) δίπλα από την κεντρική περσίδα.Η κατάσταση βελτιώθηκε και φτάσαμε τους 21C στο σαλόνι ,αλλα και τα νεύρα μας έγιναν χάλια από τον θόρυβο.Υπάρχει κατι καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε γιατι δεν την βλέπω για του χρονου να αντέχουμε χωρίς depon. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακρύ post.



Παρακάτω υπάρχουν φωτο από το τζάκι.



Χαιρετω και παλι τους φιλους.Οπως παρεθεσα και στο πιο παλιο μου post ειχα το συγκεκριμενο τζακι με αρκετα προβληματα.Μιας και τελειωσε ο φετινος χειμωνας πηρα την αποφαση να το γκρεμισω και να ξεκινησω να κανω μια αναβαθμιση.Σαν πρωτο βημα εβαλα και εγω καμιναδα αεροθερμο και χθες που το αναψα πηρα εως και 79 βαθμους με 3 μπρικεττες στην αρχη, και στην συνεχεια με πολυ χλωρα ξυλα.Πιστευω οτι ειναι αρκετα καλα.Εχω ομως 2 αποριες, Οπως παραθετω και πιο κατω με φωτογραφιες η καμιναδα μου ερχεται σε σχημα σχεδον Γ.Δεν θα επρεπε η γωνια να ηταν πιο ορθη? δηλ πιο ανοιχτη? Και 2ον το βεντιλατερ απο που θα πρεπει να τραβαει αερα? εγω αυτην την στιγμη το εχω απο μεσα.Ευχαριστω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13813 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μια μαθήτρια του Μπριτζ μου είπε για μια πατέντα που έχει φτιαξει ο άνδρας της για τα κλασσικά τζάκια και, κατά τα λεγόμενά της, αποδίδει πολύ.

[img size=400χ400]www.thermodynami.gr/images/014.jpg[/img]

εναλλάκτης τζακιού

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13817 από δημητριαδης
Απαντήθηκε από δημητριαδης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα να ρωτησω κατι
που μπορω να βρω στην αθηνα αεροθερμη καμιναδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13818 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

δημητριαδης έγραψε: καλησπερα να ρωτησω κατι
που μπορω να βρω στην αθηνα αεροθερμη καμιναδα


Έχει το Leroy και ο Φιλιππάτος στο Μενίδι

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13829 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
μια ερωτηση ρε παιδες μια και ειμαι στα τελειωματα της εγκαταστασης του εναλακτη. απο τον εναλακτη και μετα μεχρι την τρυπα της πλακας ευθεια πανω εχω 70 εκατοστα και θα του βαλω εναν σωληνα ενα μετρο ινοξ σωληνα. η τρυπα στην πλακα ειναι λιγο μεγαλη 30χ30 περιπου. η ερωτηση ειναι με τι υλικο να κλεισει? να σφραγισω δηλαδη τα κενα της τρυπας? να βαλω και γιαλομβαμβακα γυρω γυρω απο τον σωληνα? και μετα με τι υλικο? με κολα , με μαγγανεζα με τι ? αν ειναι καποιος φιλος που το κατεχει ας απαντησει γιατι ειμαι στα τελειωματα σημερα αυριο? ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.506 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ