Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14442 από δημητριαδης
Απαντήθηκε από δημητριαδης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αγγελε ευχαριστω για την αμεση απαντηση καταλαβα τι παιζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14447 από Βρ
Απαντήθηκε από Βρ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γεια σας!τί γνώμες υπάρχουν για τα ενεργειακά τζάκια?προτάσεις για οικονομικές και αποδοτικές λύσεις?supra?supra temporis monobloco or supra classic 152c?γιατί ένας φίλος αναφέρει ελάχιστες αποδόσεις.ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14464 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: κατι αλλο!!! το σπιτι ειναι συνολο 75 τετραγωνικα, ο χωρος που ειναι το τζακι ειναι στη εισοδο στο σπιτι, ο χωρος που θελω να θερμανθει ειναι γυρω στα 55 τετραγωνικα γιατι για να παει στα δωματια λιγο δυσκολο ετσι οπως ειναι η διαρυθμιση. να προτιμησω με βεντιλατερ ή χωρις?


Το ίδιο είναι, θα ζεσταθεί άνετα το σπίτι, απλά με την φυσική ροή θα αργήσει καμιά ώρα παραπάνω να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Όπως βολεύεσαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14509 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Βρ έγραψε: γεια σας!τί γνώμες υπάρχουν για τα ενεργειακά τζάκια?προτάσεις για οικονομικές και αποδοτικές λύσεις?supra?supra temporis monobloco or supra classic 152c?γιατί ένας φίλος αναφέρει ελάχιστες αποδόσεις.ευχαριστώ


Παρόμοιες αποριες έχω και εγώ σχετικά supra..
Εγώ ενδιαφέρομαι για την 162c ή τη UNIVERS 201
τιλέτε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14526 από Giannis_Salonica
Απαντήθηκε από Giannis_Salonica στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω διαβάσει όλο το thread γιατί θέλω να προχωρήσω στην αναβάθμιση του τζακιού μου, που μέχρι τώρα ήταν μόνο διακασμητικό. Παραθέτω και σχετική φωτογραφία.

Είδα τα τζάκια Invicta στο Leroy Θεσσαλονίκης και ήρθα σε επαφή με τον τεχνίτη που προτείνουν.
Υπάρχουν λοιπόν δύο λύσεις:
Α) Η αναβάθμιση κρατώντας μέρος της επένδυσης του υπάρχοντος τζακιού
Β) Η εξ' ολοκλήρου κατασκευή από το μηδέν.
Το σπίτι είναι διαμέρισμα 110 περίπου τ.μ. με τη σαλοκουζίνα να καταλαμβάνει περίπου τα μισά τ.μ.
Μου προτάθηκε από τον τεχνίτη το Invicta Grande Vision 70 (6270-44) με σύνδεση εναλλάκτη και όλων των απαιτούμενων παρελκόμενων.
Προβληματίζομαι κατά πόσο με την λύση α) της αναβάθμισης θα μπορέσει να γίνει σωστά η εγκατάσταση.
Το άνοιγμα τώρα είναι 80 cm X 50 cm ύψος και θα πρέπει να πέσει όλη η μετώπη, η φούσκα και μετά την εγκατάσταση του τζακιού να ξαναφτιαχτούν. Στην περίπτωση αυτή από που θα γίνεται η εισαγωγή του εσωτερικού αέρα;
Ο τεχνίτης πρότεινε εξωτερικά δύο εισαγωγές αέρα μία χαμηλά που ήδη υπάρχει και μία ακόμη λίγο ψηλότερα.
Επειδή το τζάκι μου μοιάζει με του Αστέρη, θα ήθελα να ακούσω και την δική του άποψη σχετικά με την επιτυχία του εγχειρήματος.
Η συζήτηση με τον τεχνίτη έγινε περισσότερο πάνω στην λύση β) η οποία όμως έχει και ένα αρκετά υψηλό κόστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14528 από Giannis_Salonica
Απαντήθηκε από Giannis_Salonica στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να και η φωτογραφία του υπάρχοντος τζακιού.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.527 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ