Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35376 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Την πόρτα του δωματιου επειδη ειναι παιδικό και θέλω να έχω το νου μου ειναι πάντα ανοιχτή οπότε δε νομίζω ποτε να ποιασει θερμοκρασια ευκολα το δωμάτιο για να κάνει συντήρηση το κλιματιστικο, ενω το κονβερτερ έχει και χαμηλή σκάλα στα 750 w γιαυτο το λιγουρευομαι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35443 από fivas
Απαντήθηκε από fivas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γεια σας παιδιά θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Έχω βάλει στο σπίτι μου το ενεργειακό τζάκι Supra Cristal 401 Pack B
www.supra.fr/en/products/Fireboxes-inser...1-b-pack-111290.html

Το έχω από το 2006. Φέτος σκέφτομαι να βάλω τα βεντιλάτερ του. Αλλά τα εργοστασιακά του είναι πολύ ακριβά και άσε που παίρνει δύο. (το KT1431 έχει στα 500ευρώ και το ΚΤΕ152 230 περίπου!!)

Το ένα μοτέρ ΚΤ1431 ισχύς 340m3/h σπρώχνει αέρα στο θάλαμο καύσης κι έχει θερμοστάτη και το άλλο KTE152 biturbo 240m3/h σπρώχνει το αέρα πίσω από τον θάλαμο καύσης και το οδηγεί στους 4 αεραγωγούς που πάνε στα δωμάτια. Τα μοτέρ φαίνονται στις παρακάτω φωτογραφίες.
(τους δύο τους βγάζω με περσίδες μέσα στο σαλόνι και τους άλλους 2 στα υπνοδωμάτια)

Καταρχήν είναι πολύ ακριβά μοτέρ και δεν ξέρω αν είναι αρκετά δυνάτα για να στένουν τον αέρα στα υπνοδωμάτια. Είναι 9 μέτρα περίπου και οι δύο αεραγωγοί με ελεγχόμενης ροής περσίδες.
Η ερώτηση είναι αν δεν βάλω τα δικά του μοτέρ τι άλλο μπορώ να κάνω για πιο οικονομική λύση;
Πρέπει να μπούν και τα δύο μοτέρ ή κάνω δουλειά και με το ένα μόνο;
Να πω ότι στο σαλόνι δεν έχω πρόβλημα γιατί ανεβάζει πάρα πολύ τη θερμοκρασία αλλά στα δωμάτια έχει διαφορά 6-7 βαθμούς κι εκεί θέλω να ανεβάζει τη θερμοκρασία)

Αυτά προς το παρών...
ευχαριστώ!!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fivas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35466 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Mad-Man έγραψε: Καλησπέρα φίλε geota, μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος όσον αφορά την
ατέλεια που περιγράφεις ?
Σε ποιο σημείο ήταν το κενό ?
και για πόσο κενό μιλάμε ? έβλεπες απέναντι ?
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να ρίξω μια ματιά μόλις έρθει μη φάμε τζάμπα το χαμαλίκι να την
ανεβάσουμε στο διαμέρισμα και μετά την ξανακατεβάζουμε......
Αλήθεια πόσο δύσκολο είναι να ανέβει στο 2ο όροφο με δυο άτομα απο τα σκαλοπάτια ?
Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά...........


Καλησπέρα

στην παρακάτω φωτο φαινεται τι εννοώ:



Κοιτα αν ειστε και οι 2 συνηθισμενοι να σηκώνετε βαρη, θα την ανεβάσετε δυσκολα αλλα θα την ανεβάσετε. Αν δεν ειστε, ξέχασε το, φώναξε άλλους 2.. Εγώ τη σελενικ τη μετέφερα 15 μετρα με έναν ακόμη και τα ψιλοειδαμε κολυώμενα που λενε (και φαντασου οτι στις μετακομίσεις ολοι οι φιλοι εμενα φωνάζουνε... :blink: )
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35470 από chriz
Απαντήθηκε από chriz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα τελειωσα τις εργασιες τοποθετησης του εναλακτη.. ανεβασα την φωτο για να μου πητε καμια γνωμη ως προς τη μονωση, υπαρχει περιπτωση να πετυχω κατι παραπανω σε αποδοση καλυπτοντας τη φουσκα με τον εναλακτη αγκαλιαζοντας δηλαδη με μονωτικο υλικο (πετροβαμβακα) ? ευχαριστω εκ το προτερων.. στο τοιχο πισω δεν υπαρχει καθολου μονωση και γι'αυτο εχουν πεσει σοβαδες κλπ εργολαβικες δουλειες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35472 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

Mad-Man έγραψε: Καλησπέρα φίλε geota, μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος όσον αφορά την
ατέλεια που περιγράφεις ?
Σε ποιο σημείο ήταν το κενό ?
και για πόσο κενό μιλάμε ? έβλεπες απέναντι ?
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να ρίξω μια ματιά μόλις έρθει μη φάμε τζάμπα το χαμαλίκι να την
ανεβάσουμε στο διαμέρισμα και μετά την ξανακατεβάζουμε......
Αλήθεια πόσο δύσκολο είναι να ανέβει στο 2ο όροφο με δυο άτομα απο τα σκαλοπάτια ?
Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά...........


Καλησπέρα

στην παρακάτω φωτο φαινεται τι εννοώ:



Κοιτα αν ειστε και οι 2 συνηθισμενοι να σηκώνετε βαρη, θα την ανεβάσετε δυσκολα αλλα θα την ανεβάσετε. Αν δεν ειστε, ξέχασε το, φώναξε άλλους 2.. Εγώ τη σελενικ τη μετέφερα 15 μετρα με έναν ακόμη και τα ψιλοειδαμε κολυώμενα που λενε (και φαντασου οτι στις μετακομίσεις ολοι οι φιλοι εμενα φωνάζουνε... :blink: )

Μένω και εγω δεύτερο όροφο με μάρμαρο σκάλας που γλιστράει λίγο και για να μην πάθει κάτι η μέση μου η γίνει κάτι στις σκάλες είπα στο λερου και φέρανε γερανό, ήταν λίγο πιασοκωλε (50) αλλα σε 5 λεπτά ανέβηκε χωρίς να ίδρωσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35475 από chriz
Απαντήθηκε από chriz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φωτο
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by chriz. Αιτία: λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.492 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ