Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37270 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σιγουρα δεν μετρουσα αλουμινιο,χτυπουσα παντα γυψοσανιδα..
θα κανω και το κολπο με χαρτονι
αερα δεν μπορω να μετρησω με αυτο,περισσοτερο το πηρα για να μετρησω εξωτερικα θαλαμου τη γυψοσανιδα,και για το παταρι και τους γυρω τοιχους επισης..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37294 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

sofix έγραψε:

Asteris έγραψε: Πολλά τα 142, μην χαίρεσαι, θα τα σκορπίσει όλα σε λιγο καιρό τέτοια θερμότητα. Τι διατομές είπαμε βάλατε πάνω-κάτω?

Βάστα τις περσίδες, θα βάλεις μεγαλύτερες μάλλον...


κατω απο παταρι
πανω κεντρικη 20x50
πλαινες δεξια και αριστερα 20x10

πανω απο παταρι
εκτονωσης 10x10 μια στη βαση παταριου και μια τερμα πανω..

κατω εχω μια 25x15 εισαγωγη + Φ125 απ'έξω + 1,5cm πανω δοντι+1 cm ανυψωση να μην βρισκει συρταρακι


1400cm2 εξαγωγη + εκτονωση νομιζα ηταν αρκετα.. :blink:

φοβαμαι οτι βαζοντας τις περσιδες θα μειωθει λιγο το εμβαδον λογω πτερυγιων οποτε ισως ανεβασει ακομα...
περσιδες τις πληρωσα στον kaffe δεν επιστρεφονται τωρα ..το πολυ πολυ θα το καιω τερμα κλειστο αερα στο ρελαντι... :P
μου τα ελεγες και δεν σε πιστευα...


Οι διατομές σου είναι καλές. Τα 142 είναι παράξενα. Για μέτρα το κούτελό σου με το IR, θα δείξει 36 και 6, ή θα σε βγάλει άλογο?

Δεν πιστεύω τα 142 να είναι με κάνα συρταράκι ανοιχτό τέρμα, δηλαδή στα 20+ kW? Εννοείται ότι με τέτοιον καιρό έξω πρέπει να καις ρελαντί.

Έκαψα και γω το δικό μου από τις 2 η ώρα, έφαγε 8-9 κιλά ξύλα μέχρι τις 9 το βράδυ στο ρελαντί και πήγε τα 65τμ του ισογείου στους 27.5 βαθμούς. Τον μεσαίο δεν τον ανέβασε όσο ήθελα, στους 22 τον πήγε, έχω πρόβλημα ροής στις σκάλες, κόβουν οι κουρτίνες του ισογείου, θέλει να κάνω καμιά τρύπα στο ταβάνι...

Πάντως με 6kW μίνιμουμ που έχει το Selenic, δεν κάνει τελικά για σπίτια κάτω των 70-80τμ, είδικά στην Αθήνα και κάτω. Και στο ρελαντί στριπτήζ θα κάνουν οι κάτοικοι...

Τελικά Αστέρη κατά τη γνώμη σου τι διαστάσεων περσίδες ή συνολικό εμβαδόν ανοιγμάτων πρέπει ν' αφήσουμε για να λειτουργήσει σωστά το Selenic 700 για ένα χώρο 100τμ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37341 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
1200-1400 και 400-600. Νομίζω αυτή είναι και η γνώμη της εταιρίας, τους είχε ρωτήσει κάποιος παλιότερα, γιατί στο manual δεν αναφέρει τίποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37354 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα,
Ψάχνοντας για καμινάδες Φ160, αντιμετώπισα ένα προβληματάκι.
Το τζάκι Selenic που θα τοποθετήσω θα ξεκινήσει με Φ200, θα κάνει μια κλίση που δεν ξέρω ακόμα πόσες μοίρες θα είναι και θα μπει συστολή από Φ200 σε Φ160, γιατί η καμινάδα έχει 8,5 μέτρα ύψος και θα περάσει μέσα από την ήδη υπάρχουσα τσιμεντένια καμινάδα.
Επειδή εκει που μπορούν να μου φτιάξουν την Φ160, (γιατί δεν υπάρχει έτοιμη αυτή η διατομή) δεν έχουν σφικτήρες για Φ160, (για να σφίγγεις το ένα κομμάτι με το άλλο) μήπως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω καμινάδα Φ150 που υπάρχουν σφικτήρες για αυτήν την διάσταση, αντί για καμινάδα Φ160;
Ευχαριστώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37357 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σφικτηρες υπαρχουν σε οτι διασταση θες

Βαλε 2 αν σου φαίνονται αυτοί μικροί στο πλατος .
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSq3mMnfoYd_qODY5_r7z50CvbToOcGAGcbRrcP4Nq_kgzIunh03_ucdAOm
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37364 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Xθες πρωτοάναψα το τζάκι για φέτος.


Όλα πήγαν πολύ καλά. Με 12 κιλά Μπριγκέτα και 10 κιλά ξύλα άναψε από τη μία το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα, με φλόγα, 25 βαθμοί στο σαλόνι με εξωτερική 20 τη μέρα και 17 το βράδυ, και σήμερα το πρωί ακόμα βγάζει ζέστη.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ζεστένεται πολύ το γείσο του τζακιού, εκεί που θα μπει η διακοσμητική μαρκίζα. Η κασέτα όπως φαίνεται στη ψωτογραφία δεν αφήνει καθόλου περιθώρια με τα τοιχώματα του τζακιού.





Αστέρη,
αν ανοίξω μια περσίδα στην πλάτη του τζακιού, από τη μεριά του σαλονιού, θα βοηθήσει να μη ζεσταίνονται οι τοίχοι τόσο πολύ;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.671 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ