Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51304 από fivas
Απαντήθηκε από fivas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε: το καλωδιο ειναι 2,5 μετρα



Μόλις τελείωσα με την εγκατάσταση του μοτέρ. Τη Δευτέρα πρέπει να παραγγείλω θερμοστάτη.

Μου αρέσει ο tiemme fc810 αλλά βλέπω το εγχειρίδιο του και λέει ότι μπαίνει χωνευτός στον τοίχο. Υπάρχει και εξωτερικού τύπου; Από που μπορώ να τον παραγγείλω; :unsure:

Αν μπορείτε να βοηθήσετε λίγο ρε παίδιά... :) :) :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51331 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε:

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε: ...
Επισης εχω καποιες αποριες.
1. Τον πετροβαμβακα πως τον στηριζεται στον τοιχο? Με ουπα και βιδες με μεγαλο κεφαλι?
2. Με πετροβαμβακα ντυνουμε και το δαπεδο που παταει το ενεργειακο τζακι?(μιλαμε για foyer).


1. Ο ένας τρόπος είναι αυτός που λες. Ο άλλος είναι με στρωτήρες γυψοσανίδας. Φτιάχνεις πλαίσιο και τον φωλιάζεις μέσα.

2. Στο σχέδιο της Invicta δείχνει ένα μικρό τμήμα πίσω πίσω.
Δε χάνεις τίποτα να το βάλεις όλο, αν έχεις καμιά πιλοτή από κάτω.
Ως αποτέλεσμα, δεν ξέρω να σου πω έγκυρα αν θα δώσει τίποτα παραπάνω.
Πιστεύω η διαφορά θα είναι αμελητέα, μιας και ο ζεστός αέρας πάει πάνω, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να μας τον κρυώσει.


Μάλιστα. Στο πάνω μέρος θα κάνω πατάρι η θα τον στηρίξω στο ταβάνι;
Επίσης κάτι για την καμινάδα, η δική μου ειναι τετράγωνη,αν περάσω μέσα σωλήνα και μονωσο κ πάνω στο καπέλο κ κάτω στο ταβάνι ο αέρας που θα έχει εγκλωβιστεί ανάμεσα στη νέα σωλήνα κ την παλιά καμινάδα δεν θα θέλει από κάπου να κάνει εκτόνωση μιας κ θα ζεσταίνετε από την καμινάδα;

Και κάτι άλλο. Πως γίνεται μια κασέτα,δημιουργώντας ένα σύστημα foyer να έχει την ίδια η κ καλύτερη θέρμανση από ένα monobloco το οποίο έχει μαντεμενιο θερμοθαλαμο( δλδ μεγαλύτερες θερμοκρασίες αποθήκευσης κ διοχέτευσης) αλλά κ θερμοθαλαμο με πετροβαμβακα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51335 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: να ρωτησω κατι για τον ενναλακτη....ειναι απαραιτητο να τοποθετηθει ακριβως πανω στην εστια ή μπορει να μπει και μετα απο απο 2-3 μετρα πχ???

κατά την γνώμη μου, είναι σωστότερο να τοποθετηθεί όσο γίνεται πιο κοντά στην εστία. Φαντάσου να τον τοποθετήσεις πχ. 5 μέτρα μετά την εστία. Νομίζεις ότι θα έχει την ίδια απόδοση;; Τα 2 'η 3 μέτρα που αναφέρεις δεν είναι μικρή απόσταση. Γιατί δεν γίνεται να τοποθετηθεί αμέσως μετά την εστία;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51345 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: να ρωτησω κατι για τον ενναλακτη....ειναι απαραιτητο να τοποθετηθει ακριβως πανω στην εστια ή μπορει να μπει και μετα απο απο 2-3 μετρα πχ???


Απαραίτητα πάνω στην εστία ακριβώς, όπου έχει τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες καυσαερίων σε σχέση με την υπόλοιπη καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51346 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε: ...
Επισης εχω καποιες αποριες.
1. Τον πετροβαμβακα πως τον στηριζεται στον τοιχο? Με ουπα και βιδες με μεγαλο κεφαλι?
2. Με πετροβαμβακα ντυνουμε και το δαπεδο που παταει το ενεργειακο τζακι?(μιλαμε για foyer).


1. Ο ένας τρόπος είναι αυτός που λες. Ο άλλος είναι με στρωτήρες γυψοσανίδας. Φτιάχνεις πλαίσιο και τον φωλιάζεις μέσα.

2. Στο σχέδιο της Invicta δείχνει ένα μικρό τμήμα πίσω πίσω.
Δε χάνεις τίποτα να το βάλεις όλο, αν έχεις καμιά πιλοτή από κάτω.
Ως αποτέλεσμα, δεν ξέρω να σου πω έγκυρα αν θα δώσει τίποτα παραπάνω.
Πιστεύω η διαφορά θα είναι αμελητέα, μιας και ο ζεστός αέρας πάει πάνω, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να μας τον κρυώσει.


Μάλιστα. Στο πάνω μέρος θα κάνω πατάρι η θα τον στηρίξω στο ταβάνι;
Επίσης κάτι για την καμινάδα, η δική μου ειναι τετράγωνη,αν περάσω μέσα σωλήνα και μονωσο κ πάνω στο καπέλο κ κάτω στο ταβάνι ο αέρας που θα έχει εγκλωβιστεί ανάμεσα στη νέα σωλήνα κ την παλιά καμινάδα δεν θα θέλει από κάπου να κάνει εκτόνωση μιας κ θα ζεσταίνετε από την καμινάδα;

Και κάτι άλλο. Πως γίνεται μια κασέτα,δημιουργώντας ένα σύστημα foyer να έχει την ίδια η κ καλύτερη θέρμανση από ένα monobloco το οποίο έχει μαντεμενιο θερμοθαλαμο( δλδ μεγαλύτερες θερμοκρασίες αποθήκευσης κ διοχέτευσης) αλλά κ θερμοθαλαμο με πετροβαμβακα;


Για ξαναρίχτο, αργά και καθαρά, γιατί κάθε φορά που το διαβάζω ζαλίζομαι και περισσότερο με αυτό που έγραψες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51348 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

fivas έγραψε:

dimlyk έγραψε: το καλωδιο ειναι 2,5 μετρα



Μόλις τελείωσα με την εγκατάσταση του μοτέρ. Τη Δευτέρα πρέπει να παραγγείλω θερμοστάτη.

Μου αρέσει ο tiemme fc810 αλλά βλέπω το εγχειρίδιο του και λέει ότι μπαίνει χωνευτός στον τοίχο. Υπάρχει και εξωτερικού τύπου; Από που μπορώ να τον παραγγείλω; :unsure:

Αν μπορείτε να βοηθήσετε λίγο ρε παίδιά... :) :) :) :)


μια αναζητηση στο google και το βρηκες :)
και παρε ενα τηλ και ρωτα αν υπαρχει κουτι εξωτερικης τοποθετησης



Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fivas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.467 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ