Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52301 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ηρθε και ο βασιλιας χειμωνας.Αντε να δουμε τα παλικαρια της θερμανσης και φετος.
Να δω που θα φτασει η επισκέψιμοτητα φετος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52308 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @pduke
Στο δικό μου η ινβικτα στο μανιουαλ είχε 400 εισαγωγή και 1500 εξαγωγή.
Για το δικό σου μια πρόταση είναι:
Για εισαγωγή μία 60x14 στο κέντρο
Για εκτόνωση μία 60x10 σχεδόν στο ταβάνι και κεντρικά
και 20 πόντους πιο κάτω:
Μία 60x18 στο κέντρο
και δύο 20x18 δεξιά και αριστερά.
Προσοχή οι διαστάσεις είναι ανοίγματος και όχι οι εξωτερικές της περσίδας.
Σαν σουρωτήρι θα είναι αλλά μιλάμε για πολύ ζέστη! :cheer:

Φίλε Σταύρο ακολουθώ οδηγίες κατά γράμμα, αλλά βγήκαν προβλήματα...(που δεν θα βγαίναν...)
Ετοίμασα τον χώρο


σπάσαμε:


Η καμινάδα είναι Φ250. πήρα συστολή Φ200->Φ180 και Φ180 6μέτρα για να φύγει αμέσως μετά τον εναλλάκτη

Πρώτο πρόβλημα. δεν υπάρχει χώρος για να περάσει ο αεραγωγός για το πάνω δωμάτιο. ο μόνος τρόπος είναι πλάι πλάι με το inox μέσα από την παλιά καμινάδα. για εκέι το βλέπουμε- δεν θέλω να το ακυρώσω , χρειάζομαι αέρα και επάνω.

ανοίξαμε 2 τρύπες - μία για βαντιλατέρ ψηλά και μία κάτω


και το κλείσαμε για σήμερα γιατί χάσαμε πάρα πολύ χρόνο με ψώνια κτλ


Δεύτερο πρόβλημα : Το σπάσιμο μπροστά χαμηλά είναι μεγάλη μανούρα. Είναι μπετό και φεύγει δύσκολα. Ανοίξαμε οπή ύψους 10 πόντων και πλάτους 60. Θα αναίβει το τζάκι και άλλους 3 οπότε λέω να βάλω μια μακρόστενη 60χ13 περίπου... κουτσά στραβά θα γίνει αυτό δυστυχώς

αυτά προς το παρόν. δεν πάει και άσχημα.
κάθε παρατήρηση-συμβουλή ευπρόσδεκτη.

barbanikos έγραψε: pduke καλα κουράγια και καλη επιτυχία.....αν θα είναι σίγουρη.....τον καφε θα τον οργανώσουμε? :blink:


να σαι καλά Νίκο! ο καφές έρχεται να είσαι σίγουρος!!

άντε και πιάσαν τα κρύα!!
πως πάτε από ζέστες όλοι με τα κοινούργια σας ρε???

καλό χειμώνα!

*πως ισιώνω τις φωτό ?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52326 από hunter
Απαντήθηκε από hunter στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
kalisperizw kai gw me ti seira mou olous tous talaipwrimenous kai kamenous apo ta tzakia tous :) eimai neos sto forum kai exw ekplagei me tis prospathies wlwn sas gia ena kalitero energeiako tzaki me autosxedious tropous.eilikrina an oi ellinares tzakades kanane tetoies prospathies den tha eixame kai afti tin katastasi.ti na pw..... as riksw kai gw to diko mou litharaki voitheias. sto forum graftikame egw me tin gynaika mou simera meta apo mia kathola tyxaia sizitisi me filous pou irthane gia kafe sto stpiti mas.eimai 43 xronwn menw ston evosmo.loipon eixa ena xtisto tzaki sto spiti to opoio douleve kanonika xwris na mou kapnizei.wspou allaksa koufwmata. apo ekeini tin imera kai meta opote to anava mou kapnize.etsi arxisa na psaxnw ti ftaiei.rwtisa gnwstous mou apo ti douleia kai mou eipan oti eftegan ta koufwmata.ena palikari apo tin thermi mou proteine na paw stin TEXNOKAMIN pou einai sto paraplevro gia to titan. mou leei xaritologwntas oti edw stin thermi tous fwnazoune giatrous twn tzakiwn,oti einai poly kala paidia kai tha se eksipiretisoun. wpou akous polla kerasia pare mikro kalathi skeftika. telos pantwn piga apo kei tous fwnaksa spiti mou.irthane eidane to tzaki eidane tin tripa apo eksw.TI EIPANE:prwton i trypa pou eixa pisw apo to tzaki sto mpalkoni den eparkouse gia ti swsti leitourgia tou tzakiou.na simiwsw oti i trypa pou eixa itane gia f60 spyral,defteron den eixa trypes mprosta ston kwno mou etsi wste na eiserxetai o ekswterikos aeras apo tin pisw trypa sto spiti gia na roufaei to oksigono pou xreiazetai to tzaki gia na kaiei ta ksyla,na seimiwsw pali oti o kwnos mou itane xtistos me touvla.den ypirxe kamia alli eisodos gia ton ekswteriko aera pou erxotane apo tin trypa pisw apo to tzaki,opote stin ousia tzampa ypirxe i sygkekrimeni trypa.etsi rwtisa ti mporw na kanw gia na to kanw toulaxistwn na kaiei xwris na mou kapnizei.mou anoiksan mia trypa dipla apo to tzaki kollita me rithmizomenes persides mesa eksw etsi wste na tis anoigokleinw opote anavw to tzaki.molis teleiwsane anavoune to tzaki kai paratirw oti wntos itan thema oksigonou kai de mou kapnize pleon. eprepe na rwtisw an mporw na to kanw energeiako.ksanapira tilefwno sta paidia apo tin TEXNOKAMIN gia na doume ti tha kanoume.telika kataliksame sto na ksilwsw to tzaki mou dioti de mporouse na mpei o thermothalamos stin estia epeidi eixe tsimentenio kwno o opoios eixe anoiksei kiolas opote se periptwsi pou mou anoigane persides tha kapnize.mou fanike apolitws logiko.etsi mpika sti diadikasia na agorasw ena energeiako apo tin sigkekrimeni etairia.mou kostise 2500 evrw oli i egkatastasi mazi me ependysi,mou ksilwsane kai to palio,pirane kai ta mpaza,na simiwsw oti itane miso fortigo mono ta mpaza,mou perasane mesa apo tin amiantou swlina pou eixa i opoia itane F25 anokseidwtes swlines F23.to stokarane kai mexri to mesimeri eixane teleiwsei.loipon epeidi imouna ENNOEITE PARWN sti oli diadikasia kai sinexeia panw apo to kefali tous na sas pw ti kanane. afotou ksilwsane to palio xtisto tzaki pou eixa kai mazepsane ta panta.perasane tous swlines kai tou stiriksane.ystera anoiksane megalyteri trypa apo pisw me rithmizomeni persida gia efkoli xrisi tis.topothetisane to prismatiko kamini stin gwnia mou.aftoi to lene panoram(de katalava giati :P ).mesa sti estia topothetisan to thermothalamo.apo mrosta topothetithike mia lamarina gia na krataei tin floga anamesa sto thalamo kai tin lamarina . topothetisan fitilia apo yalonima se oli tin kasa tis portas kai oxi mono.opoudipote tha mporouse na eiserthei aeras mesa stin estia me kleisti tin porta.to klape anoigokleinei mazi me tin porta.stokarane to panw meros tou mantemiou prin valoune ton kwno.ntisane olo ton kwno me ptrovavaka.enwsane me spyral to moter apo ti mia meria tou thalamou kai me ena allo spiral tin alli meria tou thalamou opou einai i eksagwgi tou aera.ntithike to moter me petrovavaka.ystera valane tin ependisi.gypswsanides oti sxedio ithela egw.topothetisan mia persida mprosta kai mia akoma sto xwl gia na moirazetai i zesti sta dwmatia.mou valane dio persides gia ti fysiki roi. stokarane kai irthe i stigmi tis ALITHEIAS.anapsame to tzaki me liga ksera gia na voithane ta freska pou eixa,allwstee afto to systima ekana panta. i thermokrasia eksagwgis apo tin persida to prwto tetarto eixe aggiksei tous 80 vathmous.de to pisteva. tous efxaristisa kai figane.to idio vradi sinexisa na to kaiw.se mia stigmi koitaw ton thermostati kai eixe ftasei tous 160 vathmous alla mono me ksera aftin tin fora, i defteri dosi pou evala.apo tote ksekinisa na to kaiw kanonika to tzaki xwris na prospathw na kanw rekor thermokrasias kai diapistwsa oti ekaiga 8 koutsoura freska me liga ksera stin arxi gia na arpaksoune apo tis 4 to mesimeri pou to anavw otan sxolaw apo tin douleia mexri tis 7 to prwi pou sikwnwmai me mesi thermokrasia 118 vathmous.i floga sigokaiei pou simanainei oti kanw terastia oikonomia sta ksyla mou me poly megali apodosi. to prwi ksipnaw kai exw karvouna kai i thermokrasia einai konta stous 90 vathmous.megali ypothesi to mantemi alla to gnisio mantemi. to sigkekrimeno mantemi pou exei i TEXNOKAMIN einai rwsiko kai exoune kai piistwpioisi gia to mantemi tous.ennoeite oti zitisa na dw tin pistwpoiisi giati tin exw patisei se allla zitimata apo alla mastoria. telws pantwn gyrname me to fanelaki stin kiroleksia mesa sto spiti.a kai ennoeite oti me anoixtes tis portes sta dwmatia exw zesti fysika oxi tosi osi exw sto saloni alla to kyriotero ksexasa to xrwma tou petrelaiou.etsi esteila kai allous filous mou kammenous apo tzakia ekei. kai tous ta kanane ta idi yparxwn mantemenia tzakia pou eixane apo alles etairies energeiaka diladi topothetisan ton thalamo stin estia tous me peripou 800 evrw. o ksaderfos mou epeidi pianoune ta xeria tou logw tou oti doulevei stin oikodomi to agorase monos tou sta 450 evrw kai to perase o idios afou tou eksigisane prwta. mesa stin timi einai ta panta ventilater thermostatis persides mia trixa pou dinoune gia tis enwseis lene(apo oti eida tin anakatevoune me gypso alla afta einai texnika den ta gnwrizw)spirall tin lamarina kai den kserw an ksexasa kati. pantws ithela na sas pw kai gw ti dikia mou istoria mipws kai voithisei se kapoious apo sas giati eixa kaei kai gw kai poloi gnwstoi mu kai ksewrw poly kala se aftous tous kairous poso diskoles einai i katastaseis wlwn mas.pantws ta paidia tis TEXNOKAMIN einai mastores epaggelmaties poly kala paidia kai mpravo tous pou sinexizoun aksia to ergo twn pateradwn tous.giati apo sizitisi pou eixame oi goneis tous itane sinaiteroi kai sinexizoun aftoi tin epixeirisi EPAKSIA.telos egw emeina poly efxaristimenos mou arkoune kai me ikanopoioun aftes oi apodoseis tou tzakiou,i megali oikonomia sta ksila pou exw.niwthw oti eswsa arketous gnwstous mou giafto kai pira tin apofasi na to moirastw mazi sas.to magazi tous vrisketai ston paraplevro dromo epi tis lagkada katw apo tin gefyra pigainontas gia wraiokastro. TEXNOKAMIN kai pali TEXNOKAMIN mpravo tous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52327 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τις φωτογραφίες τις διορθώνεις πριν τις ανεβάσεις με το πρόγραμμα επεξεργασία των γουιντοςςςς…. :P

Από ζέστες τι να σου πω, πρώτη φορά μετά από χρόνια ζεσταθήκαμε…..και με λίγα ξύλα.
Από όσο φαίνετε δουλεύει πολύ καλά…πραγματικά δεν το περίμενα.
Πήραμε και πολλά σώβρακα για να κυκλοφορούμε!!!!! :blush: :silly: :side:
Με τα πολλά τα κρύα θα βγάλουμε ποιο ασφαλή συμπεράσματα, γιαυτο δεν γράφω ακόμα πολλά. ;)

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52332 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

hunter έγραψε: kalisperizw kai gw me ti seira mou olous tous talaipwrimenous kai kamenous apo ta tzakia tous :) eimai neos sto forum kai exw ekplagei me tis prospathies wlwn sas gia ena kalitero energeiako tzaki me autosxedious tropous.eilikrina an oi ellinares tzakades kanane tetoies prospathies den tha eixame kai afti tin katastasi.ti na pw..... as riksw kai gw to diko mou litharaki voitheias. sto forum graftikame egw me tin gynaika mou simera meta apo mia kathola tyxaia sizitisi me filous pou irthane gia kafe sto stpiti mas.eimai 43 xronwn menw ston evosmo.loipon eixa ena xtisto tzaki sto spiti to opoio douleve kanonika xwris na mou kapnizei.wspou allaksa koufwmata. apo ekeini tin imera kai meta opote to anava mou kapnize.etsi arxisa na psaxnw ti ftaiei.rwtisa gnwstous mou apo ti douleia kai mou eipan oti eftegan ta koufwmata.ena palikari apo tin thermi mou proteine na paw stin TEXNOKAMIN pou einai sto paraplevro gia to titan. mou leei xaritologwntas oti edw stin thermi tous fwnazoune giatrous twn tzakiwn,oti einai poly kala paidia kai tha se eksipiretisoun. wpou akous polla kerasia pare mikro kalathi skeftika. telos pantwn piga apo kei tous fwnaksa spiti mou.irthane eidane to tzaki eidane tin tripa apo eksw.TI EIPANE:prwton i trypa pou eixa pisw apo to tzaki sto mpalkoni den eparkouse gia ti swsti leitourgia tou tzakiou.na simiwsw oti i trypa pou eixa itane gia f60 spyral,defteron den eixa trypes mprosta ston kwno mou etsi wste na eiserxetai o ekswterikos aeras apo tin pisw trypa sto spiti gia na roufaei to oksigono pou xreiazetai to tzaki gia na kaiei ta ksyla,na seimiwsw pali oti o kwnos mou itane xtistos me touvla.den ypirxe kamia alli eisodos gia ton ekswteriko aera pou erxotane apo tin trypa pisw apo to tzaki,opote stin ousia tzampa ypirxe i sygkekrimeni trypa.etsi rwtisa ti mporw na kanw gia na to kanw toulaxistwn na kaiei xwris na mou kapnizei.mou anoiksan mia trypa dipla apo to tzaki kollita me rithmizomenes persides mesa eksw etsi wste na tis anoigokleinw opote anavw to tzaki.molis teleiwsane anavoune to tzaki kai paratirw oti wntos itan thema oksigonou kai de mou kapnize pleon. eprepe na rwtisw an mporw na to kanw energeiako.ksanapira tilefwno sta paidia apo tin TEXNOKAMIN gia na doume ti tha kanoume.telika kataliksame sto na ksilwsw to tzaki mou dioti de mporouse na mpei o thermothalamos stin estia epeidi eixe tsimentenio kwno o opoios eixe anoiksei kiolas opote se periptwsi pou mou anoigane persides tha kapnize.mou fanike apolitws logiko.etsi mpika sti diadikasia na agorasw ena energeiako apo tin sigkekrimeni etairia.mou kostise 2500 evrw oli i egkatastasi mazi me ependysi,mou ksilwsane kai to palio,pirane kai ta mpaza,na simiwsw oti itane miso fortigo mono ta mpaza,mou perasane mesa apo tin amiantou swlina pou eixa i opoia itane F25 anokseidwtes swlines F23.to stokarane kai mexri to mesimeri eixane teleiwsei.loipon epeidi imouna ENNOEITE PARWN sti oli diadikasia kai sinexeia panw apo to kefali tous na sas pw ti kanane. afotou ksilwsane to palio xtisto tzaki pou eixa kai mazepsane ta panta.perasane tous swlines kai tou stiriksane.ystera anoiksane megalyteri trypa apo pisw me rithmizomeni persida gia efkoli xrisi tis.topothetisane to prismatiko kamini stin gwnia mou.aftoi to lene panoram(de katalava giati :P ).mesa sti estia topothetisan to thermothalamo.apo mrosta topothetithike mia lamarina gia na krataei tin floga anamesa sto thalamo kai tin lamarina . topothetisan fitilia apo yalonima se oli tin kasa tis portas kai oxi mono.opoudipote tha mporouse na eiserthei aeras mesa stin estia me kleisti tin porta.to klape anoigokleinei mazi me tin porta.stokarane to panw meros tou mantemiou prin valoune ton kwno.ntisane olo ton kwno me ptrovavaka.enwsane me spyral to moter apo ti mia meria tou thalamou kai me ena allo spiral tin alli meria tou thalamou opou einai i eksagwgi tou aera.ntithike to moter me petrovavaka.ystera valane tin ependisi.gypswsanides oti sxedio ithela egw.topothetisan mia persida mprosta kai mia akoma sto xwl gia na moirazetai i zesti sta dwmatia.mou valane dio persides gia ti fysiki roi. stokarane kai irthe i stigmi tis ALITHEIAS.anapsame to tzaki me liga ksera gia na voithane ta freska pou eixa,allwstee afto to systima ekana panta. i thermokrasia eksagwgis apo tin persida to prwto tetarto eixe aggiksei tous 80 vathmous.de to pisteva. tous efxaristisa kai figane.to idio vradi sinexisa na to kaiw.se mia stigmi koitaw ton thermostati kai eixe ftasei tous 160 vathmous alla mono me ksera aftin tin fora, i defteri dosi pou evala.apo tote ksekinisa na to kaiw kanonika to tzaki xwris na prospathw na kanw rekor thermokrasias kai diapistwsa oti ekaiga 8 koutsoura freska me liga ksera stin arxi gia na arpaksoune apo tis 4 to mesimeri pou to anavw otan sxolaw apo tin douleia mexri tis 7 to prwi pou sikwnwmai me mesi thermokrasia 118 vathmous.i floga sigokaiei pou simanainei oti kanw terastia oikonomia sta ksyla mou me poly megali apodosi. to prwi ksipnaw kai exw karvouna kai i thermokrasia einai konta stous 90 vathmous.megali ypothesi to mantemi alla to gnisio mantemi. to sigkekrimeno mantemi pou exei i TEXNOKAMIN einai rwsiko kai exoune kai piistwpioisi gia to mantemi tous.ennoeite oti zitisa na dw tin pistwpoiisi giati tin exw patisei se allla zitimata apo alla mastoria. telws pantwn gyrname me to fanelaki stin kiroleksia mesa sto spiti.a kai ennoeite oti me anoixtes tis portes sta dwmatia exw zesti fysika oxi tosi osi exw sto saloni alla to kyriotero ksexasa to xrwma tou petrelaiou.etsi esteila kai allous filous mou kammenous apo tzakia ekei. kai tous ta kanane ta idi yparxwn mantemenia tzakia pou eixane apo alles etairies energeiaka diladi topothetisan ton thalamo stin estia tous me peripou 800 evrw. o ksaderfos mou epeidi pianoune ta xeria tou logw tou oti doulevei stin oikodomi to agorase monos tou sta 450 evrw kai to perase o idios afou tou eksigisane prwta. mesa stin timi einai ta panta ventilater thermostatis persides mia trixa pou dinoune gia tis enwseis lene(apo oti eida tin anakatevoune me gypso alla afta einai texnika den ta gnwrizw)spirall tin lamarina kai den kserw an ksexasa kati. pantws ithela na sas pw kai gw ti dikia mou istoria mipws kai voithisei se kapoious apo sas giati eixa kaei kai gw kai poloi gnwstoi mu kai ksewrw poly kala se aftous tous kairous poso diskoles einai i katastaseis wlwn mas.pantws ta paidia tis TEXNOKAMIN einai mastores epaggelmaties poly kala paidia kai mpravo tous pou sinexizoun aksia to ergo twn pateradwn tous.giati apo sizitisi pou eixame oi goneis tous itane sinaiteroi kai sinexizoun aftoi tin epixeirisi EPAKSIA.telos egw emeina poly efxaristimenos mou arkoune kai me ikanopoioun aftes oi apodoseis tou tzakiou,i megali oikonomia sta ksila pou exw.niwthw oti eswsa arketous gnwstous mou giafto kai pira tin apofasi na to moirastw mazi sas.to magazi tous vrisketai ston paraplevro dromo epi tis lagkada katw apo tin gefyra pigainontas gia wraiokastro. TEXNOKAMIN kai pali TEXNOKAMIN mpravo tous.


Καλώς ήρθες. Με το καλημέρα greeklish και σεντόνι. Αν δεν σου απαντήσει κανείς, να μην νομίζεις ότι θα είναι από αγένεια. Καλά θα κάνεις να το ξαναγράψεις στα ελληνικά και έτσι να γράφεις και στο εξής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52337 από georgios1981
Απαντήθηκε από georgios1981 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μου κανει εντυπωση γιατι η λεξη τεχνοκαμιν και η λεξη επαξια ειναι γραμμενη παντα με κεφαλαια.. Μηπως ειναι επικληση στα Θεια;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.479 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ