Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57942 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: δεν ξερω αν αυτη ειναι η λυση για το θεμα μου...να σου πω εν συντομια την κατασταση
το τζακι ειναι τοποθετημενο σε τοιχο που ειναι εσωτερικος στο σπιτι,στην ουσια χωρισμα σαλονιου-κουζινας,φερνει αερα εξωτερικο με σωληνα φ100 μηκους 5-6 μετρων που κανει 2 γωνιες 90 μοιρων.Το μοτερ ειναι τοποθετημενο κατω απο την εστια (foyer με μεταλικο θερμοθαλαμο).Ο τζακας εβαλε το μοτερ για να φερνει αερα απο εξω για την καυση κατι που δεν ισχυει γιατι η εστια τραβαει αερα για την καυση μονο απο το συρταρακι μπροστα.Αυτος ο αερας ομως πηγαινει στο μεταλλικο θερμοθαλαμο,τον γεμιζει και βγαινει απο την περσιδα εξοδου.Δεν υπαρχει αλλη περσιδα εισαγωγης ουτε εξαγωγης.Το θεμα ειναι οτι το μοτερ ειναι μαλλον μικρο γιατι εχω μικρη ισχυ εξοδου απο την περσιδα και οτι ανα διαστηματα σταματα μονο του και ξεκινα παλι μονο του και σιγουρα οχι με τη εντολη του θερμοστατη.
Πιστευω οτι το κανει αυτο γιατι για καποιο λογο υπερθερμαινεται ισως γιατι δεν μπορει να τραβηξει αρκετο αερα η γιατι εκει που βρισκεται ανεβαζει θερμοκρασια,δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο λογο για τον οποιο το μοτερ να σταματα μονο του.
Αν εχετε να προτεινεινετε κατι ευχαριστως να το συζητησουμε...

Αν έχεις πρόσβαση κάνε ένα πείραμα. Αποσυνδεσε την σωλήνα που τροφοδοτεί με εξωτερικό αέρα το μοτερ και αστην ελεύθερη κοντά στο συρταρι. Το μοτερ έτσι θα τραβάει αέρα δωματίου και δεν θα ζοριζεται (διακοπές λόγω υπερθερμανσης). Νομίζω ότι έτσι θα έχει και πολύ καλύτερη απόδοση η εστία σου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasilisgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57950 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
υπαρχει νοημα να ειναι κοντα στο συρταρι? η εστια κατω απο το συρταρι εχει πατο χωρις καμια τρυπα για εισαγωγη αερα.Η μονη εισαγωγη ειναι απο τις τρυπες μπροστα στο συρταρι.Επισης το μοτερ ειναι κατω απο την εστια και δεν εχει καποια περσιδα ή κατι αλλο για να τραβηξει αερα δωματιου,θα τραβα μονο τον αερα κατω απο την εστια.
Εγω σκεφτομαι τη λυση του μοτερ διπλης αναρροφησης,μια εισοδο απο την υπαρχουσα σωληνα εξωτερικου αερα και μια δευτερη απο αερα δωματιου απο περσιδα που θα ανοιξω ή αν δεν ανοιξω περσιδα απο καπου μεσα στο δωματιο.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι αν αυτος ο αερα θα προλαβαινει να ζεσταθει ή πρεπει να βρω καποια λυση για να τον καθυστερω και να μενει περισσοτερη ωρα στο θερμοθαλαμο.
Τι λες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57966 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έτσι θα είναι καλύτερα. Διπλής εισόδου μέσα/έξω με νέα περσίδα. Είναι λίγο περισσότερη δουλειά αλλά σαφώς καλύτερη εγκατάσταση.
Το μοτέρ που έχεις είναι σαλίγγαρος διπλής αναρρόφησης?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58010 από Laman
Απαντήθηκε από Laman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα σας. Προσφατα μου τοποθετησαν( ηταν δώρο ) το τζάκι που βλεπετε στις φωτογραφίες.
Μαλλον προκειται για το πιο απλο μαντεμενιο τζακι με συρομενη πορτα, καθως οπως βλεπετε δεν εχει ρυθμιση για τον αερα καυσης :( Απο την πρωτη μερα που το εβαλα ψαχτηκα γενικα με τα τζακια γιατι δεν ειχα ιδεα, οποτε του εκανα διαφορες επεμβασεις με σκοπο αν αυξησω την αποδοση του.
Αυτο που εκανα ειναι οτι ανοιξα μια τρυπα στην κατω μερια 40Χ10 και συμπληρωσα στην πανω μερια μια περσιδα 40*20 ετσι ωστε να εχω καλη φυσικη ροη. Επισης μονωσα την πορτα οσο μπορουσα με υαλοκορδονο.
Τωρα ειμαι στο σημειο που παιζω με το κλαπετο. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν το κλεισω ή εστω το μισοκλεισω ολα τα καυσαερια βγαινουν μεσα απο τη φουσκα κ γινεται χαμος??!!! Τι μπορω να κανω για αυτο?? Επισης το κουλο που κανει ειναι οτι οταν εχει μεσα αρκετα ξυλα γινεται χαμος, λες κ το φυσας με κανενα πιστολακι, ενω οταν εχουν μεινει 1-2 ξυλα ισα που εχει φλογα κ τοτε θελει κ να κουναω κ τα ξυλα για να μη σβησει.....
Το τζακι δεν εχω ιδεα τι ποροελευσης ειναι. Η φουσκα ειναι παντου μονωμενη με πετροβαμβακα και εχω φερει κ εξωτερικο αερα κατω απο το σταχτοδοχειο, Η καμιναδα ειναι Φ250, γυρω στα 4 μ και εχει περιστροφικο καπελο
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Laman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58078 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Eιναι ομως αυτο μοτερ αναροφησης.Αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες?

Stavrax έγραψε: @maraxil
Μοτερ να βάλεις βαρελάκι. Η Σοφία έχει βάλει σαλίγκαρο το οποίο δεν μπορεί να πιέσει τον αέρα.
Το πιθανότερο είναι το συγκεκριμένο μοτερ να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην εγκατάστασή της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58083 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το βαρελάκι δεν μπαίνει σε υψηλή θερμοκρασία. Το βάζουμε για να οδηγήσουμε αέρα στον εναλλάκτη και μπαίνει σε μονωμένο σημείο για να μην ζεσταίνεται πολύ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.546 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ