Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58999 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pompiere2001 έγραψε: Asteri καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σου μιας και εχω διαβασει σχεδον ολες τις δημοσιευσεις για το θεμα της επιλογης θερμανσης και θεωρο οτι εισαι αρκετα ψαγμενος.Εχω ενα σπιτι 120 τμ κατασκευης 2006 στον 1ο οροφο και αποτελειτε απο 3 υπνοδωματια ,2 μπανια ,ενα διαδρομο περιπου 4 μετρα που ενωνει τα δωματια και τα μπανια , κουζινα και σαλονι.Αυτην την στιγμη εχω ενα ανοιχτο μαντεμενιο τζακι ημικυκλικο και διαθετει καμιναδα τσιμεντενια περι τα 10 μετρα και σκεφτομαι να βαλω μια κασσετα αλλα ομως δεν θελω να χαλασω την υπαρχουσα επενδυση διοτι ειναι απο γρανιτη και ειναι παρα πολυ καλη επιλογη.Οταν αναβω το τζακι εχω 23 με 24 στο σαλονι και κουζινα και δυστηχως 17 με 18 στα δωματια.Εχω δυο μικρα παιδια και δεν μπρω να τα εχω μονο στο σαλονι και την κουζινα διοτι θελουν να παιζουν στα δωματια τους. Θα μπορουσες να μου προτινεις καποια μοντελα και τις επιπλεον υλικα θα χρειαστω για να μπορεσω να καλυψω ολο ή σχεδον ολο το σπιτι μερα-νυχτα με 23-24 στο σαλονι κουζινα και τουλαχιστον 20-21 στα δωματια?Για να μπορεσω να σε βοηθησω εαν βοηθαει σε τιποτα ,επειδη ειμαι στην επαρχια οι υπαρχουσες κασσετες που μπορω να βρω ειναι :Supra ,La Nordica,Bertucci,Jolly-Mec,Edilcamin και καποιες αλλες που αυτην την στιγμη μου διαφευγουν.Δυστηχως δεν μπορω να ανεβω Αθηνα για να εχω περισσοτερες επιλογες
Καθε βοηθεια θα ηταν δεκτη και θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.Ευχαριστω πολυ θα περιμενω νεα σου


Εκτός από την Nordica και Bertucci (πλην της 85) που είναι μικρές για τα τετραγωνικά σου, όποια άλλη θες. Γενικά κοίτα από 12 και πάνω, 14-15 αν είσαι σε ψυχρή περιοχή. Αν θες να τραβήξεις και αεραγωγούς, πρέπει να δεις και το θέμα έξτρα βεντιλατέρ που μπαίνει σε κάποιες κασέτες, ώστε να έχει την δύναμη να στείλει αέρα στα 5-6 μέτρα, πράμα που τα ενσωματωμενα δεν μπορούν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59001 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris,
όσο στην κασέτα δεν λειτουργεί το βεντιλατέρ η φυσική ροή είναι ελάχιστη. Όταν ανάβει αυτόματα στην πρώτη ταχύτητα η φυσική ροή αυξάνεται σημαντικά. Σε περίπτωση που βάλω τη δεύτερη ταχύτητα φτάνει κάθετα (σε φύλλο Α4) στη φούσκα. Η θερμοκρασία στην εκτόνωση βρίσκεται περίπου στους 100ο εκτός από μερικές φορές που φτάνει στους 120ο. Στους 120ο όταν ανοίγω τον αποροφητήρα που βρίσκεται στην κουζίνα στον ενιαίο χωρο το Α4 φτάνει στο ταβάνι και η εκτόνωση πέφτει στους 100ο μέσα σε 10 λεπτά. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59019 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδια βοηθηστε με γιατι με τον τζακα που εχω μπλεξει δεν βγαζω ακρη.Το τζακι μυριζε περιεργα σαν καμενο κερι-πλαστικο .Μου ειπε ο Αστερης οτι ακουμπαει καπου ο πετροβαμβακας στην εστια(κασετα).Οντως απ οσο μπορω να δω απο την χαραμαδα ακουμπαει ενα μικρο κοματι πανω στην εστια.Μου εχει κανει τρυπα εισοδου αερα απ εξω φ15 και τρυπα με περσιδα εκτονωσης μεσα 13χ13.Κατι μου λεει πως δεν ειναι σωστο.Τι προβλημα μπορει να μου δημιουργησει αυτο?Ο τζακας ισχυριζεται πως πρεπει να ειναι μικρη η τρυπα εκτονωσης για να μου πεταει τον αερα απο την φουσκα με δυναμη στον εσωτερικο χωρο.Αληθευει?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59027 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraxil έγραψε: Παιδια βοηθηστε με γιατι με τον τζακα που εχω μπλεξει δεν βγαζω ακρη.Το τζακι μυριζε περιεργα σαν καμενο κερι-πλαστικο .Μου ειπε ο Αστερης οτι ακουμπαει καπου ο πετροβαμβακας στην εστια(κασετα).Οντως απ οσο μπορω να δω απο την χαραμαδα ακουμπαει ενα μικρο κοματι πανω στην εστια.Μου εχει κανει τρυπα εισοδου αερα απ εξω φ15 και τρυπα με περσιδα εκτονωσης μεσα 13χ13.Κατι μου λεει πως δεν ειναι σωστο.Τι προβλημα μπορει να μου δημιουργησει αυτο?Ο τζακας ισχυριζεται πως πρεπει να ειναι μικρη η τρυπα εκτονωσης για να μου πεταει τον αερα απο την φουσκα με δυναμη στον εσωτερικο χωρο.Αληθευει?Ευχαριστω εκ των προτερων!


Χαιρετίσματα στον πλάτανο πες του. Γιατί να μη φυσάει με δύναμη, μη σηκώσει ανεμοθύελλα?

Επίσης, δεν αναφέρεις για περσίδα κάτω. Για να σου πει ο τζακάς, και 40x40 περσίδα να σου έβαζε πάνω, πως θα φυσάει πολύ χωρίς κάτω περσίδα, δηλαδή χωρίς φυσική ροή?

Τι εστία έχεις?

Το manual τι λέει για τις περσίδες? Η εκτόνωσή σου είναι πολύ μικρή πάντως.

Σε πρώτη φάση οπωσδήποτε επιδιόρθωση στο σημείο επαφής.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraxil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59029 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Asteris,
όσο στην κασέτα δεν λειτουργεί το βεντιλατέρ η φυσική ροή είναι ελάχιστη. Όταν ανάβει αυτόματα στην πρώτη ταχύτητα η φυσική ροή αυξάνεται σημαντικά. Σε περίπτωση που βάλω τη δεύτερη ταχύτητα φτάνει κάθετα (σε φύλλο Α4) στη φούσκα. Η θερμοκρασία στην εκτόνωση βρίσκεται περίπου στους 100ο εκτός από μερικές φορές που φτάνει στους 120ο. Στους 120ο όταν ανοίγω τον αποροφητήρα που βρίσκεται στην κουζίνα στον ενιαίο χωρο το Α4 φτάνει στο ταβάνι και η εκτόνωση πέφτει στους 100ο μέσα σε 10 λεπτά. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Όταν δεν είναι ενεργοποιημένα τα μοτέρ τότε έχεις φυσική ροή. Όταν τα μοτέρ ενεργοποιηθούν τότε ΔΕΝ έχεις φυσική ροή αλλά βεβιασμένη ροή. Όταν ανοίξεις τον απορροφητήρα δεν κάνεις τίποτε άλλο παρά να διώχνεις με μεγαλύτερη δύναμη τον ζεστό αέρα από τον ενιαίο χώρο προς τα έξω. Ο αέρας που φεύγει αναπληρώνεται από τον ζεστό αέρα που βγαίνει με μεγαλύτερη ταχύτητα από την την εστία. Γι' αυτό από τους 120 βαθμούς πέφτεις στους 100. Γίνεται αυτό γιατί ο αέρας περνάει γρηγορότερα από τα ζεστά μέρη της εστίας.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59031 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εβαλα κασετα ecostar edilkamin .ο αερας που μπαινει στη φουσκα ειναι απ εξω και απο τα ανεμιστηρακια της κασετας.Ειναι προβλημα που η εκτονωση ειναι μικρη?υπαρχει περιπτωση να μου μυριζει για αυτον το λογο το τζακι?

GT έγραψε:

maraxil έγραψε: Παιδια βοηθηστε με γιατι με τον τζακα που εχω μπλεξει δεν βγαζω ακρη.Το τζακι μυριζε περιεργα σαν καμενο κερι-πλαστικο .Μου ειπε ο Αστερης οτι ακουμπαει καπου ο πετροβαμβακας στην εστια(κασετα).Οντως απ οσο μπορω να δω απο την χαραμαδα ακουμπαει ενα μικρο κοματι πανω στην εστια.Μου εχει κανει τρυπα εισοδου αερα απ εξω φ15 και τρυπα με περσιδα εκτονωσης μεσα 13χ13.Κατι μου λεει πως δεν ειναι σωστο.Τι προβλημα μπορει να μου δημιουργησει αυτο?Ο τζακας ισχυριζεται πως πρεπει να ειναι μικρη η τρυπα εκτονωσης για να μου πεταει τον αερα απο την φουσκα με δυναμη στον εσωτερικο χωρο.Αληθευει?Ευχαριστω εκ των προτερων!


Χαιρετίσματα στον πλάτανο πες του. Γιατί να μη φυσάει με δύναμη, μη σηκώσει ανεμοθύελλα?

Επίσης, δεν αναφέρεις για περσίδα κάτω. Για να σου πει ο τζακάς, και 40x40 περσίδα να σου έβαζε πάνω, πως θα φυσάει πολύ χωρίς κάτω περσίδα, δηλαδή χωρίς φυσική ροή?

Τι εστία έχεις?

Το manual τι λέει για τις περσίδες? Η εκτόνωσή σου είναι πολύ μικρή πάντως.

Σε πρώτη φάση οπωσδήποτε επιδιόρθωση στο σημείο επαφής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.724 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ