Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59462 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @johnym30
Ναι θέλει δύο τρύπες, μια Φ120 που βάζεις εύκαμπτο και τον οδηγείς κάτω από το συρτάρι της στάχτης και όσο πιο κοντά στην εισαγωγή αέρα γίνεται. Και μια δεύτερη Φ100 που με εύκαμπτο και ταυ στο οποίο οδηγείς και εσωτερικό αέρα δωματίου το συνδέεις στην είσοδο του βεντιλατέρ. Προσοχή θέλει να μην οδηγείς μόνο εξωτερικό αέρα στο μοτέρ, με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται πρόβλημα επειδή το μοτέρ δεν μπορεί να πιέσει πολύ αέρα μέσα στο σπίτι και κάποια στιγμή θα καεί από την υπερθέρμανση.


Μπορείς να μου κάνεις ένα πρόχειρο σχεδιαγραμματάκι για να καταλάβω τί ακριβώς εννοείς;

@GeoTA
Πως και που ακριβώς θα μπορούσα να βάλω το μοτέρ για να τραβάει από μέσα, εφόσον θα έρχεται φρέσκος αέρας κάτω από την εστία για την κάυση;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by johnym30.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59467 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johnym30 έγραψε:

Stavrax έγραψε: @johnym30
Ναι θέλει δύο τρύπες, μια Φ120 που βάζεις εύκαμπτο και τον οδηγείς κάτω από το συρτάρι της στάχτης και όσο πιο κοντά στην εισαγωγή αέρα γίνεται. Και μια δεύτερη Φ100 που με εύκαμπτο και ταυ στο οποίο οδηγείς και εσωτερικό αέρα δωματίου το συνδέεις στην είσοδο του βεντιλατέρ. Προσοχή θέλει να μην οδηγείς μόνο εξωτερικό αέρα στο μοτέρ, με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται πρόβλημα επειδή το μοτέρ δεν μπορεί να πιέσει πολύ αέρα μέσα στο σπίτι και κάποια στιγμή θα καεί από την υπερθέρμανση.


Μπορείς να μου κάνεις ένα πρόχειρο σχεδιαγραμματάκι για να καταλάβω τί ακριβώς εννοείς;

@GeoTA
Πως και που ακριβώς θα μπορούσα να βάλω το μοτέρ για να τραβάει από μέσα, εφόσον θα έρχεται φρέσκος αέρας κάτω από την εστία για την κάυση;


Αν θες ριξε μια ματια στις φωτο που ανέβασα στην παρουσίαση του τζακιου μου. ΟΚ δεν ειναι και για σεμινάριο η εγκατάστασή μου, αλλά θα πάρεις μια εικόνα με το πως έρχεται ο σπιράλ κάτω απο την εστία, καθώς και τη θέση του μοτέρ του εναλλάκτη, το οποίο βρίσκεται μακρια απο την εστία και μονωμένο με πετροβάμβακα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnym30

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59473 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ πολύ GeoTa.
Ξέρει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ Αθήνα μοτέρ και εναλλάκτη( και τον θερμοστάτη αν γνωρίζετε), γιατί Leroy μου είπαν σε καμιά δεκαπενταριά μέρες για τον ενναλλάκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59481 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καταρχην σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες οσο αφορα το προβληματικο μου τζακι.Εχω ομως μια ακομα απορια.συσσορευεται πολυ καυτος αερας μεσα στην φουσκα με αποτελεσμα να μυριζει καμενος αερας απο την εκτονωση.Η εισαγωγη αερα ειναι απ εξω και παει στο κενο της φουσκας και οχι στην καυση .Απο την αλλη εχω ανοιξει 2 περσιδες εκτονωσης 15χ15.Πως θα πρεπει να το βοηθησω για να μην καιγεται και μυριζει ο αερας και ανεβαζει πολυ υψηλες θερμοκρασιες μεσα στη φουσκα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59482 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraxil έγραψε: Καταρχην σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες οσο αφορα το προβληματικο μου τζακι.Εχω ομως μια ακομα απορια.συσσορευεται πολυ καυτος αερας μεσα στην φουσκα με αποτελεσμα να μυριζει καμενος αερας απο την εκτονωση.Η εισαγωγη αερα ειναι απ εξω και παει στο κενο της φουσκας και οχι στην καυση .Απο την αλλη εχω ανοιξει 2 περσιδες εκτονωσης 15χ15.Πως θα πρεπει να το βοηθησω για να μην καιγεται και μυριζει ο αερας και ανεβαζει πολυ υψηλες θερμοκρασιες μεσα στη φουσκα?


Για να λειτουργήσει σωστα η φυσική ροή πρέπει η εισαγωγή και η εξαγωγή του αέρα να ειναι στον ίδιο χώρο. Εσυ έχεις κάποια εισαγωγή αέρα μέσα απο το σπίτι; Αν δεν έχεις, δεν λειτουργει σωστα η φυσική ροή και εγκλωβίζεται πολυ ζεστός αέρας στη φούσκα.

Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος ρε παιδια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraxil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59507 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johnym30 έγραψε:

Stavrax έγραψε: @johnym30
Ναι θέλει δύο τρύπες, μια Φ120 που βάζεις εύκαμπτο και τον οδηγείς κάτω από το συρτάρι της στάχτης και όσο πιο κοντά στην εισαγωγή αέρα γίνεται. Και μια δεύτερη Φ100 που με εύκαμπτο και ταυ στο οποίο οδηγείς και εσωτερικό αέρα δωματίου το συνδέεις στην είσοδο του βεντιλατέρ. Προσοχή θέλει να μην οδηγείς μόνο εξωτερικό αέρα στο μοτέρ, με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται πρόβλημα επειδή το μοτέρ δεν μπορεί να πιέσει πολύ αέρα μέσα στο σπίτι και κάποια στιγμή θα καεί από την υπερθέρμανση.


Μπορείς να μου κάνεις ένα πρόχειρο σχεδιαγραμματάκι για να καταλάβω τί ακριβώς εννοείς;

@GeoTA
Πως και που ακριβώς θα μπορούσα να βάλω το μοτέρ για να τραβάει από μέσα, εφόσον θα έρχεται φρέσκος αέρας κάτω από την εστία για την κάυση;


Επίσης μπορείς να έχεις τον αέρα του βεντιλατερ απο έξω κ τον αέρα καύσης απο μέσα .


Sent from my iPod touch using Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.530 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ