Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59512 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

maraxil έγραψε: Καταρχην σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες οσο αφορα το προβληματικο μου τζακι.Εχω ομως μια ακομα απορια.συσσορευεται πολυ καυτος αερας μεσα στην φουσκα με αποτελεσμα να μυριζει καμενος αερας απο την εκτονωση.Η εισαγωγη αερα ειναι απ εξω και παει στο κενο της φουσκας και οχι στην καυση .Απο την αλλη εχω ανοιξει 2 περσιδες εκτονωσης 15χ15.Πως θα πρεπει να το βοηθησω για να μην καιγεται και μυριζει ο αερας και ανεβαζει πολυ υψηλες θερμοκρασιες μεσα στη φουσκα?


Για να λειτουργήσει σωστα η φυσική ροή πρέπει η εισαγωγή και η εξαγωγή του αέρα να ειναι στον ίδιο χώρο. Εσυ έχεις κάποια εισαγωγή αέρα μέσα απο το σπίτι; Αν δεν έχεις, δεν λειτουργει σωστα η φυσική ροή και εγκλωβίζεται πολυ ζεστός αέρας στη φούσκα.

Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος ρε παιδια


ακριβως και οι περσιδες σου ειναι μαλλον μικρες ...δες τι απαιτησεις εχει το τζακι σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59517 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.
Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και πρόσφατα έγινα μέλος διαβάζοντας σχεδόν όλο το θέμα για ενεργειακά τζάκια.Μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και έγινα κάτοχος του Selenic 700 και από βδομάδα ξεκινάω την εγκατάσταση.
Εφόσον θα βάλω εναλλάκτη καμινάδας με μοτέρ για να στείλω και σε αλλά δωμάτια, ο οποίος θα τραβάει από έξω καθαρό αέρα (θα αναπληρώνεται στην ουσία ο αέρας στο χώρο), είναι αναγκαίο να φέρω με φ120 και σωλήνα από έξω κάτω από την εστία; Δηλαδή θα πρέπει να ανοίξω 2 τρύπες για φρέσκο αέρα;


Όχι, δεν χρειάζεται. Μόνο για το πρώτο 10λεπτο που δεν έχει ακόμη ξεκινήσει ο εναλλάκτης το μοτέρ του, ίσως να θέλει λίγο ανάκλιση το παράθυρο, αν βλέπετε ότι ζορίζεται να τραβήξει το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59518 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

maraxil έγραψε: Καταρχην σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες οσο αφορα το προβληματικο μου τζακι.Εχω ομως μια ακομα απορια.συσσορευεται πολυ καυτος αερας μεσα στην φουσκα με αποτελεσμα να μυριζει καμενος αερας απο την εκτονωση.Η εισαγωγη αερα ειναι απ εξω και παει στο κενο της φουσκας και οχι στην καυση .Απο την αλλη εχω ανοιξει 2 περσιδες εκτονωσης 15χ15.Πως θα πρεπει να το βοηθησω για να μην καιγεται και μυριζει ο αερας και ανεβαζει πολυ υψηλες θερμοκρασιες μεσα στη φουσκα?


Για να λειτουργήσει σωστα η φυσική ροή πρέπει η εισαγωγή και η εξαγωγή του αέρα να ειναι στον ίδιο χώρο. Εσυ έχεις κάποια εισαγωγή αέρα μέσα απο το σπίτι; Αν δεν έχεις, δεν λειτουργει σωστα η φυσική ροή και εγκλωβίζεται πολυ ζεστός αέρας στη φούσκα.

Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος ρε παιδια

No εσωτερική εισαγωγή, no party! Ανοιξε μια τρυπα κατω παρε ενα ποτακι και ασε την φυσική να κανει τη δουλειά της. Δεν θα το πιστευεις!
Η χημεια θα αναλάβει εσένα!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59539 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@johnym30
Το σχέδιο είναι αυτό:

Ο τρόπος που προτείνει ο Αστέρης είναι φυσικά σωστός, πιο εύκολος και φθηνότερος. Με τις δυο τρύπες υπάρχει και η δυνατότητα να το καις χωρίς να δουλεύει ταυτόχρονα και το βεντιλατέρ. Πάντως για να μην αντιμετωπίσεις αργότερα προβλήματα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις διπλή είσοδο μέσα/έξω στο βεντιλατέρ. Βάζοντας και περσίδα με ρυθμιζόμενες γρίλιες στην εξωτερική είσοδο αέρα θέρμανσης μπορείς να ρυθμίζεις την αναλογία από 100% μέσα μέχρι 50/50 μέσα/έξω.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnym30

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59541 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @johnym30
Το σχέδιο είναι αυτό:


Ο τρόπος που προτείνει ο Αστέρης είναι φυσικά σωστός, πιο εύκολος και φθηνότερος. Με τις δυο τρύπες υπάρχει και η δυνατότητα να το καις χωρίς να δουλεύει ταυτόχρονα και το βεντιλατέρ. Πάντως για να μην αντιμετωπίσεις αργότερα προβλήματα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις διπλή είσοδο μέσα/έξω στο βεντιλατέρ. Βάζοντας και περσίδα με ρυθμιζόμενες γρίλιες στην εξωτερική είσοδο αέρα θέρμανσης μπορείς να ρυθμίζεις την αναλογία από 100% μέσα μέχρι 50/50 μέσα/έξω.


Ευχαριστώ!!!! Κατατοπιστικότατο το σχέδιο!!! Ξέρει κανείς όμως που να απευθυνθώ για μοτέρ Αθήνα;Γιατί από ότι κατάλαβα οι περισσότεροι μένετε βόρεια :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59548 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εισαγωγη αερα μεσα απο το σπιτι δεν εχω και δεν υπαρχει δυνατοτητα να ανοιχτει κατω απο την κασετα.Μπορω να την ανοιξω σε αλλο σημειο της φουσκας ?

GeoTa έγραψε:

maraxil έγραψε: Καταρχην σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες οσο αφορα το προβληματικο μου τζακι.Εχω ομως μια ακομα απορια.συσσορευεται πολυ καυτος αερας μεσα στην φουσκα με αποτελεσμα να μυριζει καμενος αερας απο την εκτονωση.Η εισαγωγη αερα ειναι απ εξω και παει στο κενο της φουσκας και οχι στην καυση .Απο την αλλη εχω ανοιξει 2 περσιδες εκτονωσης 15χ15.Πως θα πρεπει να το βοηθησω για να μην καιγεται και μυριζει ο αερας και ανεβαζει πολυ υψηλες θερμοκρασιες μεσα στη φουσκα?


Για να λειτουργήσει σωστα η φυσική ροή πρέπει η εισαγωγή και η εξαγωγή του αέρα να ειναι στον ίδιο χώρο. Εσυ έχεις κάποια εισαγωγή αέρα μέσα απο το σπίτι; Αν δεν έχεις, δεν λειτουργει σωστα η φυσική ροή και εγκλωβίζεται πολυ ζεστός αέρας στη φούσκα.

Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος ρε παιδια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.507 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ