Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63475 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σας, χρόνια πολλά και με υγεία.
Μετά από μια απολαυστική αλλά συγχρόνως και κουραστική μέρα να και το δικό μου τζακάκι, που αν και δεν έχω κλείσει φούσκα ακόμα έχω 22 βαθμούς στο σαλόνι μας με 7 εξωτερική. Παρακάτω και μερικές φωτό από τη διαδικασία.












Οποιαδήποτε παρατήρηση φυσικά δεκτή, μιας και δεν έχω κλείσει ακόμα, να διορθώσω τυχόν παρατυπίες :)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by johnym30.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63486 από Laman
Απαντήθηκε από Laman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

Laman έγραψε:

GT έγραψε:

Laman έγραψε:

GT έγραψε:

Laman έγραψε: Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω σε τζάκι φυσικης ροής υπαρχει τροπος να εισαγουμε στο χωρο-θερμοθαλαμο φρεσκο αερα?Επισης ο φρεσκος αερας που οδηγειται κατω απο την εστια για την καυση ειναι σωστο να τον εχουμε μονιμα ανοιχτο ή πρεπει να μπει ταμπερ στη σωληνα για να κλεινει?
Ευχαριστω


Ο αέρας καύσης που φέρνεις απ' έξω, προφανώς αναμιγνύεται με τον εισερχόμενο εσωτερικό, οπότε υπάρχει μια ανανέωση.

Ναι, καλό είναι να μπορείς να το κλείνεις όταν δε λειτουργεί το τζάκι, για να μη μπάζει κρύο στο σπίτι.


Μα πως αναμειγνυεται αφου το φρεσκο αερα το εχω παει ακριβως κατω απο το συρταρακι της σταχτης??
Και απο τη στιγμη που παει μονο μεσα στην εστια πως θα μου κρυωσει το σπιτι??


Μα πως να μην αναμιχθεί, αφού ο αεραγωγός εξωτερικού αέρα δεν κουμπώνει στεγανά σε κάποια υποδοχή της εστίας, αλλά απλά διοχετεύει αέρα χύμα στο θερμοθάλαμο, έστω και κοντά στο συρτάρι?

Αέρας είναι και σκορπάει, δεν είναι δυνατό η εστία να τραβάει επιλεκτικά μόνο από τον αεραγωγό.

Τραβάει από το χώρο τριγύρω.

Άρα θα τραβήξει λίγο και απ' τους 2. Ομοίως και η φυσική ροή κατ' επέκταση.

Το ίδιο ισχύει και για το επόμενο ερώτημά σου, ο χώρος πίσω από την εστία δεν είναι σφραγισμένος έναντι του σαλονιού, αέρας είναι και περνάει.

Οποιαδήποτε μεταβολή της πίεσης μέσα στο σπίτι λοιπόν, ενδέχεται να προκαλέσει "άντληση" αέρα από την τρύπα, ο οποίος θα διοχετευτεί και στο υπόλοιπο σπίτι, καθώς όπως είπαμε η κατασκευή δεν είναι σφραγισμένη και ο αέρας συνεπώς πάει παντού.


Βασικα εμενα ο τζακας μου κατω ακριβως απο την εστια μου εχει κανει ενα κλειστο θαλαμο περιπου 30Χ30, για να μπορω να μαζευω λεει τις σταχτες που θα πεφτουν, και εκει εχει παει κ τον εξωτερικο αερα(δες φωτο). Αυτο ομως που σκεφτομαι τωρα ειναι μηπως αυτο μου κοβει τη θερμοτητα που βγαινει απο την κατω μερια της εστιας και γενικα εμποδιζει τη φυσικη ροη??
Επισης αυτο που θα ηθελα να αναφερω ειναι πως την περσιδα εισαγωγης του αερα στο θερμοθαλαμο την εχω ανοιξει κατω αριστερα και η πλατη της εστιας με τον τοιχο εχει αποσταση 3εκ.


Άσχετο: αν μπορείς σε παρακαλώ, όταν κάνεις παράθεση μηνύματος, να γράφεις κάτω από το υπάρχον κείμενο, βοηθάει στη συνέχεια κάποιον που θέλει να κάνει παράθεση το δικό σου μήνυμα. :)

Δε μου φαίνεται και πολύ σωστό αυτό με το συρταράκι. Όντως ίσως να επηρεάζει τη φυσική ροή...

Το αν πειράζει που έχεις από το πλάι την εισαγωγή, μάλλον μπορείς να το καταλάβεις στην πράξη, με ένα θερμόμετρο υπερύθρων. Αν ο αέρας κινειται πχ μόνο από τη μεριά που είναι η περσίδα, τότε από την άλλη μεριά θα δεις αρκετά υψηλότερες θερμοκρασίες και καλό θα είναι να τη βάλεις κεντρικά.

Όσο για την απόσταση από τον τοίχο, οι ελάχιστες αποστάσεις ορίζονται από τους κατασκευαστές.
Εσύ νομίζω δεν ξέρεις καν μάρκα, αν θυμάμαι καλά.
Πάντως γενικά μου φαίνεται λίγο, αυτές οι αποστάσεις νομίζω συνιστώνται για τα πλαϊνά.
Για πίσω νομίζω υπερδιπλάσια χρειάζεται...


Και κατι τελευταιο. Αν χαλασω το κουτι κατω απο την εστια, η σταχτη που τυχον θα πεφτει δε θα παρασερνεται απο τη ροη του αερα με αποτελεσμα να μυριζει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63509 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μεσα σε δυο μηνες μου χαλασε το ενα ανεμιστηρακι της κασετας .Ειναι φυσιολογικο?Μπορει να αντικατασταθει?Η κασετα ειναι η ecostar της edilkamin...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63525 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η άλλη χρήση ενός ενεργειακού τζακιού ;)

Προβατίνα με πατάτες στη γάστρα. 02:00 είσοδος, το πρωί θα είναι λουκούμι ;)



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63530 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dmtr έγραψε: Η άλλη χρήση ενός ενεργειακού τζακιού ;)

Προβατίνα με πατάτες στη γάστρα. 02:00 είσοδος, το πρωί θα είναι λουκούμι ;)



βλεπω ο σκυλος εχει παρει ηδη θεση .... :P

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63534 από γεωργιος
Απαντήθηκε από γεωργιος στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

KERBEROS έγραψε: Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.


καλημερα
φιλε το ποσον των 7000 ειναι ακρως υπερβολικο
μπορεις να βαλεις ενα 28 kw με κοστολογιο
1300 ,,,κοστος τζακιου
500 ,,τοποθετηση
500 ,,υδραυλικες συνδεσεις

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.512 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ