Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65794 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

pduke έγραψε: παίδες εμφανίστηκαν μικροασθένειες και απορίες εκ νέου! είμαι και λίγο πριν τα κλεισίματα οπότε δώστε καμιά γνώμη σας παρακαλώ

1. όταν αρχίσει να ζεσταίνεται το τζάκι (70+ με κλειστό βαντιλατέρ στην πρώτη έξοδο-τη ζεστή- του εναλλάκτη ) έρχεται ένας ήχος μέσα από τον εναλλάκτη που μοιάζει ή σαν να σιγοτηγανίζεις μια πατάτα ή σαν να τρεμοπαίζει κάτι πολύ ελαφρύ και μεταλικό (ένα λαμάκι ας πούμε). τι λέτε να είναι και τι προτείνετε? ακόμα δεν έκλεισα τον κώνο ευτυχώς αλλά το να βγει ο εναλλάκτης είναι τρελή μανούρα...
Μήπως έχει πέσει κάποιο υλικό που κουδουνίζει;
Αν βάλεις την σκούπα στην είσοδο και το τραβήξεις μπορεί να βγεί. Αν δεν βγεί να συνηθίσεις τον θόρυβο και να ελπίζεις μπας και τιναχτεί με κανα φουλάρισμα του βεντιλατέρ :side:

Θα δοκιμάσω με σκούπα, το βαντιλατέρ το έβαλα τέρμα αλλά τίποτα!
2. το παραπάνω πρέπει να άρχισε μετά από μία ημέρα που το τσίτωσα καλά και για ώρα, αλλά τελικά τι σημαίνει το τσιτώνω και πως ξέρω ότι είμαι κοντά ή έχω περάσει τα όρια αντοχής της εστίας?
η δοσολογία 5κιλά ξύλο σε μία ώρα δεν λέει και πολλά γιατί σε 6 ώρες έχεις τόση θράκα που τα νούμερα εκτοξεύονται. τι μπορεί να κάνει κανείς για να ξέρει που βρίσκεται?
Άμα φτάσεις στην επιθυμητή θερμοκρασία μετά δεν χρειάζεται να το φορτώνεις. Περίπου τρία κιλά ανά ώρα, για συντήρηση της θερμοκρασίας νομίζω ότι είναι αρκετά
Επιθυμητή εσωτερική εννοέις? αυτό δεν λέει κάτι απαραίτητα, αν εγώ θέλω 28!! τότε θα το πάρω στο χέρι το τζάκι. αν πάρω θερμόμετρο που μετράει θερμοκρασία εστίας φωτιάς μπορώ να βγάλω καμία άκρη? υπάρχei όριο. Γενικά τις κρύες μέρες η θράκα κάπιες φορες είναι .. βουνό...
3. την σύνδεση εναλλάκτη εστίας την έχω απλά "καπέλο", δεν έχω βάλει τίποτα μόνο τον πάτησα επάνω. μπορεί να έχω είσοδο αέρα ή άλλα προβλήματα? εσείς τι έχετε βάλει στην ένωση?
Μαύρη σιλικόνη 1200°C και μπόλικη μπόλικη καθώς σου τραβάει από τις χαραμάδες τον αέρα του σπιτιού :huh:
Ερε γλέντια! πες μου ότι δεν πρέπει να τον βγάλω για να γίνει αυτό :sick:
4. όπως λέει και παραπάνω ο Stavrax, το καθάρισμα του θερμοθαλάμου πως μπορείς να το καταφέρεις? Σιγά σιγά θα το κλείσω και δεν θέλω να φαντάζομαι τι θα γίνει εκέι μέσα σε ένα χρόνο! μήπως μετά από ένα τρελό καθάρισμα με ηλεκτρική σκούπα για μπάζα χρειάζονται φιλτράκια σε εισαγωγές και εξαγωγές? και τι φιλτράκια μπορεί να είναι αυτά?
Σχολαστικό καθάρισμα με την ηλεκτρική.Στις εισόδους μπορείς να προσαρμόσεις με ταινία το δίχτυ που μπαίνει στα κλιματιστικά, αλλά χρειάζεται συχνό καθάρισμα γιατί βουλώνει πολύ γρήγορα.
οκ!

Άντε να τελειώνεις γιατί περιμένω καφέ και χειροποίητο προφιτερόλ που έχεις τάξει :P

Βρε και καφέ και ότι θες!τάπαμε, η πρόσκληση έχει γίνει! το προφιτερόλ όμως....το ξεκαθάρισα ότι θα είναι χειροποίητο ??? :huh: πρέπει να προσέχει τι λέει κανέις σε αυτό το φόρουμ... πάω να γραφτώ σε φόρουμ ζαχαροπλαστικής... :woohoo:

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65880 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
απο προχθες ειμαι κατοχος του invicta selenic. :) αμεσως μετα την πρωτοχρονια θα ξεκινησω ξηλωμα της παλιας εστιας,δημιουργια θερμοθαλαμου κτλ.για αρχη να ρωτησω,η καμιναδα που εχω τωρα ειναι φ250 αμονωτη.
απο την συνδεση της εστιας, μεχρι την κορυφη στο καπελο ειναι στα 3,50 μετρα.
1. φτανουν η να την σηκωσω λιγο ακομα?
2.η selenic ειναι φ200 ,να βαλω συστολη? η νεα καμιναδα μεσα στη παλια?
3.απο θεμα μονωσης,η καμιναδα με το που φευγει απο το διαμερισμα(πλακα) μεχρι και εξω απο την κεραμοσκεπη ειναι χτισμενη μαζι με τις αλλες 2 απο τους κατω οροφους,εκτεθιμενη ειναι μονο οι 60-70 ποντοι πριν το καπελο.μπορω να θεωρησω οτι ειναι μονομενη? και να βαλω μονο το τελευταιο κοματι μονωμενη?η ολη απο την αρχη? :S . απο του χρονου (σε δυο μερες)ερχομαι με φωτο και προοδο των εργασιων,
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη..
υ.γ. πιστευω να δουλεψει! δε θα λυπηθω τοσο τα 600 ευρο οσο να ακουω την μουρμουρα της γυναικας μου για πολυ καιρο! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65890 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@pduke
2. Αν θέλεις πάνω από 28 για να είσαι άνετα το καλύτερο που έχεις να κανείς είναι να μεταναστεύσεις σε πιο θερμά κλίματα, ή ακόμα καλύτερα να πηγαινοερχεσαι ανά εξάμηνο Θεσσαλονίκη/Μπουένος Αϋρες:woohoo: :woohoo: :woohoo:
Σοβαρά τώρα-με ιρ θερμόμετρο μπορείς να μετρήσεις, η θερμοκρασία νομίζω πρέπει να είναι μέχρι 400.
3. Ρούχα μούρτζου - γάντια βγαλσιμο κόφτρας-πλατης και χωνεσαι στην εστία και προσεκτικά γεμίζεις από μέσα. Το καις ξανά μετά από κανα διήμερο. Βέβαια το σωστό θα ήταν να το έβγαζες και από την αρχή....
- ξεκινά διάβασμα σε φόρουμ ζαχαροπλαστικής ....:silly: :cheer: :silly:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66006 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

madbad31 έγραψε: απο προχθες ειμαι κατοχος του invicta selenic. :) αμεσως μετα την πρωτοχρονια θα ξεκινησω ξηλωμα της παλιας εστιας,δημιουργια θερμοθαλαμου κτλ.για αρχη να ρωτησω,η καμιναδα που εχω τωρα ειναι φ250 αμονωτη.
απο την συνδεση της εστιας, μεχρι την κορυφη στο καπελο ειναι στα 3,50 μετρα.
1. φτανουν η να την σηκωσω λιγο ακομα?
2.η selenic ειναι φ200 ,να βαλω συστολη? η νεα καμιναδα μεσα στη παλια?
3.απο θεμα μονωσης,η καμιναδα με το που φευγει απο το διαμερισμα(πλακα) μεχρι και εξω απο την κεραμοσκεπη ειναι χτισμενη μαζι με τις αλλες 2 απο τους κατω οροφους,εκτεθιμενη ειναι μονο οι 60-70 ποντοι πριν το καπελο.μπορω να θεωρησω οτι ειναι μονομενη? και να βαλω μονο το τελευταιο κοματι μονωμενη?η ολη απο την αρχη? :S . απο του χρονου (σε δυο μερες)ερχομαι με φωτο και προοδο των εργασιων,
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη..
υ.γ. πιστευω να δουλεψει! δε θα λυπηθω τοσο τα 600 ευρο οσο να ακουω την μουρμουρα της γυναικας μου για πολυ καιρο! :P

Καλή χρονιά και καλή ευκολία.
1 θέλει ακόμη 50 πόντους
2 χωρίς συστολή, για 4 μέτρα θέλει φ200
3 το τμήμα που είναι εκτός θέλει μόνωση. Για το τμήμα που περνάει από την παλιά μπορείς να το μονώσεις με μαλακό πετροβάμβακα με αλουμίνιο. Τον δένεις και σφιχτά με σύρμα. Αλλά θέλει καλό σφράγισμα από πάνω με πυροτσιμέντο για να μην έχεις πρόβλημα υγρασίας. Στο σημείο που φεύγει από την φούσκα το σφραγιζεις με πετροβάμβακα για να μπορεί να εκτονωθει ελαφριά προς τα κάτω το κενό μεταξύ παλιάς και μεταλλικής.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66240 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο!!!!!Όλες οι επιθυμίες μας ας γίνουν πραγματικότητα το 2013!!!!Προς όλους τους φίλους που μπορούν να βοηθήσουν........επισυνάπτω βιντεάκι με τον ελκυσμό της invicta 700 gv turbo για να φανεί ξεκαθαρα το πρόβλημα.Αυτός ο ελκυσμός που απεικονίζεται στο βίντεο είναι με κλειστό τελείως τον αέρα απο το συρταράκι της στάχτης (καύσης) και επίσης κλειστό το κλαπέτο καυσαερίων.Όπως είπα και μερικές μερες πριν η καμινάδα μου είναι 13 μετρα.Ο φίλος και καθηγητής Αστέρης (γυρίζει η γή?? :P )είπε να πειραματιστώ με το τζάμι το οποίο όμως θα έχει πιστεύω σαν επακόλουθω να μαυρίζει πολύ γρήγορα αν το σφραγίσω παραπάνω.Να το αφήσω όπως είναι η να παω σε φ180 ή ακόμα και φ160?Είμαι σε δίλλημα.Επίσης αν βάλω εναλλάκτη ώστε να φέρνω εξωτερικό αέρα για να ανανεωνω τον αερα του δωματίου και να μην δημιουργείται υποπίεση, (δεν έχω εισαγωγή εξωτερικού αέρα ούτε για ανανέωση ούτε για την καύση),θα είμαι εντάξει ή χρειάζεται και επιπλέον αέρας για την καύση??Συμφωνα με όσα εχει πει ο Αστέρης μέχρι τώρα θεωρώ πως όχι αλλά θα χαρώ να ακούσω τις γνωμες σας.
Και πάλι χρόνια πολλά σε όλους...... :cheer:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by tomka. Αιτία: βιντεο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66246 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδή δεν βγήκε το βίντεο το ξαναεπισυνάπτω...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by tomka.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.517 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ