Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66765 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε:

nivosgr έγραψε:

Asteris έγραψε: Βάλε πάνω μιά 70χ20 τουλάχιστον και κάψτο μιά μέρα ολόκληρη να ζεσταθούν καλά τα ντουβάρια. Μετά θα δεις αν ανεβάζει ή όχι. Επίσης για τις πρώτες 2-3 ώρες, μην φοβηθείς να το ζορίσεις, καίγε 4-5 κιλά ξύλα τουλάχιστον.


Καλή Χρονιά σε όλους! Αστερη μια ερώτηση σε σένα τώρα που σε βρήκα: Το τζάκι μου BRONPI LORCA (το βάζω και φωτο για μεγαλύτερη ανάλυση) είχε πρόβλημα απόδοσης όπως ίσως θυμάσαι. Φέτος δουλεύει καλά, καμία σχέση θα έλεγα, καθώς είχε τελικά πρόβλημα καμινάδας.
Όμως το συνεργείο που ερχόταν στο σπίτι τα προηγούμενα χρόνια χωρίς αποτέλεσμα, έβγαλε από την κάτω και την πάνω πλευρά των τζαμιών - και στις τρεις πλευρές- το μεγαλύτερο τμήμα του κορδονιού, για να μην μαυρίζουν τα τζάμια όπως είπαν.
Αντίθετα τα κάθετα κορδόνια δεν τα πείραξαν.

Τι κάνω; Επηρεάζει την απόδοση; Προφανώς λέω εγώ χωρίς να ξέρω;

Να φωνάξω κάποιον να μου ξαναβάλει τα κορδόνια ή να μην το σκαλίζω;;

Υπόψη οτι το τζακι αυτο εχει αεροκουρτίνα στην πανω πλευρα της πόρτας


Ευχαριστώ


Φαινεται η απαντηση που σου εδωσα στο αλλο φορουμ δε σε καλυψε. ;)
Απιστε θωμα!! :lol:


O Αατέριος είναι Νο1. Εσυ βρε Νο2 :P Καλή Χρονιά και ευχαριστω :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66766 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@nivosgr ακολουθείς βλέπω την τακτική για τους γιατρούς , παίρνεις μία άποψη και ζητάς δεύτερη για διασταύρωση ... μακάρι να το ακολουθούσαν όλοι , ακόμα και ο no1 με τον no2 μπορεί να διαφέρουν οι απόψεις , έστω και λίγο.

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66795 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nivosgr έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

nivosgr έγραψε:

Asteris έγραψε: Βάλε πάνω μιά 70χ20 τουλάχιστον και κάψτο μιά μέρα ολόκληρη να ζεσταθούν καλά τα ντουβάρια. Μετά θα δεις αν ανεβάζει ή όχι. Επίσης για τις πρώτες 2-3 ώρες, μην φοβηθείς να το ζορίσεις, καίγε 4-5 κιλά ξύλα τουλάχιστον.


Καλή Χρονιά σε όλους! Αστερη μια ερώτηση σε σένα τώρα που σε βρήκα: Το τζάκι μου BRONPI LORCA (το βάζω και φωτο για μεγαλύτερη ανάλυση) είχε πρόβλημα απόδοσης όπως ίσως θυμάσαι. Φέτος δουλεύει καλά, καμία σχέση θα έλεγα, καθώς είχε τελικά πρόβλημα καμινάδας.
Όμως το συνεργείο που ερχόταν στο σπίτι τα προηγούμενα χρόνια χωρίς αποτέλεσμα, έβγαλε από την κάτω και την πάνω πλευρά των τζαμιών - και στις τρεις πλευρές- το μεγαλύτερο τμήμα του κορδονιού, για να μην μαυρίζουν τα τζάμια όπως είπαν.
Αντίθετα τα κάθετα κορδόνια δεν τα πείραξαν.

Τι κάνω; Επηρεάζει την απόδοση; Προφανώς λέω εγώ χωρίς να ξέρω;

Να φωνάξω κάποιον να μου ξαναβάλει τα κορδόνια ή να μην το σκαλίζω;;

Υπόψη οτι το τζακι αυτο εχει αεροκουρτίνα στην πανω πλευρα της πόρτας


Ευχαριστώ


Φαινεται η απαντηση που σου εδωσα στο αλλο φορουμ δε σε καλυψε. ;)
Απιστε θωμα!! :lol:


O Αατέριος είναι Νο1. Εσυ βρε Νο2 :P Καλή Χρονιά και ευχαριστω :)


Οτι ειμαι "νουμερο" ειναι γνωστο!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66842 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε Αστέρη με ξέχασες!!!!(ή σε ζάλισα και βαρέθηκες.... :P ).Πως τον είδες τον ελκυσμό που ανέβασα στη σελ.364??Να μειώσω διατομή ή να το αφήσω ως έχει??Επίσης αν βάλω εναλλάκτη λύνω και το θέμα της ανανέωσης αέρα και τον αναγκαίο αέρα για την καύση ή πάλι θα έχω θέμα??Ανοίξαμε δουλειές με φούντες μου φαίνεται!!! :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66970 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tomka έγραψε: Αστέρη ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι να κάνω κάποιες επισκευές το καλοκαίρι αλλά πρέπει να βρώ έναν τρόπο να καταλάβω αν έχω παραπάνω ελκυσμό απ'όσο χρειάζεται γιατί αν το κάνω και πνιγούμε στον καπνό καήκαμε!!! :P
Επίσης μετά μιας και ανέφερες το τζάμι μετά απο πειράματα που έκανα θα δώσω και εγω τις συμβουλές μου για τους φίλους που λένε ότι μαυρίζει γρήγορα το τζάμι τους.Το τζάμι (στις κασσετίνες τουλάχιστον γιατί απο foyer δεν εχω ιδέα) στηρίζεται απο τρείς λάμες που βιδώνουν με σταυροκατσάβιδο.Στην αρχή έκανα τα πειράματα με την ροδέλα που έλεγες παλαιότερα αλλά δεν είδα ιδιαίτερη προκοπή.Μετά ανακάλυψα τις βίδες........το κολπο είναι το εξής:Βάζεις το σταυροκατσάβιδο και ξεκινάς να βιδώνεις (μια φορά που τις βίδωσα και τις τρείς τέρμα το τζάμι μαύρισε σε χρόνο dt) ,.......;όταν νιώσεις ότι πάει να σφίξει αρκετά, γυρνάς μιση με τρία τέταρτα της στροφής το σταυροκατσάβιδο πίσω.Έτσι το τζάμι όταν το παίζεις με το χέρι σου έχει εναν αέρα και με την υποπίεση που δημιουργείται περνάει απο εκεί μικροποσότητα αέρα και δεν μαυρίζει το τζάμι.Εγω με αυτόν τον τρόπο εχω φτάσει στο σημείο να το καθαρίζω περίπου κάθε 5 ημέρες.
Τώρα όσον αφορά τις εξόδους αέρα στα manual της εταιρίας δεν έχω δει ότι τις βγάζει σε περσίδες(κοίτα το notice generale αλλά και το manual του 700 gv turbo).Εγώ τις έχω βγάλει αλλά επειδη υπήρχε ανοιχτό τζάκι το μόνο που έκανα ήταν να βάλω πετροβάμβακα περιμετρικά της κασσέτας στις αποστάσεις που έπρεπε και δεν έχω περσίδα εκτόνωσης.Πιστεύω ότι έχω απώλειες στη ζέστη γιατί τα τούβλα μετά απο μερικές ώρες είναι αρκετά ζεστά οπότε η περσίδα εκτόνωσης ίσως να μου έδινε μια έξτρα μικρή παροχή θερμότητας.Επίσης το άλλο λάθος μου είναι ότι έχω μόνο ένα εκατοστό κενό μεταξύ του μετώπου της κασσέτας και του μαρμαρου.Στο notice generale δείχνει ότι εκεί πρέπει να υπάρχει ενα κενό πιστεύω 4-5 πόντων και πετροβάμβακας πάνω απο την κασσετίνα σε απόσταση 30-40 εκατοστών και η ζέστη απο τους αεραγωγούς της κασσέτας να βγαίνει απο το κενό πάνω απο το μέτωπο.Ούτε περσίδες δείχνει ούτε τίποτα.Συμπερασματικά θέλω να κάνω τα εξής:1)μείωση διατομής καμινάδας (αν καταφέρω να αποδείξω στον εαυτό μου ότι έχω πρόβλημα),2)άυξηση του κενού πάνω απο το μέτωπο της κασσέτας και πετροβάμβακας πάνω απο την κασσέτα ώστε η ζέστη που διαφέυγει να γυρνάει σε μένα,3)τις περσίδες των αεραγωγών είχα σκοπό να τις ξηλώσω και να τις κάνω εκτόνωσης αλλά με έβαλες σε σκέψεις με την απάντηση σου.
Επειδή η όλη φάση όμως μαζί με την καινούργια καμινάδα βλέπω να στοιχίζει κανένα 350 ευρώπουλα σε παρακαλώ πες μου ποιά θεωρείς απαραίτητα και ποιά περιττά.


Κάνε την μία περσίδα εκτόνωση και τίποτα άλλο. Μην αλλάξεις το κενό στην μετώπη, τούβλα έχεις, όχι γυψοσανίδα. Την καμινάδα την αλλάζεις αν μετρήσεις και δεις πάνω από 18Pa υποπίεση. Πάρε ένα μανόμετρο ή δανείσου. Και πάλι δεν την αλλάζεις, βάλε τάμπερ ρυθμιζόμενο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomka

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67000 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
λοιπον φιλοι συμφορουμιτες επανερχομαι με σχεδια και φωτογραφιες.
εχω κανει μια προχειρη κατοψη του σπιτιου σε συνδιασμο με τις φωτο μπορειτε να καταλαβεται πως ειναι περιπου.τωρα οι ερωτησεις..



1.Το τζακι ειναι με τοποθετηση τυπου κορνιζα οπως φαινετε,τωρα το selenic να το βαλω παλι ετσι?θα ζεσταινει και τα δωματια απεναντι(κυριως κρεβ/αρα.)η να το γυρισω 45 μοιρες και να κοιτα προς το σαλονι και οχι την κουζινα.ωστε να διαχεεται πιο καλα η θερμοτητα στο χωρο?

2.στο δωματιο που συνορευει ο τοιχος να αφησω απλα την περσιδα φ125 που εχω, ωστε να ζεστενεται,η να βαλω περσιδα με ενσωματομενο ανεμιστιρακι (180 κ.μ./ω)ωστε να ρουφα ζεστο αερα απο τον θερμοθαλαμο προς το δωματιο?παιζει να μπει και εναλλακτης αλλα δεν αποφασισα ακομη,Αστερη ειδα οτι εχεις,κανει δουλεια?αν βαλω θα στειλω σε αυτο το δωματιο που λεω.

3.η καπνοδοχος ειναι ινοξ φ250 και ομως φαινεται μεχρι να βγει απο την σκεπη ειναι χτισμενη.αρα μονωμενη.
απο κει και πανω θα την αλλαξω με μονωμενη.η κυριως κορυφογραμμη της σκεπης ,(φωτο. καμιναδες 2, εκει που ειναι η κεραια απεχει 4 μετρα και ειναι 50cm πιο ψηλα απο την καμιναδα τωρα)συνολικα η καμιναδα ειναι 3,9 μετρα.η μικρη κορυφη που φαινεται διπλα ειναι 60 cm πιο κατω.ειμαστε καλα μεχρι εδω?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.465 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ