Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67125 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ευχαριστω και τους δυο!Αστερη αν μπει διαγωνια θα τραβηχτει λιγο προς το σαλονι,χανοντας λιγο χωρο απο το σαλονι,πραγμα που θελω να αποφυγω.απλα θα φτιαξω το θερμοθαλαμο πιο εξω διαγωνια.(εδω ομως παιζει και την κλιση που θα εχει η καμιναδα μεχρι να φτασει το ταβανι,ειδικα αν μπει και εναλακτης))το πλατος που εχω για να μπει ειναι 78 cm .θα αφησω 2-3cm "αερα" απο πανω.θελει και απο δεξια αριστερα της γυψοσανιδας?
με την τρυπα που θα ανοιξω στο τοιχο το πλαινο του δωματιου δεν θα εκτονονεται καπως η κατασταση?Σαβατο ξηλωνω το παλιο.για οτι νεοτερο θα επανελθω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67147 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

tomka έγραψε: Αστέρη ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι να κάνω κάποιες επισκευές το καλοκαίρι αλλά πρέπει να βρώ έναν τρόπο να καταλάβω αν έχω παραπάνω ελκυσμό απ'όσο χρειάζεται γιατί αν το κάνω και πνιγούμε στον καπνό καήκαμε!!! :P
Επίσης μετά μιας και ανέφερες το τζάμι μετά απο πειράματα που έκανα θα δώσω και εγω τις συμβουλές μου για τους φίλους που λένε ότι μαυρίζει γρήγορα το τζάμι τους.Το τζάμι (στις κασσετίνες τουλάχιστον γιατί απο foyer δεν εχω ιδέα) στηρίζεται απο τρείς λάμες που βιδώνουν με σταυροκατσάβιδο.Στην αρχή έκανα τα πειράματα με την ροδέλα που έλεγες παλαιότερα αλλά δεν είδα ιδιαίτερη προκοπή.Μετά ανακάλυψα τις βίδες........το κολπο είναι το εξής:Βάζεις το σταυροκατσάβιδο και ξεκινάς να βιδώνεις (μια φορά που τις βίδωσα και τις τρείς τέρμα το τζάμι μαύρισε σε χρόνο dt) ,.......;όταν νιώσεις ότι πάει να σφίξει αρκετά, γυρνάς μιση με τρία τέταρτα της στροφής το σταυροκατσάβιδο πίσω.Έτσι το τζάμι όταν το παίζεις με το χέρι σου έχει εναν αέρα και με την υποπίεση που δημιουργείται περνάει απο εκεί μικροποσότητα αέρα και δεν μαυρίζει το τζάμι.Εγω με αυτόν τον τρόπο εχω φτάσει στο σημείο να το καθαρίζω περίπου κάθε 5 ημέρες.
Τώρα όσον αφορά τις εξόδους αέρα στα manual της εταιρίας δεν έχω δει ότι τις βγάζει σε περσίδες(κοίτα το notice generale αλλά και το manual του 700 gv turbo).Εγώ τις έχω βγάλει αλλά επειδη υπήρχε ανοιχτό τζάκι το μόνο που έκανα ήταν να βάλω πετροβάμβακα περιμετρικά της κασσέτας στις αποστάσεις που έπρεπε και δεν έχω περσίδα εκτόνωσης.Πιστεύω ότι έχω απώλειες στη ζέστη γιατί τα τούβλα μετά απο μερικές ώρες είναι αρκετά ζεστά οπότε η περσίδα εκτόνωσης ίσως να μου έδινε μια έξτρα μικρή παροχή θερμότητας.Επίσης το άλλο λάθος μου είναι ότι έχω μόνο ένα εκατοστό κενό μεταξύ του μετώπου της κασσέτας και του μαρμαρου.Στο notice generale δείχνει ότι εκεί πρέπει να υπάρχει ενα κενό πιστεύω 4-5 πόντων και πετροβάμβακας πάνω απο την κασσετίνα σε απόσταση 30-40 εκατοστών και η ζέστη απο τους αεραγωγούς της κασσέτας να βγαίνει απο το κενό πάνω απο το μέτωπο.Ούτε περσίδες δείχνει ούτε τίποτα.Συμπερασματικά θέλω να κάνω τα εξής:1)μείωση διατομής καμινάδας (αν καταφέρω να αποδείξω στον εαυτό μου ότι έχω πρόβλημα),2)άυξηση του κενού πάνω απο το μέτωπο της κασσέτας και πετροβάμβακας πάνω απο την κασσέτα ώστε η ζέστη που διαφέυγει να γυρνάει σε μένα,3)τις περσίδες των αεραγωγών είχα σκοπό να τις ξηλώσω και να τις κάνω εκτόνωσης αλλά με έβαλες σε σκέψεις με την απάντηση σου.
Επειδή η όλη φάση όμως μαζί με την καινούργια καμινάδα βλέπω να στοιχίζει κανένα 350 ευρώπουλα σε παρακαλώ πες μου ποιά θεωρείς απαραίτητα και ποιά περιττά.


Κάνε την μία περσίδα εκτόνωση και τίποτα άλλο. Μην αλλάξεις το κενό στην μετώπη, τούβλα έχεις, όχι γυψοσανίδα. Την καμινάδα την αλλάζεις αν μετρήσεις και δεις πάνω από 18Pa υποπίεση. Πάρε ένα μανόμετρο ή δανείσου. Και πάλι δεν την αλλάζεις, βάλε τάμπερ ρυθμιζόμενο.



Ευχαριστώ πολύ Αστέρη.Το τάμπερ που λες ποιός το πουλάει?Αυτός στη Θέρμη και ο Μακρής στο Βαρδάρη το έχουνε??Και πως μπαίνει αυτό?Μετά το κλαπέτο και την έξοδο καυσαερίων της κασσέτας?
Επίσης θέλω να βάλω εναλλάκτη επειδή δεν εχω καθόλου εξωτερική παροχή αέρα...(ούτε για ανανέωση ούτε για την καύση ώστε να μην τραβάει απο χαραμάδες)...θεωρείς ότι είναι καλή ιδέα ή δεν κανω δουλειά έτσι??Πάντως με απάλλαξες απο πολλές δουλειές!!! :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67294 από takis_d
Απαντήθηκε από takis_d στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Διακόσμηση τζακιού με διάτρητη λαμαρίνα σχάρας καλωδίων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67471 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
η inox καμινάδα σε μένα δεν έχει ούτε σφικτήρες ούτε κόλλα, απλά είναι καλά χωμένα τα μπουριά το ένα στο άλλο. με αυτά που διάβασα, πήρα τη μαύρη bison "σιλικόνη" για 1250 βαθμούς.
θα την επαλείψω περιμετρικά στις ενώσεις των μπουριών και είμαι οκ;

πιο πολύ για τις γωνίες το κάνω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67621 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη και Stavrax τα φωτα σας αλλη μια φορα.ΑΝ τελικα ΔΕΝ βαλω εναλλακτη απο πανω,ωστε να δωσω στο διπλα δωματιο αεραγωγο,και βαλω αυτο..(περσιδα με ενσωματομενο μοτερ)
www.aerodynamiki.gr/product_info.php?nam...70f7f639f1214b387e29

ωστε να τραβαει ζεστο αερα απο τη φουσκα στο δωματιο θα εχω αποτελεσμα? θα πεσει η αποδοση του τζακιου προς το σαλονι?η απλα να αφησω την περσιδα, με μια τρυπα φ125 που εχω τωρα(η μεγαλυτερη)ωστε να εχω φυσικη ροη?τι λετε?και κατι τελευταιο,νομιζετε το κλαπε απαραιτητο η οχι?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67729 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

madbad31 έγραψε: Αστερη και Stavrax τα φωτα σας αλλη μια φορα.ΑΝ τελικα ΔΕΝ βαλω εναλλακτη απο πανω,ωστε να δωσω στο διπλα δωματιο αεραγωγο,και βαλω αυτο..(περσιδα με ενσωματομενο μοτερ)
www.aerodynamiki.gr/product_info.php?nam...70f7f639f1214b387e29

ωστε να τραβαει ζεστο αερα απο τη φουσκα στο δωματιο θα εχω αποτελεσμα? θα πεσει η αποδοση του τζακιου προς το σαλονι?η απλα να αφησω την περσιδα, με μια τρυπα φ125 που εχω τωρα(η μεγαλυτερη)ωστε να εχω φυσικη ροη?τι λετε?και κατι τελευταιο,νομιζετε το κλαπε απαραιτητο η οχι?

Αυτό με το μοτερ καλύτερα να μην το βάλεις. Θα δημιουργήσει ανεξέλεγκτη ροή μέσα στη φούσκα και σίγουρα θα μειώνει την απόδοση προς το σαλόνι. Αν δεν βάλεις εναλλάκτη αστο όπως είναι δηλαδή χωρίς αντίστοιχη τρύπα χαμηλά. Όταν ανοίγεις την πόρτα του δωματίου το δωμάτιο θα ζεστένεται πολύ γρήγορα καθώς θα δημιουργείται φυσική ροή. Όταν την κλείνεις θα τραβάει λίγο αέρα και στην συνέχεια θα αποδίδει την ζέστη κυρίως στο σαλόνι. Πχ αν είναι η κρεβατοκάμαρα όλο το απόγευμα την έχεις κλειστή, κατά τις 11 την ανοίγεις και στις 12 θα έχεις περίπου 20 °C. Πάντως αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα για τον εναλλάκτη, να τον βάλεις. Με την χρήση του έχεις ισορροπία θερμοκρασίας πάτωμα - οροφή και ταχύτερη θέρμανση του σπιτιού.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.473 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ