Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76581 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ionathan
Τα παραπάνω ισχύουν για την κατά τη γνώμη μου σωστή εγκατάσταση, όμως η επιλογή να βάλεις σε nordica εναλάκτη έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος. Η κασέτα έχει πολύ μεγάλη απόδοση από μόνη της, δηλαδή χαμηλή θερμοκρασία εξόδου καυσαερίων. Ο εναλάκτης θα προσθέτει θόρυβο και αέρα χωρίς ιδιαίτερα υψηλή θερμοκρασία. Ο εναλάκτης αποδίδει καλά σε εγκαταστάσεις οπου η θερμοκρασία εξόδου είναι υψηλή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ionathan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76612 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδή καταλαβαίνω ότι υπάρχει πρόβλημα με την αντιστοιχία ύψους καμινάδας και σωστής διαμέτρου, μόλις έστειλα e-mail στη NORDICA EXTRAFLAME μέσω του wedside της. Τους ζήτησα να μου στείλουν τις σωστές διαμέτρους καμινάδας από 4μέτρα μέχρι 12μέτρα για insert. Μακάρι να μου στείλουν την απάντηση. Δεν είναι δυνατόν, βάσει του προσπέκτους, να υπάρχει μία διάμετρο Φ200 Ή 200Χ200 και αυτή minimum, από 4 μέτρα ύψος και πάνω. Αν και νομίζω ότι θα με γράψουν, όπως το καλοκαίρι που τους είχα ρωτήσει για τον επίσημο αντιπρόσωπό τους στην Ελλάδα. Επειδή κάθε ένας βαπτίζεται ΕΠΙΣΗΜΟΣ αντιπρόσωπος. Θα ενημερώσω αν έχω απάντησή τους.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by MICK.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, Ionathan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76618 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Ionathan έγραψε: Κι εγώ για Φ150 προσανατολιζόμουν. Τo manual δεν λέει μέσα. Λέει μόνο τα γνωστά για απόστάσεις από γειτνιάζουσες καμινάδες, κτίρια κτλ.
Επειδή θα βάλω και ενναλάκτη να βάλω συστολή σε Φ150 στην έξοδο του τζακιού μετά ενναλάκτη και μετά την inox Φ150 μέχρι πάνω? Επάνω είμαι με περιστροφικό. Λέω να το αφήσω να δω πως τραβάει.
Ενα άλλο που με βασανίζει...στην απόληξη της καμινάδας επάνω θα μπουν στηρίγματα εντός της παλιάς καμινάδας γιατί όταν χρειαστεί καθαρισμό δεν θέλω να κουνιούνται πέρα δώθε όλα. Κάτω μπαίνουν στηρίγματα η μόνο μόνωση?
Αυτά τα ολίγα.. :whistle:

Stavrax έγραψε:

Ionathan έγραψε: Έχω 10 μέτρα καμινάδα προκάτ τετράγωνη Φ250. Η έξοδος της εστίας μου είναι Φ180. Τι προτείνετε σε αυτή την περίπτωση?

Στα 10 μέτρα θέλει δυο διατομες κάτω, δηλαδή φ120 αλλά έτσι είναι οριακά να καπνίζει. Εγώ θα έβαζα κλαπέ, συστολη σε φ150 και θα συνέχιζα με ινοξ φ150 μέχρι το καπέλο. Το κλαπε οπωσδήποτε για να μπορώ νέα μειωσω τον ελκυσμο σε περίπτωση που τραβάει πολύ. Ακόμα θέλει καλό σφράγισμα στο σημείο που θα μπει στην προκατ για να μην φεύγει η ζέστη από το σπίτι.

Edit by GT: αλλαγή διαμέτρου από Φ180 στο σωστό Φ150 (λόγω αδυναμίας διόρθωσης από Stavrax).

Στις σελίδες 54 &55 υπάρχουν τεχνικά χαρακτηριστικά. Όμως ΜΗΝ βασιστείς σε αυτά πού γράφει για τη διάμετρο της καμινάδας.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ionathan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76619 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αν εστειλες στον αλεξ ...συνηθως απανταει αμεσα και προτεινει εναν :P
για τεχνικα θεματα παντως δεν ειναι και οι καλυτεροι

παντως γενικα δεν βοηθαει ιδιαιτερα η αλλαγη διατομης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76623 από vmakris
Απαντήθηκε από vmakris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω και εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τον ελκυσμό.
Διαβάζω το αρκετοί βάλατε τάμπερ μετά τον εναλλάκτη.
Πως το ρυθμίζετε?
Αν λείπετε και λειτουργεί άλλος το τζάκι (γυναίκα, παιδια) το ρυθμίζουν αυτοί?
Έχει βάλει κανέις βαρομετρικό τάμπερ σε τζάκι?
(inspectapedia.com/heat/DraftRegulators.htm)

Και μια πιο απλή απορία.
Ψάχνω να βρώ αλουμινοταινία για τον πετροβάμβακα στο θερμοθάλαμο και όλοι έχουν τις απλές anker.
Εγω όμως θέλω την 3M Scotch 425. Που θα τη βρώ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76627 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vmakris έγραψε: Έχω και εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τον ελκυσμό.
Διαβάζω το αρκετοί βάλατε τάμπερ μετά τον εναλλάκτη.
Πως το ρυθμίζετε?
Αν λείπετε και λειτουργεί άλλος το τζάκι (γυναίκα, παιδια) το ρυθμίζουν αυτοί?
Έχει βάλει κανέις βαρομετρικό τάμπερ σε τζάκι?

(inspectapedia.com/heat/DraftRegulators.htm)

Και μια πιο απλή απορία.
Ψάχνω να βρώ αλουμινοταινία για τον πετροβάμβακα στο θερμοθάλαμο και όλοι έχουν τις απλές anker.
Εγω όμως θέλω την 3M Scotch 425. Που θα τη βρώ???


Αν δεν κάνω λάθος, τα βαρομετρικά τάμπερ - ντάμπερ πως τα λένε, πρώτον μπαίνουν σε λέβητες και δεύτερον έχουν αυτοματισμό για να ανοιγοκλείνουν μόνα τους.

Δεν ξέρω κατά πόσον αυτό που δείχνεις, που μάλλον δουλεύει χειροκίνητα (?), μπορεί να χαρακτηριστεί βαροματρικό αλλά και πόσο κατάλληλο είναι για τζάκια.

Επίσης, φοβάμαι ότι βάζοντάς το μέσα στη φούσκα, δεν είναι και ότι ασφαλέστερο.

Βασικά που είδες ότι το έβαλαν αρκετοί, μετά τον εναλλάκτη? :huh:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.645 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ