Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93647 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θανάση ακόμη δεν το εγκατέστησες? Αν όχι ξέχασα να σου αναφέρω ένα θεματάκι που είχα στην εγκατάσταση και δεν θυμάμαι αν το ανέφερα. Ο εναλλάκτης που είχα πάρει ήταν χοντρός και κοντός. Δεν θυμάμαι ακριβή διάμετρο και μήκος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ανοίγοντας την πόρτα προς τα πάνω να βρίσκει στον εναλλάκτη. Αναγκάστηκα έτσι να στραβώσω ελαφρώς τον εναλλάκτη και να ρυθμίσω την πόρτα να σταματάει νωρίτερα. Δεν ανοίγει δηλαδή τέρμα επάνω όπως την έχεις στην φωτογραφία σου αλλά λίγο νωρίτερα. Δεν υπάρχει κανένα θέμα απλά αν σκοπεύεις να βάλεις εναλλάκτη και δεν έχεις αγοράσει ακόμη πάρε με όσο μικρότερο φ (εξωτερική διάμετρο) σε παίρνει. Καλή ευκολία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93656 από Nicol
Απαντήθηκε από Nicol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστω , dimlyk, μου είπαν ότι 10 κw αρκούν για το σαλονι μου και το χόλ ( περίπου 50 τμ), εγώ σκεφτόμουν μην είναι πολυ τα 13 κw. Αν και θα ήθελα να ζεσταινει και τα υ/δ, δεν θα ´ θελα να περάσω σωληνες μέχρι μέσα στα υπνοδωμάτια ( ειναι αρκετα δυσκολο να περασουν- δοκάρια ) . Το σπιτι ειναι 115τμ, με ενεργειακα παραθυρα , στο 4 οροφο. Μήπως έχεις να μου προτείνεις ενα καλό τεχνίτη, θα το εκτιμούσα πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93660 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δυστυχώς όχι ακόμα :( Ελπίζω να τα καταφέρω μέσα στο επόμενο 10ημερο, όταν το κάνω θα ανεβάσω φωτο απο την εγκατάσταση, αλλα ήδη εχω χάσει την ευκαιρία για πραγματικές δοκιμές η θερμοκρασία εδω κάτω τις τελευταίες μέρες αγγίζει τους 20C. Εναλλάκτη μάλλον δεν θα βάλω, τουλάχιστον προς το παρόν, πάντως το θέμα το είχες αναφέρει στην πολύ ωραία παρουσίαση που είχες κανει.
Εγω παρατήρησα οτι όταν η πόρτα ήταν κατεβασμένη άφηνε κάποια πολύ μικρά κενά ανάμεσα σε αυτή και το υαλοκόρδονο ίσα που «φέγγιζε» σε κάποια σημεία, ετσι ξέσφιξα τις δυο μπροστινές βίδες μερικές στροφές με αποτέλεσμα να ελατωθεί η τάση των ελατηρίων και η πόρτα να πέφτει με περισσότερο βάρος και να σφραγίζει καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93671 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

thanasis65 έγραψε: Δυστυχώς όχι ακόμα :( Ελπίζω να τα καταφέρω μέσα στο επόμενο 10ημερο, όταν το κάνω θα ανεβάσω φωτο απο την εγκατάσταση, αλλα ήδη εχω χάσει την ευκαιρία για πραγματικές δοκιμές η θερμοκρασία εδω κάτω τις τελευταίες μέρες αγγίζει τους 20C. Εναλλάκτη μάλλον δεν θα βάλω, τουλάχιστον προς το παρόν, πάντως το θέμα το είχες αναφέρει στην πολύ ωραία παρουσίαση που είχες κανει.
Εγω παρατήρησα οτι όταν η πόρτα ήταν κατεβασμένη άφηνε κάποια πολύ μικρά κενά ανάμεσα σε αυτή και το υαλοκόρδονο ίσα που «φέγγιζε» σε κάποια σημεία, ετσι ξέσφιξα τις δυο μπροστινές βίδες μερικές στροφές με αποτέλεσμα να ελατωθεί η τάση των ελατηρίων και η πόρτα να πέφτει με περισσότερο βάρος και να σφραγίζει καλύτερα.


Μη σε στεναχωρεί αυτό! Η πόρτα σφραγίζει καλά και αν δεν την ανοιγοκλείνεις συνέχεια, μάλλον λόγω διαφοράς πίεσης σφραγίζει περισσότερο. Η ανάγκη μάλλον της φωτιάς για αέρα την κλείνει περισσότερο, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93680 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Nicol έγραψε: Καλησπέρα, έχω να διαλέξω μεταξύ του Edilkamin piano airfire 10kw με συρομενη πόρτα ( ατσάλινη με βερμικουλιτη ) και του Seguin Europa 7 ( foyer 13 kw - μαντεμι). Θα ήθελα τη γνώμη σας , ευχαριστω, Nicol


Ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα , υπάρχει διαφορά τιμής ?
Επίσης στο Seguin Europa 7 θα επιλέξεις αυτό με την ανασυρόμενη πόρτα ή το απλό?
Νομίζω το απλό είναι αρκετά φθηνότερο από το άλλο (σε 2 γαλλικά foyer που ρώτησα η διαφορά ήταν κοντα στα 700 ευρώ το απλό μοντέλο από το ανασυρόμενο).
Ακόμη κάτι σημαντικό είναι να μάθεις εάν είναι και οι 2 επιλογές σου για συνεχόμενη καύση.
Και κάτι τελευταίο : να τα δεις και τα 2 από κοντά πριν αποφασίσεις.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by nasos02.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93726 από Nicol
Απαντήθηκε από Nicol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το ιταλικό με συρομενη πόρτα είναι 400 ευρω λιγότερο απο το γαλλικό foyer με ανοίγουμε μη πόρτα . Για foyer ανασυρομενο είναι ακόμα 450 ευρω παραπάνω, οπότε μένουμε στο απλο. Το ιταλικό μου αρέσει πολυ και είναι και φθηνότερο με συρομενη πόρτα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν η δύναμη του ιταλικού ( 4/10 κw ) είναι αρκετά για το χωρο μου . Επίσης ότι το ενα είναι ατσάλινο με βερμικουλιτη και το άλλο μαντεμι, ποιο είναι καλυτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.458 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ