Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101662 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
χμμμμ!!!Πολύ καλή η ιδέα σου.Θα το επεξεργαστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101671 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εάν τυλίξουμε τις εύκαμπτες αλουμινίου που βάζουμε με πετροβαμβακα οι δονήσεις δεν θα αποσβεστούν άρα και ο θόρυβος θα σταματήσει;
Έχω και εγώ ένα θέμα με ήχο που υπάρχει όταν το βεντιλατέρ δουλεύει στις σκάλες 3-6 ο οποίο μου μοιάζει με συντονισμό και σκεφτόμουν τώρα το καλοκαίρι που θα αρχίσω μερεμέτια να τύλιγα τους εύκαμπτους....

Θα πιάσει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102334 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα και απο μενα
Θα ήθελα εαν κάποιος γνωρίζει να μας πεί για την ελληνική εταιρία Panthermica.
Τα τζάκια της από ότι βλέπω έχουν γερμανική πιστοποίηση και καλό βαθμό απόδοσης.
επίσης το βάρος τους είναι μεγάλο που σημαίνει ότι είναι κατασκευή καλή.
παρακάτω παραθέτω και ένα ενδικτικό link:
www.justshop.gr/?section=4908&language=e...34=7414&detail1634=1
Τώρα που είναι ακόμη νωρίς θα είναι μια καλή αρχή για έρευνα αγοράς, καθώς και να υποστηρίξουμε και τα ελληνικά προιόντα εάν αυτά είναι αξιόπιστα και εφάμιλα των ξένων.
καλό καλοκαίρι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102336 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Εάν τυλίξουμε τις εύκαμπτες αλουμινίου που βάζουμε με πετροβαμβακα οι δονήσεις δεν θα αποσβεστούν άρα και ο θόρυβος θα σταματήσει;
Έχω και εγώ ένα θέμα με ήχο που υπάρχει όταν το βεντιλατέρ δουλεύει στις σκάλες 3-6 ο οποίο μου μοιάζει με συντονισμό και σκεφτόμουν τώρα το καλοκαίρι που θα αρχίσω μερεμέτια να τύλιγα τους εύκαμπτους....

Θα πιάσει;


οχι...δεν ξερεις απο που ειναι οι δονησεις ...αν εισαι σιγουρος για τους αεραγωγους τους στερεωνεις
ο πετροβαμβακας ουτε αποσβενει ουτε ηχομονωτικες ιδιοτητες εχει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102436 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Εάν τυλίξουμε τις εύκαμπτες αλουμινίου που βάζουμε με πετροβαμβακα οι δονήσεις δεν θα αποσβεστούν άρα και ο θόρυβος θα σταματήσει;
Έχω και εγώ ένα θέμα με ήχο που υπάρχει όταν το βεντιλατέρ δουλεύει στις σκάλες 3-6 ο οποίο μου μοιάζει με συντονισμό και σκεφτόμουν τώρα το καλοκαίρι που θα αρχίσω μερεμέτια να τύλιγα τους εύκαμπτους....

Θα πιάσει;




Δονησεις εννοουμε το μοτερ και το ζυγοσταθμιση της φτερωτης (αν κρατας με το χερι ενα μηχανακι θα τις νιωσεις, θεωρητικα επρεπε να μην υπαρχουν και να νιωθεις μονο το βαρος του συν τ ωθηση) και μεταδιδονται απο το ρευμα αερα και απο τους μεταλικους αγωγους. Προσπαθησε να βαλεις σιλικονη η οτιδηποτε ελαστικο στ συνδεσμους ωστε να εξαλειψεις το ενα σκελος (1 σκελος λεω τ μεταδοση μεσω των αγωγων, το 2 σκελος- μεταδοση μεσω της ροης θελει ηχοπαγιδα). Μπορει (πιστευω οτι αυτο ειναι ακριβως) σε εκεινες τισ στροφες (σκαλες 3-6) να ''ντιμαρει'' και να ειναι βομβος του μοτερ που τον μπερδευεις με τον αλλο θορυβο. Αν παλι ειναι αυτο που σκεφτεσαι και ειναι δονησεις των αγωγων λογω ροης (απιθανο! αλλα ισως και να ειναι αυτο) τυλοντας τους με μονωτικο θα ησυχασουν, γιατι δεν θα τριβονται εξωτερικα μεταξυ τους η οπου αλλου ακουμπανε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102518 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

barovios83 έγραψε: Καλή εβδομάδα και καλό μήνα.

Με την σειρά μου κι εγώ θα ήθελα να παρουσιάσω την ενεργειακή εστία που επέλεξα να τοποθετήσω στον χώρο μου και να ακούσω τα σχόλια σας.

Η εστία είναι της εταιρείας Hergom και το μοντέλο είναι το HERGOM H-08/100(55).
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε απο το παρακάτω link
www.bricolandia.es/hergom-h-08-100-55-hogar-de-lena/

Το μόνο που μπορώ να αναφέρω ως αποτέλεσμα είναι οτι το τζάκι μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση στο κομμάτι της λειτουργικότητας και τις απόδοσης.
Στο σπίτι που είναι τοποθετημένο δεν είναι κατοικήσιμο, είναι κλειστό με αλουμίνια-θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα, μόνωση στους τοίχους και είναι άδειο όσον αφορά τα έπιπλα, ντουλάπες, κουζίνες κ.τ.λ.
Το χειμώνα που μας πέρασε το άναψα αρκετές φορές για να δω την απόδοσή του και έμεινα ευχαριστημένος.
Με εξωτερική θερμοκρασία 4 βαθμούς και μέσα 12 σε 2 ώρες λειτουργίας είχα στο καθιστικό-κουζίνα-σαλόνι-τραπεζαρία που είναι ενιαίος χώρος περίπου 60m2, 21 περίπου βαθμούς θερμοκρασία και στα υπνοδωμάτια περίπου 18 βαθμούς.
Το μόνο που με χάλασε είναι οτι στα 30 ανάματα μου κάηκε το βεντιλατέρ, εταιρείας Sivar, και με την αντικατάσταση του, μου έβαλαν μια περσίδα η οποία δεν υπήρχε μέχρι και την αντικατάσταση και ότι το βεντιλατέρ αυτό είναι πιο φασαριόζικο.


Ευχαριστώ και αναμένω με ενδιαφέρον τα σχόλια σας.


Επισυνάπτω και ένα χαρτί με τις πιστοποιήσεις που είχε μαζί με τα εγχειρίδια λειτουργίας το τζάκι μου.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: Certificat-pdf.pdf
Μέγεθος αρχείου:136 KB
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.584 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ