Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

pollaplotita

ΘΕΜΑ: Τζάκια Ενεργειακά

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1222

• KERBEROS
  • Το Άβαταρ του/της KERBEROS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Το Μαξίμου έχει ελικοδρόμιο;
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες367
    • Κάρμα: 24
Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.
Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων...
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν από KERBEROS.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1245

• giannemm
  • Το Άβαταρ του/της giannemm
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
KERBEROS έγραψε:
Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ υπερβολικό μιλώντας για τζάκι λέβητα. Ασφαλώς και υπάρχουν τέτοιες τιμές, ίσως υπάρχουν και υψηλότερες, αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ πιο λογικές για τα τετραγωνικά αυτά.

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1253

• KERBEROS
  • Το Άβαταρ του/της KERBEROS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Το Μαξίμου έχει ελικοδρόμιο;
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες367
    • Κάρμα: 24
giannemm έγραψε:
KERBEROS έγραψε:

Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ υπερβολικό μιλώντας για τζάκι λέβητα. Ασφαλώς και υπάρχουν τέτοιες τιμές, ίσως υπάρχουν και υψηλότερες, αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ πιο λογικές για τα τετραγωνικά αυτά.
Κι εμένα μου είχε φανεί υπερβολικό. Έχω την εντύπωση ότι οι έμποροι προκειμένου να μην ζοριστούν πολύ με τον βαθμό απόδοσης -που επηρεάζεται δραστικά από τον τρόπο κατασκευής του τζακιού- προτείνουν ακριβές και 'σίγουρες' εταιρείες, που με την ποιότητά τους θα καλύψουν και τυχόν μαστορικά λάθη.
Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων...

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1291

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες629
    • Κάρμα: 75
Έχω τριόροφη μεζονέτα των 180τμ. Τελείως ανεξάρτητη από όλες τις πλευρές, με καλές μονώσεις και κουφώματα. Έχω δύο τζάκια, ένα στον μεσαίο και ένα στον κάτω όροφο. Το μεσαίο έχει και εναλλάκτη θερμότητας στην καμινάδα και βεντιλατέρ 500κμ/ώρα με θερμοστάτη και αισθητήρα θερμοκρασίας θερμού αέρα. Ζεσταίνει τον μεσαίο στους 24-25 βαθμούς και τον πάνω στους 20-21. Αν μπορούσα να στείλω πιό γρήγορα αέρα στον πάνω όροφο (τώρα ανεβαίνει μόνος του από σκάλα πλάτους 1.15m), θα είχα και παραπάνω θερμοκρασία. Αν ανεβάσω ισχύ, μπορώ να έχω 22-23 πάνω, αλλά θα έχω και 27 στον μεσαίο και δεν γίνεται. Μετά τις πρώτες 2-3 ώρες λειτουργίας, καίει περίπου 2.5 κιλά την ώρα, άρα όπως το υπολογίζω, το σπίτι ζητάει 7-8kW θερμότητα για τους δύο πάνω ορόφους (με εξωτερική θερμοκρασία 5-7 βαθμούς). Το τζάκι είναι 14kW ονομαστική, 28kW max για περιορισμένη ώρα.

Ο κάτω όροφος έχει επίσης ένα ίδιο τζάκι, αλλά χωρίς βεντιλατέρ, μόνο φυσική ροή. Μετά από 1-1.5 ώρα, η περσίδα του φυσάει όπως το πάνω στην σκάλα 3 του βεντιλατέρ. Ο κάτω όροφος ζητάει max 4-5kW, οπότε το τζάκι ακόμη και στο τέρμα χαμηλό (περίπου 7-8kW), κάνει τον χώρο σάουνα, οπότε και αναγκάζομαι να ανοίξω την πόρτα της σκάλας προς τον μεσαίο όροφο. Αν ανοίξω λίγο ισχύ, μπορώ να κρατήσω τον μεσαίο στους 21-22 βαθμούς χωρίς να καίει το πάνω τζάκι.

Ο μάστορας που μου τα πέρασε, έλεγε να βάλω μόνο ένα τζάκι με βεντιλατέρ στον κάτω όροφο και θα ζέσταινε τα πάντα. Όπως το βλέπω τώρα, όντως οι τρεις όροφοι την βγάζουν με 13-14kW με 5-6 βαθμούς εξωτερική, αλλά αφενός δεν υπάρχει περίπτωση να είχα ομαλή κατανομή θερμοκρασίας στους 3 ορόφους και αφετέρου δεν θέλω επουδενί να οδηγώ ένα τζάκι επί μονίμου (10-14 ώρες ημερησίως για 4-5 μήνες) στο full της λειτουργίας του.

Το μόνο πρόβλημα που έχω, είναι ότι τα τζάμια θολώνουν ελαφρά, αλλά αυτό έχει να κάνει με την υγρασία των ξύλων, παρά με το ίδιο το τζάκι. Άλλωστε το ίδιο πρόβλημα είδα και σε τζάκια φίλων, άλλης κατασκευής.

Τα τζάκια είναι το Selenic 700 της Γαλλικής Invicta, με flamma verte, EN13229, 74% απόδοση, continuous use και κόστισαν 600€ το καθένα (το δίφατσο του μεσαίου 700€) απο το Leroy Merlin. H tοποθέτηση κόστισε 400€ το καθένα (μαζί με περσίδες, σωληνώσεις, πετροβάμβακα, ενθέματα μαρμάρου για γύρω-γύρω), ενώ εναλλάκτης θερμότητας, βεντιλατέρ και θερμοστάτης για τον τζάκι του μεσαίου βγήκαν άλλα 400€. Η τοποθέτηση έγινε σε μιά μέρα για το καθένα, αντικαθιστώντας υπάρχοντες ανοιχτές μαντεμένιες εστίες, χωρίς να πειραχτεί καθόλου η μαρμαροπέτρινη διακόσμηση που είχαν ήδη.

Έχω πάρει και ένα τροχήλατο καροτσάκι Keter για ξύλα με 20€ και μιά σκούπα στάχτης με 35€. Το καροτσάκι χωράει 25-30 κιλά ξύλα και συνήθως φτάνει για όλη μέρα στο ένα τζάκι. Έχω κάψει και 20 λίτρα πετρέλαιο μέχρι τώρα στους 2 μήνες, κυρίως για να ζεστάνω γρήγορα τον πάνω όροφο, όταν γυρίζουμε σε κρύο σπίτι και πρέπει να βάλω τον μικρό για ύπνο νωρίτερα από ότι θα προλάβαινε το τζάκι να ζεστάνει επάνω.
The following user(s) said Thank You: giannemm, pduke, pompiere2001

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1906

• dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες124
    • Κάρμα: 13
Εγώ διαβάζοντας αυτά που έγραφψε ο Αsteris πήρα την απόφαση και εγκατέστησα μια γερμανική ενεργειακή κασέτα 13Kw, 90x60x60 με φυσική ροή.
Μπορώ να πω ότι είμαι κατενθουσιασμένος. Στην αρχή μύριζε λίγο αλλά τώρα είναι μαγεία.
Ζεστασιά και οικονομία. Σήμερα κλείνω μια βδομάδα χωρίς πετρέλαιο.
Να σαι καλά Αστέρη!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

The following user(s) said Thank You: Afoi Stamatiadi

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1928

• pantelis1973
  • Το Άβαταρ του/της pantelis1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες55
    • Κάρμα: 6
Το μεσαίο έχει και εναλλάκτη θερμότητας στην καμινάδα και βεντιλατέρ 500κμ/ώρα με θερμοστάτη και αισθητήρα θερμοκρασίας θερμού αέρα.

Αστερη αυτα τι ρολο παιζουν?πως βοηθουν?
Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1933

• Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details

Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.
The following user(s) said Thank You: giannemm, alxakc, sirios, dimsam

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1934

• pantelis1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Asteris έγραψε:

Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.

Ευχαριστω πολυ αστερη...
The following user(s) said Thank You: χρημα

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2176

• pantelis1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Επειδη εχω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι την αναβαθμιση σε ενεργειακη ενθετη εστια το υπαρχον χτιστο τζακι,κλεινω προς μερικες λυσεις:
1. www.tzaki-shop.gr/edilkamin.html?page=sh..._id=77&category_id=3
2. www.tzaki-shop.gr/nordica.html?page=shop...id=24&category_id=16

θα ηθελα την βοηθεια σας σε μερκα πραγματα οπως:
το ενα εχει ενα βεντυλατερ ενω το αλλο 2. Τι ρολο παιζει αυτο?
το ενα εχει μονο πρωτευων αερα ενω το αλλο και δευτερευων και τριτευων.
Με δεδομενο οτι προς το παρων θελω να διοχετευσω αερα μονο απο τιν περσιδα του τζακιου και μελλοντικα σε ενα διπλανο δωματιο τι ειναι καλυτερο?
ΥΓ. Αστερη ξανα Help...

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2180

• Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Όλες αυτές οι κασέτες, έχουν δύο μικρούς ανεμιστήρες στο κάτω μέρος, δεξιά-αριστερά, μέσα από τις γρίλιες. Συνήθως έχουν και 2 ταχύτητες, την μικρή που την ανέχεσαι από θόρυβο και την μεγάλη που εγώ δεν την ανέχομαι για μέσα σε σαλόνι, σαν φασαρτζίδικος υπολογιστής ακούγεται. Αέρα να σπρώξουν από την πάνω γρίλια τους, ή την περσίδα αν τραβήξεις 1-1.5 μέτρο σωλήνα, μπορούν. Να σπρώξουν σε άλλο δωμάτιο, ούτε για αστείο. Θα χρειαστείς εκ των υστέρων βεντιλατέρ υψηλής θερμοκρασίας (να αντέχει τους 80+ βαθμούς που θα στέλνει το τζάκι). Από τα δύο Θα προτιμούσα Nordica που έχει 80% απόδοση, μιά και είναι στα ίδια λεφτά με το άλλο. Μεγαλύτερο δεν μπαίνει? Πόσα μέτρα θες είπαμε να καλύψεις?

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2197

• pantelis1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Asteris έγραψε:
Όλες αυτές οι κασέτες, έχουν δύο μικρούς ανεμιστήρες στο κάτω μέρος, δεξιά-αριστερά, μέσα από τις γρίλιες. Συνήθως έχουν και 2 ταχύτητες, την μικρή που την ανέχεσαι από θόρυβο και την μεγάλη που εγώ δεν την ανέχομαι για μέσα σε σαλόνι, σαν φασαρτζίδικος υπολογιστής ακούγεται. Αέρα να σπρώξουν από την πάνω γρίλια τους, ή την περσίδα αν τραβήξεις 1-1.5 μέτρο σωλήνα, μπορούν. Να σπρώξουν σε άλλο δωμάτιο, ούτε για αστείο. Θα χρειαστείς εκ των υστέρων βεντιλατέρ υψηλής θερμοκρασίας (να αντέχει τους 80+ βαθμούς που θα στέλνει το τζάκι). Από τα δύο Θα προτιμούσα Nordica που έχει 80% απόδοση, μιά και είναι στα ίδια λεφτά με το άλλο. Μεγαλύτερο δεν μπαίνει? Πόσα μέτρα θες είπαμε να καλύψεις?

Τα μετρα που θελω να καλυψω ειναι 70μ2 ενιαιου χωρου,και θα ηθελα εαν ειναι εφικτο να αποφυγω τον αεραγωγο και η ροη του αερα να γινετε απο τις περσιδες του τζακιου. Επισης θα ηθελα μελλοντικα να κανω παρεμβαση με αεραγωγο σε διπλανο δωματιο 12μ2 σε αποσταση 8μ με τον τροπο που μου εξηγησες Αστερη. Η εστια εχει διαστασεις μ97 χ υ62 χ β60.
Αστερη αυτα περι πρωτης,δευτερης,τριτης καυσης τι ρολο παιζουν?

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2205

• Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Με 97 πλάτος σε παίρνει και για μεγαλύτερη κασέτα, να είσαι λίγο πιό άνετος από τα 11-12kW που έχουν οι κασέτες που έδειξες. Ειδικά αν οι μονώσεις του σπιτιού δεν είναι προς το καλό. Άλλωστε θα είναι και αισθητικά καλύτερο να γεμίσει η τρύπα με την εστία και όχι με τσόντες μάρμαρο γύρω-γύρω.

Πρωτεύων αέρας είναι αυτός που καταλήγει στην εστία από κάτω μεριά της σχάρας και δίνει τον μεγαλύτερο όγκο οξυγόνου στην καύση. Δευτερεύων λένε τον αέρα που βγαίνει από τις μικρές τρύπες που έχουν στην πλάτη όσα τζάκια κάνουν δευτερογενή καύση, δίνουν δηλαδή έξτρα αέρα ψηλά στην εστία, με σκοπό να οξειδωθεί το μονοξείδιο σε διοξείδιο του άνθρακα. Έτσι πετυχαίνουν μείωση στους ρύπους CO, από 0.25-0.30 σε 0.10-0.15%. Κάποιες χώρες με αυστηρές προδιαγραφές ρύπων, επιτρέπουν μόνο τέτοια τζάκια σε αστικές περιοχές. Επίσης η διαδικασία αυτή παράγει έξτρα θερμότητα, οπότε ανεβάζει κατά περίπτωση 5-10% την απόδοση σε σχέση με το αντίστοιχο απλό ενεργειακό τζάκι. Τριτογενή δεν ξέρω τι εννοεί η Nordica, αλλά υποθέτω ότι εννοεί κάποια έξτρα ροή αέρα που στέλνει στο πάνω μέρος του τζαμιού, με σκοπό να το κρατάει καθαρό από την κάπνα. Λίγο πολύ το έχουν όλοι οι κατασκευαστές, απλά με κάποιο άλλο όνομα.

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2209

• jimopoulos
  • Το Άβαταρ του/της jimopoulos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • la nordica 600 tondo
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες13
    • Κάρμα: 0
καλημερα στην παρεα.ειμαι απο γιανεννα και σκεφτομαι για την αγορα αυτη
τζακιτο κοστος ειναι στα 2100 μαζι ολα κομπλε οι διαστασεις της εστιασ μου ειναι 80μ-51υ-60β.θελω να ζεστανω 80τμ οχι ενιαιο χωρο.2 υπνοδωματια ανεξαρτητα 3αρι σπιτι χωρις απωλειες.
να προχωρησω στην αγορα προτηνετε ή υπαρχει και αλλη λυση
la nordica 600 tondo

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2212

• Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Έχει αρκετές εστίες στο 1000άρικο, οι οποίες μαζί με 300-400€ εγκατάσταση θα σου βγούν 500-600€ κάτω από αυτήν που δείχνεις. Πχ η Nordica που δείχνει παραπάνω ο Παντελής, εμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερη. Και πιό αποδοτική. Αυτήν που δείχνεις μου φέρνει λίγο τέντζερης με τα 113 της κιλά, πολύ αδύνατη πρέπει να είναι και δεν την κόβω να αντέχει συνεχή καύση. Για να αντέχει συνεχή καύση , η εστία πρέπει να έχει πάχος πάνω από 7-8 χιλιοστά, αλλιώς χαρακτηρίζεται διακεκκομένης καύσης και θέλει μετά από 4-5 ώρες να την αφήνεις να σταματάτει και να κρυώνει. Η παραπάνω Nordica πχ είναι 142 κιλά, η δική μου που είναι σκέτη εστία, χωρίς εξωτερικό θερμοθάλαμο, βεντιλατέρια κλπ, είναι 132 κιλά. Σιδερένιο είναι το τωρινό τζάκι, ή πυρότουβλο?

Τζάκια Ενεργειακά 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #2215

• pantelis1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Οποτε Αστερη,κατα την γνωμη σου τι πρεπει να δωσουμε περισσοτερη βαρυτητα κατα την επιλογη?
Ισχυς,παχος,βεντυλατερ,κινηση αερα?
Τελευταία διόρθωση: 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν από pantelis1973.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.681 δευτερόλεπτα
multivendor.eu | Make your own multivendor platform
Αν δεν είσαι μελος του energ χάνεις σημαντικό μέρος των δημοσιεύσεων αλλά και πολλά αλλα πλεονεκτηματα. Εγγραφη δωρεάν σε 1 λεπτό.

energled.com