Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2221 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ισχύ τόση ώστε να μην δουλεύει full όλη την ώρα, ας είναι τουλάχιστον 30% πιό δυνατό από ότι χρειάζεται για καθημερινή χρήση, να είναι καίει άνετα και να μην μας προδώσει στα βαριά κρύα, θα βγάλει και παραπάνω χρόνια ζωής.

Πάχος πάνω από 8mm αν θά είναι για καθημερινή χρήση, με χαρακτηρισμό continous (για πάνω από 10 ώρες συνεχούς καύσης). Τα διακεκκομένης με μικρότερο πάχος, αν τα τσιτώσεις για πολλή ώρα, κάποια στιγμή θα σκευρώσουν στις ενώσεις και θα διαρρέει κάπνα στο δωμάτιο.

Βεντιλατέρ όσο πιό μεγάλο, τόσο πιό εύκολο να καλύψεις πολλά μέτρα και θα έχεις πιό ήσυχη λειτουργία. Οι κασέτες συνήθως στην μεγάλη σκάλα ακούγονται, δοκιμάστε τις, μπορεί να ενοχλούν. Αν είναι να μπει αεραγωγός για δωμάτιο, υποχρεωτικό το βεντιλατέρ τύπου σαλιγκάρι (400-500μ3/ώρα).

Οι περσίδες πάνω είναι ευκολότερες για διάχυση σε μεγάλο χώρο, σε σχέση με τις γρίλιες που έχουν οι κόμπακτ ενσωματωμένες. Από φίλο άκουσα ότι όταν καίει γερά, η γρίλια του έστελνε αέρα κατευθείαν απέναντι στο πρόσωπο και δεν μπορούσε να κάτσει σχετικά κοντά στο τζάκι, αναγκάστηκε να βάλει εν τέλει και περσίδα ψηλά για να σπάει λίγο ο ζεστός αέρας χαμηλά.

Γνώμη μου είναι, αν υπάρχει γυψοσανίδα πάνω, τότε καρφί για κλασσική εστία με θερμοθάλαμο πάνω από πετροβάμβακα. Κόμπακτ κασέτα μόνο αν είναι πυρότουβλο και δεν μπορείς να κάνεις πάνω φούσκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2249 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
πυροτουβλο το προβλημα μου ειναι το υψος εχω 51εκ.πολυ ευχαριστως να επαιρνα μια διφατση 600ευρα λιγοτερα αλλα που να την βρω

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2250 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Έχει αρκετές εστίες στο 1000άρικο, οι οποίες μαζί με 300-400€ εγκατάσταση θα σου βγούν 500-600€ κάτω από αυτήν που δείχνεις. Πχ η Nordica που δείχνει παραπάνω ο Παντελής, εμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερη. Και πιό αποδοτική. Αυτήν που δείχνεις μου φέρνει λίγο τέντζερης με τα 113 της κιλά, πολύ αδύνατη πρέπει να είναι και δεν την κόβω να αντέχει συνεχή καύση. Για να αντέχει συνεχή καύση , η εστία πρέπει να έχει πάχος πάνω από 7-8 χιλιοστά, αλλιώς χαρακτηρίζεται διακεκκομένης καύσης και θέλει μετά από 4-5 ώρες να την αφήνεις να σταματάτει και να κρυώνει. Η παραπάνω Nordica πχ είναι 142 κιλά, η δική μου που είναι σκέτη εστία, χωρίς εξωτερικό θερμοθάλαμο, βεντιλατέρια κλπ, είναι 132 κιλά. Σιδερένιο είναι το τωρινό τζάκι, ή πυρότουβλο?

πυροτουβλο το προβλημα μου ειναι το υψος εχω 51εκ.πολυ ευχαριστως να επαιρνα μια διφατση 600ευρα λιγοτερα αλλα που να την βρω

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2253 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ειδα και το UNIFLAM 700 διφατσο 52κ υψος(το πανω μερος πιστευω βγαινει)εχει αυτονομια αυτο?ειμαι απο γιαννενα και ειναι μακρια το lεroy mεrlin να το δω και απο κοντα.πολυ φθηνο παντως ειναι.γλυτωνω 1 χιλιαρικο αν αξιζει το κοπο

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2256 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Aν ειναι να γλυτωσεις 1000euro μη καθεσαι καθολου.
Πηγαινε στο πιο κοντινο σου Leroy Merlin (Λαρισα η Θεσ/νικη) ενα Σαββατο κ αν σου κανει "χτυπα" το!
Με την Εγνατια τωρα γλυτωνεις την Καταρα.
Προσεξε ομως το μαστορα που θα στο περασει γιατι τα τζακια θελουν καποιες γνωσεις.
Δεν plug & play.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2261 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε: Aν ειναι να γλυτωσεις 1000euro μη καθεσαι καθολου.
Πηγαινε στο πιο κοντινο σου Leroy Merlin (Λαρισα η Θεσ/νικη) ενα Σαββατο κ αν σου κανει "χτυπα" το!
Με την Εγνατια τωρα γλυτωνεις την Καταρα.
Προσεξε ομως το μαστορα που θα στο περασει γιατι τα τζακια θελουν καποιες γνωσεις.
Δεν plug & play.

γιατι εχει τετοια διαφορα τιμης?οσα διφατσα κοιταξα εχουν πανω απο 1500ευρω.

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.452 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ