Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101010 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

barovios83 έγραψε: Μια διόρθωση.
Είναι δευτερογενή καύση και η φωτογραφία δεν έχει γίνει υποβολή.
Προσπαθώ να την επισυνάψω και σε αυτό το μην. αλλά μάταιο.Κάτι γίνεται.

Αν είναι μεγαλύτερη από 150kB δεν ανεβαίνει. Αν είναι μικρότερη, τότε δοκίμασε με άλλο browser.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101024 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε stavrax όσον αφορά την κάτω περσίδα, δεν μπορώ να την μεταφέρω πιο ψηλά γιατί υπάρχουν σίδερα που βιδώνονται σε αυτά οι γυψοσανίδες.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι γυρίσω αντίστροφα όλο το πλένουμ, ώστε να τραβάει απο πάνω τον αέρα.
Όσον αφορά τα επάνω πλένουμ δεν μπορώ να καταλάβω επακριβώς τι μου προτείνεις.
Λοιπόν για να σου δώσω μια εικόνα το πώς είναι τα πλένουμ.
Τα 2 πλένουμ επάνω έχουν το κάθε ένα ξεχωριστά, ένα σπιράλ που βγάζει τον ζεστό αέρα απο τον αεροθάλαμο και η άλλη τρύπα του πλένουμ είναι ελεύθερη για την εκτόνωση.
Το κάτω πλένουμ έχει ένα σπιράλ συνδεδεμένο με το βεντιλατέρ και συνδέεται με το πλένουμ για να ρουφάει τον εσωτερικό αέρα και να τον 'ανακυκλώνει' στην ουσία με ζεστό.Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101084 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γιατι τα μπερδευετε τοσο? Ενω ηταν ολα μια χαρα ξαφνικα καηκε το μοτερ, καταλαβα λαθος?? 1η) απορια, ψαχνουμε να βρουμε γιατι καηκε η γιατι αυξηθηκε ο θορυβος? 2ον) Μπαροβιε διευκρινησε τι ακριβως ρωτας, δεν βγαινει ακρη ετσι παρα μονο μετα απο πααρα πολλα ανουσια μηνυματα.. Δηλαδη, βημα βημα και με την σειρα του το καθε τι.
Το μοτερ μπορει να καηκε επειδη ηταν ελλατωματικο πχ αλλα στο αλλαξαν, αν δεν ηταν ομως ελλατωματικο και φταιει κατι αλλο τοτε κακως στο αλλαξαν τζαμπα.. Γιατι η περσιδα τοποθετηθηκε ταυτοχρονα με την αλλαγη του μοτερ κ οχι εξ αρχης? Διευκρινησε καποια πραγματα. Αν βγαλεις τ περσιδα που τοποθετηθηκε ταυτοχρονα με την αλλαγη μοτερ θα ξεδιαλυνεις κατα πολυ την κατασταση. Βγαλε την (επρεπε να το εχεις σκεφτει πρωτο αυτο απο μονος σου) και αν συνεχιζει ο αυξημενος θορυβος σε σχεση με το παλιο μοτερ τοτε φταιει το νεο μοτερ, αν ησυχασει τοτε φταιει η περσιδα. Κανε αυτα (η απαντησε σε αυτα και σε οτι σε ρωταμε) και μετα ρωτας εσυ για αλλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101116 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν τα μπερδεύουμε, πιθανότατα εσύ να μπερδεύεσαι ή να μην γράφω κάτι εγώ σωστά.
Το μοτέρ κάηκε κατα πάσα πιθανότητα απο αστοχία υλικού.Δεν εξηγήτε διαφορετικά.
1.Δεν ρωτάω σε κανένα απο τα Post μου τι φταίει και κάηκε το βεντιλατέρ.
2.Δεν ρωτάω τίποτα.Απλά παρουσιάζω κι εαν θεωρείτε ανούσιο τον διάλογο που έχω ανοίξει με τον stavrax, απλά αδιαφορείστε τα μηνύματα μου.Ευχαριστώ.
Δεν μπορώ να αιτιολογήσω γιατί την έβαλαν μετά την περσίδα.
Όσον αφορά τον θόρυβο,δοκίμασα να βγάλω εχθές την περσίδα και το σπιράλ(εφόσον ενημέρωσα απο πριν τον άνθρωπο που μου έκανε την τοποθέτηση) αλλά ο ήχος παραμένει τουλάχιστον μέχρι την 5η-6η σκάλα.Ο ήχος είναι σαν κι αυτού του συντονισμού μέταλλου με περιστροφή.
Όσο για το εαν το είχα σκεφτεί πρώτα μόνος μου,εδώ δεν συμφωνώ.
Έχει διαφορά το τι σκέφτομαι με το τι δικαίωμα έχω να βάλω το χέρι μου σε μια κατασκευή που έχει την ευθύνη ο εκάστοτε 'τζακάς'.Εννοείτε πως όταν σου εγκαθιστούν κάτι στον χώρο σου το συνεργείο αυτό έχει την πλήρη ευθύνη και υποχρέωση να έρθει στον χώρο σου να σου επιδιορθώσει την κάθε ζημιά που έχει δημιουργηθεί στα πλαίσια της 'εγγύησης'.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by barovios83.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101119 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στην πρώτη δημοσίευση σου έχεις link σε μια σελίδα για το τζάκι, όπου από την φωτογραφία και το σκίτσο φαίνεται ότι είναι φυσικής ροής και για να εγκατασταθεί με βεντιλατερ πρέπει να γίνει ειδικός μεταλλικος θαλαμος. Για την περίπτωση σου ισχύει?
Αυτό που εννοούσα για τις περσίδες στο προηγούμενο μήνυμα είναι ότι με κάποια κενά επάνω και κάτω να δημιουργείται η δίοδος για να περνάει ελεύθερα αέρας περιφερειακά της εστίας με φυσική ροή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101132 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τώρα σε κατάλαβα πλήρως.
Όχι το τζάκι είναι εξαρχής με βεντιλατέρ. Άλλωστε το γράφω και στο πρώτο Post.
Εχθές έβγαλα την κάτω περσίδα και το σπιράλ αλλά ο θόρυβος δεν μειώθηκε.
Μίλησα με τον μάστορα και μου είπε οτι θα έρθει με ένα καινούριο μοτέρ, το ίδιο με αυτό, και εαν δεν έχει πέσει κάποιο πετραδάκι μέσα στο μοτέρ ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να σταματήσει τον θόρυβο θα μου το αντικαταστήσει με καινούριο.
Πάλι καλά έχω πέσει σε επαγγελματία και με εξυπηρετεί άμεσα και χωρίς ενόχληση.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση.

Εαν έβαζα και 2 εξόδους αέρα, δεξιά-αριστερά θα κέρδιζα κάτι?Έχω επισυνάψει φωτογραφίες στο πρώτο μου post.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.492 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ