Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101134 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σχετικα με τον θορυβο και μονο
δοκιμαστε το μοτερ σε ολες τις σκαλες παρουσια του μαστορα
και προσπαθηστε να καταλαβετε την προελευση του θορυβου
αν ειναι οπως τον περιεγραψες πιο πανω μπορει να φταιει απλα η τοποθετηση του μοτερ και οχι το ιδιο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101135 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για τα μοτερ και τον θόρυβο έχει γίνει εδώ. Όταν βρεις χρόνο διάβασε την για να μπορέσεις και μόνος σου να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Για τυχόν απορίες που θα σου δημιουργηθούν μπορείς φυσικά να ρωτήσεις.
Οι πλαϊνές περσίδες θα βοηθήσουν στην εκτόνωση της θερμότητας του θαλάμου, αλλά πρέπει να γίνουν και οι αντίστοιχες χαμηλές. Αν πχ ανοιχτούν δυο 10*20 επάνω, θέλει και δυο 10*15 κάτω.
Τι μόνωση έχει περάσει στον θάλαμο?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101136 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε: σχετικα με τον θορυβο και μονο
δοκιμαστε το μοτερ σε ολες τις σκαλες παρουσια του μαστορα
και προσπαθηστε να καταλαβετε την προελευση του θορυβου
αν ειναι οπως τον περιεγραψες πιο πανω μπορει να φταιει απλα η τοποθετηση του μοτερ και οχι το ιδιο

Δημήτρη, αν θυμάμαι καλά, είχες δώσει κάποτε έναν τύπο για τα επίπεδα θορύβου σε σχέση με την ταχύτητα του αέρα εντός του αγωγού. Τα 1000 κυβικά σε φ125 μου φαίνονται παρά πολλά.....


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101137 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ααα κατάλαβα.
Η μόνωση είναι πλήρως κεραμοβάμβακας.
Θα την διαβάσω την ενότητα.Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101139 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
δεν παρακολουθησα την συζητηση σας αλλα εμεινα με την εντυπωση οτι μιλατε για 2 χ Φ125
γι αυτο δεν αναφερθηκα αν και παλι η ταχυτητα ειναι υψηλη ...πανω απο 10μ/δευτ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101159 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

barovios83 έγραψε: Δεν τα μπερδεύουμε, πιθανότατα εσύ να μπερδεύεσαι ή να μην γράφω κάτι εγώ σωστά.
Το μοτέρ κάηκε κατα πάσα πιθανότητα απο αστοχία υλικού.Δεν εξηγήτε διαφορετικά.
1.Δεν ρωτάω σε κανένα απο τα Post μου τι φταίει και κάηκε το βεντιλατέρ.
2.Δεν ρωτάω τίποτα.Απλά παρουσιάζω κι εαν θεωρείτε ανούσιο τον διάλογο που έχω ανοίξει με τον stavrax, απλά αδιαφορείστε τα μηνύματα μου.Ευχαριστώ.
Δεν μπορώ να αιτιολογήσω γιατί την έβαλαν μετά την περσίδα.
Όσον αφορά τον θόρυβο,δοκίμασα να βγάλω εχθές την περσίδα και το σπιράλ(εφόσον ενημέρωσα απο πριν τον άνθρωπο που μου έκανε την τοποθέτηση) αλλά ο ήχος παραμένει τουλάχιστον μέχρι την 5η-6η σκάλα.Ο ήχος είναι σαν κι αυτού του συντονισμού μέταλλου με περιστροφή.
Όσο για το εαν το είχα σκεφτεί πρώτα μόνος μου,εδώ δεν συμφωνώ.
Έχει διαφορά το τι σκέφτομαι με το τι δικαίωμα έχω να βάλω το χέρι μου σε μια κατασκευή που έχει την ευθύνη ο εκάστοτε 'τζακάς'.Εννοείτε πως όταν σου εγκαθιστούν κάτι στον χώρο σου το συνεργείο αυτό έχει την πλήρη ευθύνη και υποχρέωση να έρθει στον χώρο σου να σου επιδιορθώσει την κάθε ζημιά που έχει δημιουργηθεί στα πλαίσια της 'εγγύησης'.


Δεν σου ειπα να βαζεις χερι και να χασεις την οποια ανγνωριση εγγυησης αλλα.. Αλλαξατε μοτερ και ταυτοχρονα τοποθετηθηκε μια περσιδα (ειναι ουσιαστικο να μας πεις ποια περσιδα ηταν αυτη κτλ, τοσο δυσκολο ειναι να τα διευκρινησεις αυτα ωστε αν μπορω να βοηθησω?) ανναρωτηθηκα λοιπον πως και δεν σου περασε απο το μυαλο. Σωστα τα εξηγεις αλλα δεν τα λες ολα, δηλαδη ακομα δεν μπορω να καταλαβω ποια περσιδα τοποθετηθηκε με την αλλαγη μοτερ. Και λες οτι δεν ξερεις γιατι τοποθετηθηκε.. Σκεψου τα λιγο κ ελα στην θεση μου που ρωταω. Δηλαδη ειχε καπου (εισαγωγη? εξαγωγη? τυφλη?) μια σκετη τρυπα χωρις περσιδα και αλλαζοντας το μοτερ θυμηθηκαν να την περσιδωσουν? Εσενα δεν σε χαλαγε να βλεπεις την τρυπα σκετη? Διευκρινησε τα μας ολα αυτα εχουν σημασια.
Απο πειρα (η απο ενα σωρο κακες εμπειριες) θα σου πω οτι.. Μπορει και ο τεχνιτης αλλα και ακομα και η Σιβαρ να πιστευουν οτι σου δινουν το ιδιο μηαχανακι αλλα να ειναι.. διαφορετικο..
Τοτε θα καταλληξουν στο οτι σου <φαινεται> εσενα ετσι και θα το πιστευουν κ ολας, δεν θα λενε ψεματα θα λενε οτι πραγματικα πιστευουν.
Η αποσταση μοτερ και εσωτερικης αναροφησης ειναι αρκετη στο τζακι σου, αν δεν βγαλεις ακρη βαλε ηχοπαγιδα (με δικη σου επιβαρυνση) στην εισαγωγη εσωτερικου αερα.
Πες στον μαστορα να φερει 2-3 μαζι του και οποιο ειναι πιο αθορυβο (αν υπαρχει διαφορα) να σου βαλει αυτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.539 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ