Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101177 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα και απο μενα
Ο φιλος Στελιος 1 εχει ολοι την διαθεση να βοηθησει,Γιατι τον αποπαιρνετε κυριε barovios?
Να δυσκολεψω και εγω λιγο την κατασταση?
Λετε οτι αλλαζοντας το μοτερ βαλανε και μια περσιδα μπροστα χωρις να ξερετε το γιατι.απλο ειναι τους ρωτατε και μαθαινετε.
Αν και ειμαι σιγουρος οτι για αυτο καηκε το μοτερ (αν οχι το μοτερ μπορει ο πυκνωτης του)
Γιατι καηκε?
Δεν αεριζετε το κατω μερος του τζακιου
Δεν υπαρχει εξωτερικος αερας κατω απο το τζακι ουτε για την καυση τον ξυλων ουτε για την ανανεωση του χωρου
Φιλε Stavrax μην επιμενετε για μεγαλωμα τον περσιδων δεν εχει νοημα,ο κυριος barovios λεει οτι το τζακι του ειναι μονωμενο με κεραμοβαμβακα ,δλδ ειναι σκεπασμενο.οποτε με το να μεγαλωσει της περσιδες θα εχει περισσοτερες ινες μες στο χωρο του.
Αν και απο οτι βλεπω απο της φωτο του δεν νομιζω οτι εχει κενο αριστερα δεξια και πισω.
πρωτα το μοτερ δεν (εκανε θορυβο )γιατι ηταν εγκλωβισμενος απο παντου.τωρα ακουγεται γιατι κανανε την περσιδα μπροστα.τα μοτερ στο ρουφηγμα κανουν το θορυβο

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101203 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βασίλη, μάλλον έχεις δίκιο για την εκτόνωση (κι εγώ γι αυτό ρώτησα για την μόνωση, μπας και καταλάβω πως έχει γίνει η εγκατάσταση). Γενικά όσα γράφεις για την εγκατάσταση νομίζω ότι είναι σωστά και προσεγγίζουν τον τρόπο που έχει γίνει στον φίλο μας. Για επιβεβαίωση όμως, πρέπει να το ανάψει καλά και να μετρήσει θερμοκρασίες στους αεραγωγούς και στην εκτόνωση δυο φορές, μια με συνδεδεμένο το μοτέρ στην κάτω περσίδα και μια χωρίς την περσίδα για να δει αν υπάρχει ροή από κάτω προς τα επάνω.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101248 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα σας.
Κατ'αρχήν δεν αποπαίρνω κανέναν.
Δυστυχώς ο γραπτός λόγος με τον προφορικό έχουν τεράστια απόσταση μεταξύ τους.Δηλαδή ότι έγραψα για τον Στέλιος 1, δεν ήταν κάτι που ήθελα να τον αποπάρω τον άνθρωπο προς Θεού.Ίσα-ίσα που εκτίμησα πολύ τον χρόνο που αφιέρωσε για να μου γράψει αυτά τα λόγια.
Τέλοσπαντων, ζητώ συγνώμη για τον τρόπο μου, αλλά προς Θεού δεν ήθελα να αποπάρω κανέναν. :)
Τώρα στο θέμα μας.

Μια γρήγορη επισκόπηση στο κομμάτι της τοποθέτησης για να καλύψω όλες τις απορίες σας και να δώσω μια πλήρη εικόνα για τυχόν ατέλειες που μπορεί να έχει το όλο σκηνικό.
Η εστία πάτησε πάνω σε μια βάση χτιστή με τουβλίνα μεγάλη με απόσταση μεταξύ τους για να μπει στο κέντρο το βεντιλατέρ ακριβώς κάτω απο την εστία.
Το βεντιλατέρ απο την πίσω μεριά τραβάει εξωτερικό αέρα απο το μπαλκόνι που είναι στους 10cm.
Απο την βάση και επάνω που ξεκινάει το τζάκι, δημιούργησε ένα θερμοθάλαμο και τράβηξε απο το βεντιλατέρ 2 σπιράλ τα οποία καταλήγουν σε 2 πλένουμ,το ένα δεξιά και το άλλο αριστερά, στο επάνω μέρος της κατασκευής(κοιτάξτε την επισυναπτόμενη φώτο).Το κάθε πλένουμ έχει ένα σπιράλ και η άλλη τρύπα είναι ελεύθερη για την εκτόνωση, δεν έχει σπιράλ.
Το τζάκι σαν κουφάρι είναι επενδεδυμένο με κεραμοβάμβακα όπως επίσης και οι πυράντοχες γυψοσανίδες εσωτερικά είναι και αυτές καλυμμένες με πετροβάμβακα.
Όσον αφορά το ρυθμιστή στροφών μου έχει τοποθετήσει τον FC8 Sivar.
Το τζάκι το τοποθέτησα το 2010. Απο τότε το έχω ανάψει αρκετές φορές για να κάψει όλο το χρώμα και λάδια για να φύγουν οι μυρωδιές.
Μετά απο 30 ανάμματα το μοτέρ σταμάτησε και μου έβγαλε ένα err ο ρυθμιστής στροφών.Ήρθαν το τσέκαραν μήπως έχει κάψει το πυκνωτάκι και γενικώς το τσέκαραν και είδαν οτι έχει καεί.Όταν ρώτησε γιατί, μου είπαν οτι ίσως να είναι αστοχία υλικού ή κάποιο βραχυκύκλωμα.Πάντως τους παραξένεψε γιατί συνήθως με αυτά τα μοτέρ δεν είχαν αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.Εκεί λοιπόν μου έκαναν την πρόταση εαν θέλω να μου βάλουν μια περσίδα στο κάτω μέρος απο την πρόσοψη της εστίας,που δεν είχε εξαρχής, για να ρουφάει τον ενδογενή αέρα, με αποτέλεσμα να ζεσταίνετε αμεσότερα ο χώρος.
Αφού δούλεψε το μοτέρ, και το άναψα έπειτα 5 φορές ξεκίνησε η φασαρία.Όταν λέω φασαρία δεν εννοώ φύσημα του αέρα αλλά συντονισμός και ένας ηλεκτρονικός ήχος, όπως για παράδειγμα σαν να ανάβεις μια ηλεκτροκόλληση σε μηχανουργείο που ακούγεται το πηνίο.Δεν μπορώ να το περιγράψω τώρα επακριβώς τον ήχο,αλλά εαν θέλεις να ξαπλώσεις στον καναπέ για να πεις οτι θα κοιμηθείς μια ωρίτσα , δεν παίζει φίλε άστο.
Έπειτα την επικοινωνία που είχα με τον άνθρωπο, μου είπε εαν μπορώ να βάλω την ηλεκτρική σκούπα στο στόμιο εσωτερικά του βεντιλατέρ,απο εκεί ρουφάει τον ενδογενή αέρα, μήπως τυχόν έχει ρουφήξει καμιά βρομίτσα,και εαν δεν σταματήσει, θα φέρει μαζί του καινούρια μοτέρ και στην περίπτωση που δεν κάνουν φασαρία αυτά, θα μου το αντικαταστήσει.
Αναμένω σχόλια.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by barovios83.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101251 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το σχέδιο του τζακιού σου είναι αυτό

Στο παραπάνω προσθέσαν και μεταλλικό θερμοθάλαμο όπως αυτόν

και μετά το μονώσαν εξωτερικά με κεραμοβάμβακα και στις εξόδους έβαλαν τα σπιράλ για τα πλένουμ?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101261 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
υπαρχει περιπτωση να τσεκαρεις την συνδεση του μοτερ ?
εκει που ειναι στερεωμενο εννοω
ο ηχος ειναι σε ολες τις σκαλες και αυξανεται αναλογα με τις στοφες
η σε καποια ενδιαμεση σκαλα ειναι πιο δυνατος ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101265 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Προστέθηκε αεροθάλαμος αλλά όχι ο συγκεκριμένος της φωτογραφίας.Μονώθηκε με κεραμοβάμβακα αλλά αντί για 4 εξόδους είχε 2.Δεν ήθελα 4 εξόδους και δεν μπορούσα να βάλω και 4 εξόδους γιατί δεξιά αριστερά υπάρχουν γυψοσανίδες με τεχνητά δοκάρια, έπιπλα και τηλεόραση.Οπότε αναγκαστικά έβγαλα 2 εξόδους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ