Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111022 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε: @stavrax

Σκεψεις για τον εναλλακτη της kratki :
Εχω μια επιφανεια με θερμοκρασια ας πουμε 220C κ ισχυ ας πουμε 2kw. Αν την ειχα στο σαλονι μου με θερμοκρασια χωρου 18C κατι θα εκανε. Ας πουμε σαν ενα αεροθερμο (οχι κ πολλα πραγματα δλδ).
Βαλε αυτη την επιφανεια μεσα σε 100C-150C που εχει ενας θερμοθαλαμος. Νομιζω οτι δεν θα κανει πλεον πολλα πραγματα. Η διαφορα θερμοκρασιας ειναι πλεον πολυ μικροτερη. Ποσο μαλλον οταν σε θεμοθαλαμαμους τυπου kratki κ λογω τουνελ εχουμε πιο ηψηλες θερμοκρασιες. Εκει τι γινεται?

Σκεψεις για τον εναλλακτη τυπου αστερης (αληθεια που εχει χαθει?) :
Επιφανεια 220C απο την οποια περναει με χαμηλη/μεση ταχυτητα αερας θερμοκρασιας δωματιου πχ 18C. Θα προλαβει να κανει συναλλαγη? Εξαρταται απο απο την επιφανεια / την θερμοκασια κ την ταχυτητα του μεσου προφανως. Κατι εχει πει πιο παλια κ ο Στελιος1. Γενικα νομιζω θα αποδωσει περισσοτερο.

Θα ηθελα να τοποθετηθει κ ο Δημητρης (Φιλιπακοπουλος) παντως . Δεν ξερω αν εχουν βαση αυτα που λεω.


εγω φίλε που το τοποθέτησα με εναλλάκτη κρατκι στο χαλαρό σε 40 λεπτά περίπου ανεβάζει 100 βαθμούς και σε μια ώρα αισθάνεσαι τη διαφορά στο χώρο σου όταν το μπουμπουνίσεις ξεπερνάει τους 200 βαθμους σε μένα έφτασε 270..τους 27 βαθμους για πλακα τους εχει με εξωτερικη θερμ.15 σε χωρο 40τετρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111030 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@liakjim
Πραγματικά δύσκολο το ερώτημά σου.
Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω κάνοντας σύγκριση των δύο τύπων.
Χαλύβδινος
Ιnox
συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας
55
15
εμβαδό επιφάνειας εναλλαγής
0,602 m2
0,314 m2
πάχος υλικού
2mm
0,5mm

Θερμική αντίσταση R=x(πάχος υλικού)/k(συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας)*Α(εμβαδόν επιφάνειας εναλλαγής)
Έτσι έχουμε για τον χάλυβα R= 0,002/(55*0,602)=0.00006 Κ/W
Ενώ για το Inox R=0,0005/(15*0,314)=0.00010 Κ/W
Έχουμε δηλαδή σαφώς μικρότερη θερμική αντίσταση στην περίπτωση του χαλύβδινου. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερη απόδοση (όταν έχουμε ίδιες θερμοκρασίες).
Όπως πολύ σωστά παρατήρησες στην περίπτωση του χαλύβδινου έχουμε μικρότερη διαφορά θερμοκρασίας, επειδή τραβάει ελεύθερα αέρα από το εσωτερικό του θαλάμου. Αν όμως βάζαμε περιφερειακά του χάλυβα έναν γαλβανιζέ καπναγωγό Φ250 με είσοδο έναν αεραγωγό Φ120 που τραβάει αέρα από χαμηλά, μήπως πετυχαίναμε το ιδανικό για εναλλάκτη με φυσική ροή?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111037 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πιος καλος ανθρωπος θα βοηθηση;Τζακι κασσετα σε νερου για 100τμ υπαρχει κατι αξιοπιστο;Το παλιο ειναι με πυροτουβλα και εχει μεγαλο ανοιγμα οποτε δεν πιστευω να εχεομε προβλημα με τις διαστασεις.Επισης περνει εναλακτη;Θερμανση με ακτινοβολια εχει η παει ολη η θερμοτητα στο νερο; :dry:

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111045 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pontios74 έγραψε: εγω φίλε που το τοποθέτησα με εναλλάκτη κρατκι στο χαλαρό σε 40 λεπτά περίπου ανεβάζει 100 βαθμούς και σε μια ώρα αισθάνεσαι τη διαφορά στο χώρο σου όταν το μπουμπουνίσεις ξεπερνάει τους 200 βαθμους σε μένα έφτασε 270..τους 27 βαθμους για πλακα τους εχει με εξωτερικη θερμ.15 σε χωρο 40τετρ.


Δεν το αμφισβητώ. Απλά αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν είχαμε το τζάκι σου χωρις τον εναλλάκτη κ την χαλύβδινη σωλήνα. Πόση απόδοση θα είχε τότε? Μήπως τελικά θα ήταν σχεδόν η ίδια? Ή όντως θα έκανε την διαφορά?
Διαισθητικά (κ βασιζόμενος στις σπουδές μου) , θεωρω ότι η διαφορά θα ήταν ελάχιστη.
Μόνο με 2 ίδια τζάκια στον ίδιο χωρο κ με τις ίδιες συνθήκες θα βγάζαμε ασφαλή συμπεράσματα.

Stavrax έγραψε: @liakjim
Πραγματικά δύσκολο το ερώτημά σου.
Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω κάνοντας σύγκριση των δύο τύπων.

Χαλύβδινος
Ιnox
συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας
55
15
εμβαδό επιφάνειας εναλλαγής
0,602 m2
0,314 m2
πάχος υλικού
2mm
0,5mm

Θερμική αντίσταση R=x(πάχος υλικού)/k(συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας)*Α(εμβαδόν επιφάνειας εναλλαγής)
Έτσι έχουμε για τον χάλυβα R= 0,002/(55*0,602)=0.00006 Κ/W
Ενώ για το Inox R=0,0005/(15*0,314)=0.00010 Κ/W
Έχουμε δηλαδή σαφώς μικρότερη θερμική αντίσταση στην περίπτωση του χαλύβδινου. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερη απόδοση (όταν έχουμε ίδιες θερμοκρασίες).
Όπως πολύ σωστά παρατήρησες στην περίπτωση του χαλύβδινου έχουμε μικρότερη διαφορά θερμοκρασίας, επειδή τραβάει ελεύθερα αέρα από το εσωτερικό του θαλάμου. Αν όμως βάζαμε περιφερειακά του χάλυβα έναν γαλβανιζέ καπναγωγό Φ250 με είσοδο έναν αεραγωγό Φ120 που τραβάει αέρα από χαμηλά, μήπως πετυχαίναμε το ιδανικό για εναλλάκτη με φυσική ροή?


Stavrax αρχικά όταν είδα ότι αργεις να απαντήσεις , φοβήθηκα ότι σε κούρασα. Εσύ όμως απλά μάζευες στοιχεία ώστε να δωθεί αντικειμενική απάντηση βασιζόμενος σε ανάλυση δεδομένων ( :cheer: εντυπωσιασμένος).
Σίγουρα ο χάλυβας θα έχει μεγαλύτερη απόδοση αλλά όπως σωστά λες στην ΙΔΙΑ θερμοκρασιακή διαφορά.
Σε αυτή την περιπτωση δεν ξέρω τι γίνεται.

Επίσης ωραία ιδέα με τον "υβριδικό" εναλλάκτη. Έχω στο μυαλό μου κάποιον που θα τον δοκίμαζε...Στέλιος1 ακούει? (αν κ δεν μας συμφέρει / θα τον παντεντιαρει κ αυτόν κ μετά αντε να τρέχεις στα δικαστήρια χαχαχα :P )

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111136 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
liakjim απλά το αναφέρω σαν πρώτη εντύπωση ποτέ μου δεν είχα τζάκι κι εντυπωσιάστηκα από την απόδοσή του αν δεν είχε τον εναλλάκτη καπναερίων η διαφορά ίσως να ήταν μικρή επίσης χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις πιστεύω πως σημασία μεγάλη έχει ο συνδυασμός με την χαλύβδινη γωνία 45 μοιρών και 50 εκ.χαλύβδινη σωλήνα φέρνει αυτά τα αποτελέσματα και η μεγάλη διαφορά είναι πως όταν σβήσει το τζάκι κρατάει για αρκετή ώρα θερμοκρασία έστω και μικρή ίσως να έχει σημασία και η μόνωση με izol.Πιστεύω πως αν βάζαμε τον inox εναλλάκτη σε χαλύβδινη "version" θα είχαμε ακόμα καλύτερη απόδοση.
Εσύ τελείωσες με το τζάκι σου?τι έχεις βάλει?και όποτε θες μπορείς να έρθεις μια βόλτα από το σπίτι μου να το δεις από κοντά......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111176 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σημερα πάω leroy merlin να αγορασω τον πετροβαμβακα (δεν εχω καταφερει να βρω αλλού φθηνοτερα / 29Ε τα 6m^2 100KG 3cm ) κ θα περασω απο την kratki.
Μαλλον θα παω στον συνδιασμο που προτεινε ο φιλος stavrax ( χαλυβδινη συστολη Φ200->180 , εναλλακτης Φ180 , χαλυβδινη 0,5m Φ180 , χαλυβδινη γωνια κ inox ως επανω).
Λογικα Σαββατο τελειωνει. Ευχαριστω πολυ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.846 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ