Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111230 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pontios74 έγραψε: αφου είσαι στη κατασκευή πάρε κι ένα κλαπέτο να το βάλεις πάνω απο την εστία εγώ το μετάνοιωσα που δεν έβαλα!!!


Μετά απο συζητηση με τον Δημητρη (ο οποιος σε ανέφερε για το λάθος αυτό) αποφασισα να κανω την αρχικη - αρχικη συμβουλη του Stavrax δλδ:
εναλλακτης Φ200 (κλαπε μεσα σε αυτό (καινουργια παραλαβη με πεταλουδα που με τρύπες μπαίνει όπου θελουμε)) + 1 γωνια 45 + 1/2μ χαλυβδινη σωληνα + γωνια 45 κ μετά inox ως απανω.
Ο λόγος που μου είπε Φ200 είναι διοτι κάθε γωνία "αφαιρει" 1 1/2μ απο την καμιναδα μας, αρα απο 6,5 "επεφτα" , εικονικα στα 5 . Το κλαπε θα μου δώσει τον απαιτούμενο έλεγχο.
Δυστυχως λόγω ελλειψης εναλλακτών πρεπει να περιμενω (καπου 20 Οκτ).

Επίσης γύρισα απο ψωνια απο Leroy. Τζιγκουνευτηκα να πάρω τον ακριβο με ~60Ε/7.2m^2 ( www.knauf.gr/www/media/php/product_datab...steller=1001&lang=EL ) κ πηρα αυτον (29Ε/6m^2)


που δεν τον βρηκα ομως στο ιντερνετ γεγονος που με ανησυχει λιγο .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111231 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστω

Δεν έχω πάρει ακόμα αλλά το Σάββατο θα πάρω το φερλθχ που έχει το λερου. Θα γίνει foyer κατασκευή, γιατί να μην βάλω βεντιλατερ, δεν θα βελτιωσει τη ροη? Έχω δει εγκαταστάσεις που το χρησιμοποιούν. Εναλλακτη θα βάλω αυτόν που φέρνει η kratki με τη φτερωτή
Thanks

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111233 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να μπει με μοτέρ πρέπει να φτιαχτεί μεταλλικός θάλαμος. Άν μπει έτσι απλά για να φυσάει στο κουτουρού, τότε από σημεία όπως η μετώπη, αντί να βάζει αέρα, θα βγάζει...


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111243 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λογω της έλλειψης απο μεριας Kratki εναλλακτων κ επειδη εχω μεινει με το τζακι ανοιχτο θα ηθελα να ζητησω το εξης περιεργο :blush: :

Υπαρχει καποιο/α μελος που εχει εναλλακτη kratki Φ200 κ δεν τον χρειαζεται για τον Χ/Ψ λογο μεχρι τις περιπου 20/10 οπου θα ξανα-έχει αποθεμα ο Δημητρης? :whistle:

Θα ημουν πραγματικα υποχρεος... :evil:

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111245 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Για να μπει με μοτέρ πρέπει να φτιαχτεί μεταλλικός θάλαμος. Άν μπει έτσι απλά για να φυσάει στο κουτουρού, τότε από σημεία όπως η μετώπη, αντί να βάζει αέρα, θα βγάζει...


Stavrax ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Ο φυγοκεντρικός ανεμιστήρας που λέω έχει συγκεκριμένη κατεύθυνση που φυσάει και σκοπός μου ήταν να σπρώχνω τον αέρα που θα μπαίνει από την εισαγωγή με μεγαλύτερη ταχύτητα προς τα πάνω, όπως το σχηματάκι που παραθέτω. Αν κάνω μεγάλη την περσίδα εξόδου πιστεύεις ότι θα έχω το ίδιο πρόβλημα και θα βγάζει αέρα η μετώπη? Ο ανεμιστήρας είναι αυτός
www.frigohellas.gr/product_detail.jsp?pr...053&ref=bestprice.gr
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111247 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@mountainrider
Στο σχήμα σου υπάρχει ένα λάθος. Η μετώπη του τζακιού δεν εφάπτεται με την διακόσμηση γιατί από εκείνο το σημείο ο θερμοθάλαμος τραβάει αέρα ο οποίος ψύχει κάπως την διακόσμηση, ενώ ταυτόχρονα τραβάει και ενέργεια από το μπροστινό τμήμα του θόλου του τζακιού. Αν βάλεις το μοτέρ η είσοδος θα γίνει έξοδος.



Η φυσική ροή μην σε φοβίζει, βγάζει πολλά κυβικά και με καλή ροή. Αν επιβάλλεται από την διαρρύθμιση του σπιτιού να στείλεις αέρα μακρυά, είτε βάζεις εναλλάκτη με μοτέρ (για λίγα μέτρα), είτε τον τραβάς με μοτέρ υψηλών θερμοκρασιών από το επάνω μέρος του θερμοθάλαμου (για περισσότερα).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.572 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ