Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130557 από panosv
Απαντήθηκε από panosv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Panos μηπως ειναι σταχτες, προσεξε την διαδικασια στο καθαρισμα.


Γενικά προσέχω στο καθαρισμό. Μου κάνει εντύπωση γιατί είχα καθαρίσει τις περσίδες επάνω εξαγωγής αέρα και ήταν καθαρές και τώρα είναι πάλι από μέσα μεριά όλο σκόνη ή μάλλον σαν σκόνη αυτή η πούδρα που περιγράφω. Όπως είπα το κάτω μέρος του θαλάμου είναι μη μονωμένο και στο πάτωμα είναι τσιμέντο όπως ήταν όταν γκρεμίστηκε το παλιό τζάκι. Μήπως σηκώνει από εκεί σκόνη η ροή που κάνει και τη βγάζει από πάνω? Κανείς άλλος δεν έχει τέτοια σκόνη στις περσίδες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130576 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα σε ολους.
Χθες το βραδυ ημουν σε μια γιορτη (Χρονια πολλα και σε οσους γιορταζαν). Το τζακι ηταν ενεργειακο με συρομενη πορτα προς τα πανω. Παρατηρησα γυρω απο τις περσιδες εξαγωγης (οχι εκτονωσης) μια μαυριλα. Το ιδιο και στο σημειο πανω απο αυτες, στο ταβανι του σπιτιου. Οταν ρωτησα τον ιδιοκτητη τι ειναι αυτο, μου ειπε δεν ξερω ετσι γινεται και το βαφουμε. Μυρωδια στον χωρο δεν διεκρινα (με τοσα τσιγαρα και τοσα αρωματα απο τις γυναικες που να μεινει μυρωδια, ακομα κι αν υπηρχε). Ακουγοντας καποιος αλλος, ειπε το ιδιο συμβαινει και σε μενα. Αυτος μεταφερει αερα και στο παιδικο. Το ιδιο και γυρω απο αυτη την περσιδα. Γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο?
Ευχαριστω εκ των προτερων..........

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130588 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το έχω ξανα-ακούσει αυτό.
Ο Σταύρος (Stavrax) πιο παλιά είχε κάνει την υπόθεση ότι είναι καμμένα σωματίδια σκόνης.
Δεν ξέρω.
Προσωπικά , στους 1,5 τόνους που έχω κάψει ως τώρα , δεν έχω δει το παραμικρό.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130621 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστω liakjim.
Ο Σταυρος μηπως εκανε την υποθεση βεβαιοτητα?
Καποιος αλλος?

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130644 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν το τζάκι είναι με συρόμενη κι όταν ανεβαίνει η πόρτα προς τα επάνω δεν μπαίνει σε κλωβό, τότε στα γεμίσματα βγάζει λίγη κάπνα από το κενό της πόρτας μέσα στον θερμοθάλαμο κι αυτός μετά βγαίνοντας από την περσίδα λερώνει τον χώρο γύρω της και το ταβάνι. Ρώτησε τον φίλο σου αν μετά το γέμισμα αντιλαμβάνεται μια ελαφριά μυρωδιά κάπνας στον χώρο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130645 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε: Το έχω ξανα-ακούσει αυτό.
Ο Σταύρος (Stavrax) πιο παλιά είχε κάνει την υπόθεση ότι είναι καμμένα σωματίδια σκόνης.
Δεν ξέρω.
Προσωπικά , στους 1,5 τόνους που έχω κάψει ως τώρα , δεν έχω δει το παραμικρό.


Αυτό το είχα αναφέρει για την περίπτωση που έχουμε γενικώς μαυρίσματα στον χώρο που είναι το τζάκι/σόμπα και κυρίως οφείλεται σε οργανική σκόνη (χαλιά, ζώα, βρώμικο σπίτι) η οποία περνώντας από τον θερμοθάλαμο καίγεται και γίνεται σκόνη άνθρακα, η οποία αιωρείται και τελικά κολλάει στα ντουβάρια.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.535 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ