Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130736 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nikgio έγραψε: Στελιος1, Ευχαριστω για την απαντηση........




Σαφως και με ειρωνευεσαι και ντροπη σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130746 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Σταύρο, επειδή το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου (μια υποψία(?) καπνίλας στα γεμίσματα), υπάρχει εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό?

Αφού όταν ανοίξουμε τη συρόμενη πόρτα, την κρατάμε μερικά δευτερόλετα ανοιχτή για 5 cm (και τότε ρουφάει η εστία με δύναμη και ο εισερχόμενος με μεγάλη ταχύτητα αέρα φυσάει τη φλόγα), και μετά την ανεβάζουμε τέρμα πάνω, με όλο αυτόν λοιπόν τον ελκυσμό, πως ο καπνός γυρίζει προς τα πίσω και πάει από την πόρτα προς το θερμοθάλαμο?

Γι' αυτό και μια παράμετρος της "ιδανικής εστίας" είναι η πόρτα να σύρεται σε απομονωμένο κλωβό. χε χε..

καλημέρα !!τζάκι το οποίο αναπτύσσει πάνω απο 300 βαθμούς δεν μπορεί να έχει κλειστό κλωβό!!
δοκίμασε να αφήσεις την πόρτα 3-4 πόντους για 1 λεπτό περίπου να δεις αν σου καπνίσει μετά !!αυτό που δημιουργεί ελκυσμό στην κάπνα είναι το καυτό τζάμι μέσα στον κλωβό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130748 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε:

nikgio έγραψε: Στελιος1, Ευχαριστω για την απαντηση........




Σαφως και με ειρωνευεσαι και ντροπη σου.

ΣΑΦΩΣ και ΔΕΝ σε ειρωνευομαι, ουτε και ειχα τετοια προθεση. Αλλωστε δεν εχω δειξει κατι τετοιο, οσο καιρο ειμαι στο forum. Διαβαζοντας την απαντηση σου: ".......χωρις σφραγιστο θαλαμο κτλ. κατι τετοιο (τι τετοιο? Αλλιωτικο θα ναι βεβαια) πρεπει να φτιαξουν ακομη και στο απλο ανοιχτο τζακι.", και μη γνωριζοντας πολλα για τα τζακια, θεωρησα οτι εχει να κανει με την ερωτηση μου.
Το ευχαριστω ηταν για τον χρονο που διεθεσες για το post, και το λεω σε ολους οσους διαθετουν χρονο για να βοηθησουν τα μελη που δεν γνωριζουν κατι, και να μοιραστουν τις γνωσεις τους.
Οσο για το "ντροπη σου" κρατα το για τον εαυτο σου.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikgio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130755 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γιατί η θερμοκρασία των 300 βαθμών καθιστά απαγορευτικό τον κλωβό? Έχω δει πολλές εστίες (όχι σε λειτουργία).....από τα site... να έχουν κλωβό.

Μα υπάρχουν πολλές εστίες που αναπτύσσυν μεγαλύτερες Θ από 300 βαθμούς. Αυτές δεν έχουν κλωβό? Και αν δεν έχουν, πως λύνουν το πρόβλημα?

Όντως, αν αφήσω αρκετή ώρα (20-30 sec) την πόρτα στους 3-4 πόντους ανοιχτή, ελαττώνεται έως εξαφανίζεται το πρόβλημα.

@stavrax, ευχαριστώ για το σκαρίφημα. Τελικά δεν είναι η υποπίεση που δημιουργεί το πρόβλημα, αλλά οι στροβιλισμοί του εισερχόμενου αέρα από το δωμάτιο στην εστία. Άρα θέλει πολύ μαλακά άνοιγμα η πόρτα, και αρκετή ώρα στους 3-4 πόντους να κρυώσει λίγο το τζάμι πριν το ολικό άνοιγμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130796 από panosv
Απαντήθηκε από panosv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδία το δικό μου είναι ένα Nordica monoblocco και έχει δικό του θάλαμο και γενικά προσέχω στο άνοιγμα της πόρτας οπότε φαντάζομαι λίγ δύσκολο να περνάει η κάπνα όπως λέτε γιατί ούτε καν μυρίζει.
Είναι μια περίεργη σκόνη σαν πούδρα για αυτό ρώτησα μήπως μπορεί να είναι από τον πάτο της κατασκευής που έχει τσιμέντο. Είναι σαν τέτοια σκόνη σαν πολύ λεπτοί κόκκοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130842 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΣΑΦΩΣ και ΔΕΝ σε ειρωνευομαι, ουτε και ειχα τετοια προθεση. Αλλωστε δεν εχω δειξει κατι τετοιο, οσο καιρο ειμαι στο forum. Διαβαζοντας την απαντηση σου: ".......χωρις σφραγιστο θαλαμο κτλ. κατι τετοιο (τι τετοιο? Αλλιωτικο θα ναι βεβαια) πρεπει να φτιαξουν ακομη και στο απλο ανοιχτο τζακι.", και μη γνωριζοντας πολλα για τα τζακια, θεωρησα οτι εχει να κανει με την ερωτηση μου.
Το ευχαριστω ηταν για τον χρονο που διεθεσες για το post, και το λεω σε ολους οσους διαθετουν χρονο για να βοηθησουν τα μελη που δεν γνωριζουν κατι, και να μοιραστουν τις γνωσεις τους.
Οσο για το "ντροπη σου" κρατα το για τον εαυτο σου.[/quote]



Ε τοτε.. ΣΑΦΩΣ κ εχεις αδικο διοτι εσυ αυθαιρετα κ εγωιστικα ''θεωρησες'' οτι αναφερομουν στην ερωτηση σου. Ωραια αγαπητε, ξεκαθαριζω τωρα οτι δεν ανναφερομουν σε εσενα, τι εχεις να πεις τωρα? ΕΣΥ αναφερθηκες σε εμενα χωρις να εχεις το δικαιωμα αυτο.
Δηλωσα καθαρα την φραση <ασχετο με οτι συζητατε, αλλα δειτε αυτο>. Δεν διαβασα τι λεγατε πριν εσεις για τ τζακι σου εκεινη την ωρα, "χωθηκα" να δειξω τ βιντεακια εδω γιατι ειναι ενα γενικο θεμα. Αλλα και μετα που τα διαβασα μου εμεινε η απορια, τι να σε πειραξε! Σου απαντανε πολλοι, συζητατε για το θεμα σου,πιανουν ολα τα πιθανα ενδεχομενα κτλ.. Ντε και καλα πρεπει ολοι οσοι μιλανε να αναφερονται στην περιπτωση σου? Ας ανοιγες δικο σου θεμα και τοτε να εισαι σιγουρος οτι δεν θα ανακατευομουν αν δεν ειχα να πω κατι για το θεμα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.501 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ