Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132156 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
46 εκατοστά ύψος σε συγκεκριμένη εστία που καίω στο μαγαζί μου .....πάνω απο τους 515 βαθμούς έχω δει να ξεκινά η πυρόλυση .....άρα ναι μπορείς να το δοκιμάσεις ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132159 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τι να δοκιμασω πυρολυση? Αφου κρυωνω τ εστια εσωτερικα με τους αυλους.. Το τζακι σαν κατασκευη ''υποφερει'' απο μικρες (σε σχεση με τον ογκο τ χωρου καυσεως) επιφανειες εναλλαγης τ θερμοτητας, λογω αυτου οι αυλοι δινουν εναν πολυ ανταγωνιστικο βαθμο αποδοσης στο τελικο συνολο.
Εχω κανα δυο μαντεμενιες εστιες παλιες, αν εχω χρονο και ορεξη καποια στιγμη ισως σφραγισω καλα με πορτα να το δοκιμασω. Ευχαριστω για τ πληροφοριες και την παροτρυνση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #132163 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πηγα προχθες να βγαλω φωτο τ τζακι που παρουσιαζω τελειωμενο κτλ, δειτε πως εβαλαν τ θερμοστατη.. αναποδα! Εβαλα και δευτερη φωτο με τ τζακι ολοκληρο οπου διακρινεται τ λογοτυπο σιβαρ επανω αριστερα ενω επρεπε να ειναι κατω δεξια.. Δεν το ειδε κανεις τους? Το μυαλο μου παει σε καμια μαλακια που ισως εγινε πχ κοψανε κοντα τα καλωδια. Το κυτιο του δεν εχει πανω και κατω μερος, οπως και να μπει ο θερμοστατης ταιριαζει στ θεση του. Ηθελα να το ανοιξω να δω αλλα ηταν στοκαρισμενο βαμενο και θα εκανα σημαδια, τι να πω-υποθεσω? Θα δειξει. Αλλα ειμαστε λαος για μπατσες τελικα!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133221 από parxontis
Απαντήθηκε από parxontis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γεια σας και πάλι. Ακολουθώντας τις συμβουλές σας βελτίωσα λίγο την απόδοση του τζακιού μου, κυρίως με το άνοιγμα περσίδων στο κάτω και πάνω μέρος, αλλά και με την τοποθέτηση σωλήνα κατευθείαν στο σταχτοδοχείο. Βλέποντας όμως το τζάκι τελευταία παρατήρησα ότι στο πίσω μέρος του όπου συνδέεται η πλάτη με τα πλαϊνά, στις δύο γωνίες δηλαδή, έχει ξεκολλήσει η κόλλα (μαντεμόκολλα?) και έχουν δημιουργηθεί δύο κενά από πάνω μέχρι κάτω. Πώς μπορώ να τα κλείσω; Βάζοντας κορδόνι και από πάνω μαντεμόκολλα ή πυράντοχη σιλικόνη; Ή με άλλο τρόπο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by parxontis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133305 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
parxontis Αν δεν εχεις λειτουργικο προβλημα τι σε πειραζει?
Μαντεμοκολλα και πυριμαχη ''σιλικονη'' ειναι σχεδον τ ιδιο πραγμα και τα 2 κανουν, βαλε πρωτα στοκο (ειτε μαντεμοκολλα ειτε σιλικονη 1200 βαθμων) στριμωξε τ κορδονι και ξανα απο πανω στοκο.
Καλη λυση ειναι και αφρος πολυουρεθανης, βρεχεις καλα καθαριζεις με πινελο και τ βαζεις στ υγρες επιφανειες, οταν σκληρηνει τ κοβεις και στοκαρεις απο πανω λεπτο στρωμα στοκου κ εισαι οκ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133341 από parxontis
Απαντήθηκε από parxontis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στέλιο ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όσο για το λειτουργικό πρόβλημα που αναφέρεις, από τις δύο χαραμάδες που σχηματίζονται στις γωνίες, δεν υπάρχει κίνδυνος να περνάει καπνός και να μπαίνει στη γυψοσανίδα και στη συνέχεια να βγαίνει από τις πάνω περσίδες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.543 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ