Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133344 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο αφρός πολυουρεθάνης καταρρέει ως υλικό στους 200 βαθμούς και ανάβει στους 300. Οποτε μέσα στο τζάκι, δεν κάνει να χρησιμοποιηθεί.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133407 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

parxontis έγραψε: Στέλιο ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όσο για το λειτουργικό πρόβλημα που αναφέρεις, από τις δύο χαραμάδες που σχηματίζονται στις γωνίες, δεν υπάρχει κίνδυνος να περνάει καπνός και να μπαίνει στη γυψοσανίδα και στη συνέχεια να βγαίνει από τις πάνω περσίδες?




Απ οτι φαινεται δεν υπαρχει μεχρι στιγμης λειτουργικο προβλημα ( γ αυτο το εθεσα ετσι εξ αρχης). Αμα τραβαει καλα τοτε θα μπαινει αερας απο εκει και θα σου καπνιζει απο μπροστα, αν ειναι με πορτα θα αλλαξει η φλογα και θα μαυριζει το τζαμι του.. Αν ειναι οριακο το τραβηγμα του ισως γινει κ αυτο που φοβασαι. Σε καθε περιπτωση δεν εχεις προβλημα εως τωρα, ειναι επιφανειακη η ''ζημια'', στοκαρε το. Τα πυριμαχα υλικα ειναι κατα κανονα ψαθυρα, σπανε και τριβουν δηλαδη, χρειαζεται κατι για οπλισμος. Κοψε πχ υαλοκορδονο ανα 2 εκ, μαδησε το καλα (να γινουν ιννες) και ανακατεψε το με τ πυριμαχο στοκο μπας και κρατησει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": parxontis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133842 από firebox_2014
Απαντήθηκε από firebox_2014 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα, νέος στο φόρουμ, βέβαια έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις από εδώ.
Προχθές μου βάλανε μια κασέτα της edilcamin ριγα 49 12Κ΅..Το σπίτι μου 55 τμ, σαλόνι κουζίνα σε σχήμα γωνία, ακριβώς στην πλάτη του τζακιού μου βγάλανε ένα αεραγωγό. Το θέμα είναι ότι δε βλέπω να φυσάει ιδιαίτερα τουλάχιστον από την ίδια την κασέτα στο πάνω μέρος της όσο και από τους αεραγωγούς.. Η κασέτα είναι η έκδοση με το διπλό βετνιλατερ..Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω αν λειτουργούν σωστά τα βετνιλατέρ? και επίσης υπάρχει τρόπος να βάλω κάποιο έξτρα βεντιλατέρ για να βγάζει πιο ζεστό αέρα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Σημείωση το σπίτι είναι μονοκατοικία με διπλά θερμοδιακοπτόμενα παράθυρα μόνωση και γενικά πολύ καλά μονωμένο.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134880 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Ο αφρός πολυουρεθάνης καταρρέει ως υλικό στους 200 βαθμούς και ανάβει στους 300. Οποτε μέσα στο τζάκι, δεν κάνει να χρησιμοποιηθεί.


Σταύρο καλησπέρα. Σου έστειλα ένα μήνυμα και ένα mail. Αν θέλεις κοίταξέ τα. Ευχαριστώ.........

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by nikgio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134931 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παλικάρια μια βοήθεια γιατί θα μας τρελάνουν οι "τζακάδες".

Είμαι κάτοχος εδώ και δύο χρόνια του focolare 70 της nordica. Έχω ανακαλύψει ότι ο τζακάς έβαλε το τζάκι χωρίς καμία μόνωση στους τοίχους εκτός από ένα κομμάτι μάλλον γυψοσανίδας εκεί που συναντάει η καμινάδα τον τοίχο.

Ακόμα το τζάκι που είναι βαλμένο σε γωνία σχεδόν ακουμπάει τον γυμνό τοίχο!!!!!

Σε επικοινωνία μαζί του μου είπε ότι δεν βάζουν στα αερόθερμα μόνωση γιατί το πολύ να φτάσει η θερμοκρασία τους 100-150 βαθμούς.

Το τζάκι όταν μπήκε ήταν ο πεθερός μου παρόν και δεν ήξερε να του πει τίποτα για μονώσεις κλπ.

Να προσθέσω ότι στο δωμάτιο που υπάρχει ακριβώς από πάνω έσκασαν τα πλακάκια για δεύτερη χρονιά!!!!!!!

Μου είπε ότι θα έρθει και επιμένει ότι δεν βάζουν μόνωση στους τοίχους στα αερόθερμα.

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο;;;;

Το τζάκι έχει και βεντιλατέρ και οι σωλήνες που βγάζουν τον ζεστό αέρα είναι και αυτές αμόνωτες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134934 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το μυαλο του και μια λιρα να του πεις!!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.597 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ