Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141360 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

douka77 έγραψε: Καλησπερα ,μια ερωτησουλα και απορια εχω βρε παιδια..εχω βαλει μια κασσετα salgoueda v700.Οταν
βαλω μπουρλοτο ο χωρος(ειναι περιπου 40 τμ αλλα με υψος 3,75) ανεβαζει θερμοκρασια 3-4 βαθμους αρκετα γρηγορα απο 17 παει στους 21 στο μπαμ με εξωτερικη θερμοκρασια 14 βαθμους.
Μετα ομως μπουκωνει δεν δινει ευκολα παραπανω θερμοκρασια.Μαλλον ο ζεστος αερας παει ψηλα(λογικο) μονο αν βαλω ενα ανεμηστηρα να δουλευει και το κατεβαζει.
Το υψος του δωματιου ειναι το θεμα?η συμβαινει κατι αλλο?Θα ηθελα τις αποψεις σας



Ευχαριστω

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141387 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

douka77 έγραψε:

douka77 έγραψε: Καλησπερα ,μια ερωτησουλα και απορια εχω βρε παιδια..εχω βαλει μια κασσετα salgoueda v700.Οταν
βαλω μπουρλοτο ο χωρος(ειναι περιπου 40 τμ αλλα με υψος 3,75) ανεβαζει θερμοκρασια 3-4 βαθμους αρκετα γρηγορα απο 17 παει στους 21 στο μπαμ με εξωτερικη θερμοκρασια 14 βαθμους.
Μετα ομως μπουκωνει δεν δινει ευκολα παραπανω θερμοκρασια.Μαλλον ο ζεστος αερας παει ψηλα(λογικο) μονο αν βαλω ενα ανεμηστηρα να δουλευει και το κατεβαζει.
Το υψος του δωματιου ειναι το θεμα?η συμβαινει κατι αλλο?Θα ηθελα τις αποψεις σας

[attachment=11592]DSC_0293.jpg[/attachment


Ευχαριστω

Όταν γράφεις ανεμιστήρα καταλαβαίνω ανεμιστήρας οροφής. Μία καλή ενέργεια για να ανακατέψεις τον ζεστό αέρα που έχει πάει στο πάνω μέρος του δωματίου, με το πιο ψυχρό που είναι πιο κάτω είναι ο ανεμιστήρας οροφής, Ή αν υπάρχει στο χώρο, το air condition σε λειτουργία ανεμιστήρα. Με 3.75m είναι ένα αρκετά ψηλό δωμάτιο. Λογικό λοιπόν ο ζεστός αέρας να πηγαίνει στο ταβάνι. Και παραπάνω να δίνει ζέστη, πάλι πάνω θα πηγαίνει.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": douka77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141402 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
O λογος πιστευω που δεν βλεπεις ευκολα υψηλοτερη θερμοκρασια ειναι ο εξης.Οταν αναβεις το τζακι και ο χωρος εχει 17 βαθμους χρειαζεται αρκετη ενεργεια για να φτασει στους 22 πχ βαθμους.Στην αρχη βλεπεις γρηγορη αυξηση της θερμοκρασιας γιατι ζεσταινεις αερα ,οπως πχ ενα κλιματιστικο,τα θερμομετρα που εχουμε μετρανε θερμοκρασια αερα.Στην συνεχεια ο θερμος αερας ομως πρεπει να ζεστανει τα δομικα στοιχεια του χωρου τοιχοι κτλ.που εχουν πολυ μεγαλυτερη θερμοχωρητικοτητα απο αυτον.Κατα συνεπεια τα επιπλεον ξυλα που καις πανε εκει.Συν οτι αυξανονται και οι αποωλειες του σπιτιου οσο αυτο ανεβαζει θερμοκρασια.
Το υψος παιζει ρολο στο ποσο της ενεργειας που χρειαζεσαι,σιγουρα ο θερμος αερας παει ψηλα,οποτε και ο ανεμιστηρας θα σου δωσει μια καλυτερη κατανομητου ζεστου αερα.Το σπιτι ομως θα κρυωνει στον ιδιο χρονο με πριν απο τοτε που θα σβησει το τζακι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": douka77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141426 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
το σπιτι μου ειναι ολο πετροχτιστο παλιο(για αυτο και το υψος στο σπιτι)το ανακινησα εχει αλουμινια.Οποτε τι prepei να κανω?ti moy προτινετε?υπομονη?να ζεσταθουν τα δομικα υλικα?τι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141540 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

douka77 έγραψε: το σπιτι μου ειναι ολο πετροχτιστο παλιο(για αυτο και το υψος στο σπιτι)το ανακινησα εχει αλουμινια.Οποτε τι prepei να κανω?ti moy προτινετε?υπομονη?να ζεσταθουν τα δομικα υλικα?τι?

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. Όμως θα σου πω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θέρμανση των δομικών υλικών. Όταν έβαλα το ενεργειακό τζάκι δεν το άναβα καθημερινά διότι δεν το είχα σκεφτεί σαν μόνιμη θέρμανση του χώρου (ενιαίος χώρος περ.65τμ). Είχα συνηθίσει τους θερμοσυσωρευτές που τόσα χρόνια είχα και με ζέσταιναν. Όταν όμως άναβα το τζάκι την επόμενη μέρα αισθανόμουν τους τοίχους ζεστούς. Έτσι και η απόδοση του τζακιού μου την επόμενη μέρα ήταν καλλίτερη από τη προηγούμενη. Βέβαια δεν ξαναχρησιμοποίησα τους θερμοσυσωρευτές. Αυτό ο συνφορουμίτης θέλει να σου πει. Αν έχεις το τζάκι σαν μόνιμη θέρμανση, πιστεύω ότι θα έχεις καλλίτερη θέρμανση. Αν όμως το ανάβεις κάθε 2 Ή 3 μέρες, οι τοίχοι κρυώνουν, και τότε το τζάκι έχει να θερμάνει εκτός από το χώρο (που είναι και ψιλοτάβανος), και τα δομικά υλικά του χώρου όπου βρίσκεται. Πάντως η λύση του ανεμιστήρα βοηθάει να κατεβάσει το ζεστό αέρα του ταβανιού.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": douka77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141700 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αγοράστηκε τελικά ένα υγρασιόμετρο (Kratki). Έχοντας κάποια ξύλα (από το φίλο μου νοτισμένα) οι μετρήσεις έδειχναν υγρασία απο 20% μέχρι 25%. Ίσως να υπάρχουν και κάποια πιο στεγνά, Ή κάποια με περισσότερη υγρασία. Μέσα στα κομμάτια που μέτρησα (δειγματοληπτικά) υπήρχαν και 2 κλαδιά ελιάς. Η διάμετρος ήταν περ.8cm και το μήκος περ. 30cm. Και στα δύο αυτά κλαδιά οι μετρήσεις έδειξαν στα σημεία κοπής (διάμετρος) 18%, ενώ στο σώμα 27%. Για να είμαι πιο σίγουρος μέτρησα 4 διαφορετικά σημεία στο σώμα και στα δύο κλαδιά. Έκαψα το ένα περιμένοντας να αφρίσει, αλλά τίποτε. Κάηκε χωρίς πρόβλημα. Μπορεί να συμβεί αυτό, 'Η δεν μέτρησα καλά :woohoo: Χθες που έκαψα ένα κούτσουρο (μαζί με τα δικά μου) είχε υγρασία 22% και άφρισε, και η υγρασία χυνόταν στη στάχτη.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.532 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ