Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3394 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μικρό σαν εστία/πρόσοψη είναι, αφού είναι 70cm. Αν έχει συνηθίσει σε τίποτα ανοιχτά τζάκια που έριχνε μέσα 15 κιλά ξύλα για να μπουμπουνίσει, εδώ μπορεί να νιώθει ότι ψώνισε μαρίδα. Σαν απόδοση βέβαια είναι 14kW, το μεγαλύτερο 70άρι νομίζω της αγοράς και φυσικά δεν θέλει ένα καλάθι ξύλα στην καθισιά για να ζεστάνει, με 3-4 κιλά την ώρα θα πηγαίνει, οπότε εξού και η μικρή εστία. Αν θέλει πάντως, έχει και αντίστοιχα 80 και 90 cm νομίζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3395 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
το 700 εχει αεραγωγους γριλιες μπροστα στην προσοψη αλλά απο το σχεδιο δεν βλεπω να εχει εξοδους για να οδηγησεις πιο ψηλα 2 γριλιες κοντα στο ταβανι...ουτε βλεπω να εχει υποδοχη για τροφοδοσια με αερα απ εξω,οπως εχω δει σε μεγαλυτερα μοντελα..παθητικα βγαζει αρκετο αερα απο μπροστα? εχει σκαλες για την ενταση εσωτερικης καυσης? καταναλωση ειπες 3-4 κιλα την ωρα,λογικη μου μοιαζει..

ευχαριστω για τις απαντησεις ,θα τον στειλω μια βολτα στο καταστημα να τα δει κ απο κοντα τιμες και μοντελα και βλεπουμε..

καλη χρονια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3397 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Μικρό σαν εστία/πρόσοψη είναι, αφού είναι 70cm. Αν έχει συνηθίσει σε τίποτα ανοιχτά τζάκια που έριχνε μέσα 15 κιλά ξύλα για να μπουμπουνίσει, εδώ μπορεί να νιώθει ότι ψώνισε μαρίδα. Σαν απόδοση βέβαια είναι 14kW, το μεγαλύτερο 70άρι νομίζω της αγοράς και φυσικά δεν θέλει ένα καλάθι ξύλα στην καθισιά για να ζεστάνει, με 3-4 κιλά την ώρα θα πηγαίνει, οπότε εξού και η μικρή εστία. Αν θέλει πάντως, έχει και αντίστοιχα 80 και 90 cm νομίζω...


Φιλε sofix, καλο θα ειναι να ακουσουμε τον αστερη μιας και το εχει δοκιμασει. Νομιζω οτι τα 14kw ειναι αρκετα για ενα χωρο 90μ2 ενιαιο. Εγω σκεφτομαι να βαλω το 80αρι που βγαζει 18kw, για τον ιδιο χωρο(με το παιδικο δωματιο) αλλα πολυ φοβαμαι οτι μπροστα απο το τζακι που ειναι και το καθιστικο δεν θα μπορουμε να καθισουμε ή θα ειμαστε με τα σωβρακα :) :)

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3398 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το μοντέλο 2012 θα έχει υποδοχή για αέρα από έξω, αλλά δεν ξέρω αν το έχουνε φέρει στο Leroy. Αλλιώς φέρνεις έναν εξωτερικό σωλήνα κάτω από το συρτάρι και το τζάκι τραβάει όσο θέλει.

Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι κλασική εστία και θέλει έναν μονωμένο θάλαμο από πάνω του, όπου συγκεντρώνει τον θερμό αέρα και κάνοντας τρύπες όπου θέλεις, βγαίνει ο ζεστός αέρας. Ροή έχει παραπάνω από αρκετή για τον χώρο που λες, εγώ το έχω σε 60τμ και αναγκάζομαι να ανοίξω την πόρτα να φύγει αέρας προς τον πάνω όροφο, αλλιώς θα πάει 26-27 βαθμούς. Η ένταση της καύσης καθορίζεται από μπροστά, έχει γρίλιες με έναν μικρό λεβιέ, τέρμα δεξιά το τζάκι σχεδόν σβήνει, τέρμα αριστερά καίει τσίτα. Στο ξεκίνημα μπορείς να τραβήξεις λίγο έξω το συρταράκι και του δίνεις τέρμα ανοιχτό αέρα για να πάρει γρήγορα. 3-4 κιλά την ώρα ζητάει τις πρώτες δύο ώρες για να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι. Μετά το ρίχνω περίπου στα 2.5 μέχρι αργά το βράδυ. Αν ρίξεις ένα γερό κούτσουρο στις 1-2 το βράδυ και του κλείσεις τον αέρα, το πρωί θα βρεις κάρβουνο για να ξανανάψεις κατευθείαν με ξύλο. Την στάχτη μπορείς να την αδειάσεις χωρίς να πρέπει να σβήσει το τζάκι, έχει συρτάρι από κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3399 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
δικαιο εχεις και εγω νομιζω αρκετο ειναι για τα 30τμ της ενιαιας σαλονοτραπεζαριας,και τα 90 συνολικα τμ του σπιτιου..γι αυτο και ρωταω τον Αστερη που το εβαλε ο ανθρωπος.
αλλά αντε να γεμισεις το κεφαλι του πατερα μου που δεν εχει ιδεα τι εστι ενεργειακο και ειχε μαθει με αλλου τυπου τζακι απο σπιτια φιλων και γνωστων...το θεμα ειναι να γλιτωσουν τα λεφτα του πετρελαιου ,αμα ειναι να φτιαξει απλο τζακι και να ζεστενει μονο 2 μετρα μπροστα απο το τζακι,κριμα ειναι...

η μονη λυση ειναι να τον παω σε σπιτι με ενα ενεργειακο να παρει ιδεα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3402 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στα 30τμ, αν δεν βρείτε τρόπο να διώχνετε την ζέστη προς το υπόλοιπο σπίτι, θα κάνετε παρέλαση με τα σώβρακα. Και ο πατέρας μου έτσι είναι, χοντροκέφαλος, δεν καταλαβαίνει ότι το ενεργειακό μπορεί να είναι κύρια θέρμανση και μάλιστα κατά περίπτωση μπορεί να είναι και η μόνη. Ο πεθερός το κατάλαβε προχτές που ήρθε επίσκεψη και τον πήγα επίτηδες στους 26 και χοροπήδηξε, πήγε σε μιά κρεββατοκάμαρα να γλυτώσει... ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.428 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ