Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37164 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πολλά τα 142, μην χαίρεσαι, θα τα σκορπίσει όλα σε λιγο καιρό τέτοια θερμότητα. Τι διατομές είπαμε βάλατε πάνω-κάτω?

Βάστα τις περσίδες, θα βάλεις μεγαλύτερες μάλλον...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37172 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Πολλά τα 142, μην χαίρεσαι, θα τα σκορπίσει όλα σε λιγο καιρό τέτοια θερμότητα. Τι διατομές είπαμε βάλατε πάνω-κάτω?

Βάστα τις περσίδες, θα βάλεις μεγαλύτερες μάλλον...


κατω απο παταρι
πανω κεντρικη 20x50
πλαινες δεξια και αριστερα 20x10

πανω απο παταρι
εκτονωσης 10x10 μια στη βαση παταριου και μια τερμα πανω..

κατω εχω μια 25x15 εισαγωγη + Φ125 απ'έξω + 1,5cm πανω δοντι+1 cm ανυψωση να μην βρισκει συρταρακι


1400cm2 εξαγωγη + εκτονωση νομιζα ηταν αρκετα.. :blink:

φοβαμαι οτι βαζοντας τις περσιδες θα μειωθει λιγο το εμβαδον λογω πτερυγιων οποτε ισως ανεβασει ακομα...
περσιδες τις πληρωσα στον kaffe δεν επιστρεφονται τωρα ..το πολυ πολυ θα το καιω τερμα κλειστο αερα στο ρελαντι... :P
μου τα ελεγες και δεν σε πιστευα...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37182 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδες εχει παρει φωτια ο κωλος μου το σπιτι εχει 27 στο σαλονι και 26 πανω το βεντιλατερ φυσαει στο 10 καθοτι εχει εξοδο αερα 98 βαθμους .
θα ψηθουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37189 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@sofix
Αυτο το δυωρο ποσα ξυλα εκαψες?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37195 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε:

Asteris έγραψε: Πολλά τα 142, μην χαίρεσαι, θα τα σκορπίσει όλα σε λιγο καιρό τέτοια θερμότητα. Τι διατομές είπαμε βάλατε πάνω-κάτω?

Βάστα τις περσίδες, θα βάλεις μεγαλύτερες μάλλον...


κατω απο παταρι
πανω κεντρικη 20x50
πλαινες δεξια και αριστερα 20x10

πανω απο παταρι
εκτονωσης 10x10 μια στη βαση παταριου και μια τερμα πανω..

κατω εχω μια 25x15 εισαγωγη + Φ125 απ'έξω + 1,5cm πανω δοντι+1 cm ανυψωση να μην βρισκει συρταρακι


1400cm2 εξαγωγη + εκτονωση νομιζα ηταν αρκετα.. :blink:

φοβαμαι οτι βαζοντας τις περσιδες θα μειωθει λιγο το εμβαδον λογω πτερυγιων οποτε ισως ανεβασει ακομα...
περσιδες τις πληρωσα στον kaffe δεν επιστρεφονται τωρα ..το πολυ πολυ θα το καιω τερμα κλειστο αερα στο ρελαντι... :P
μου τα ελεγες και δεν σε πιστευα...


Οι διατομές σου είναι καλές. Τα 142 είναι παράξενα. Για μέτρα το κούτελό σου με το IR, θα δείξει 36 και 6, ή θα σε βγάλει άλογο?

Δεν πιστεύω τα 142 να είναι με κάνα συρταράκι ανοιχτό τέρμα, δηλαδή στα 20+ kW? Εννοείται ότι με τέτοιον καιρό έξω πρέπει να καις ρελαντί.

Έκαψα και γω το δικό μου από τις 2 η ώρα, έφαγε 8-9 κιλά ξύλα μέχρι τις 9 το βράδυ στο ρελαντί και πήγε τα 65τμ του ισογείου στους 27.5 βαθμούς. Τον μεσαίο δεν τον ανέβασε όσο ήθελα, στους 22 τον πήγε, έχω πρόβλημα ροής στις σκάλες, κόβουν οι κουρτίνες του ισογείου, θέλει να κάνω καμιά τρύπα στο ταβάνι...

Πάντως με 6kW μίνιμουμ που έχει το Selenic, δεν κάνει τελικά για σπίτια κάτω των 70-80τμ, είδικά στην Αθήνα και κάτω. Και στο ρελαντί στριπτήζ θα κάνουν οι κάτοικοι...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37200 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @sofix
Αυτο το δυωρο ποσα ξυλα εκαψες?


φευγοντας ειχα ζυγισει στην μανα μου 2 κουτσουρα των 3,5 κιλων περιπου εκαστο + ενα μεγαλυτερο περι τα 4, κιλα γιατι ηθελα να το μετρησω,γυριζοντας σπιτι.

οταν γυρισα ειχε καψει τα 7 κιλα( 2 κουτσουρα) και μολις ειχε βαλει το μεγαλο..

τον αερα τον ειχε πανω απο τη μεση και μολις γυρισα τον εκλεισα τελειως...

γενικα οι γονεις εχουν ενα θεμα με τη ρυθμιση αερα...γουσταρουν να βλεπουν φλογες να χορευουν και δεν τον κλεινουν..συρταρακι εννοείται κλειστο..
που θα παει θα το μαθουν και αυτο,οσο τελειωνουν τα ξυλα εξω.. :P

Asteris έγραψε: Οι διατομές σου είναι καλές. Τα 142 είναι παράξενα. Για μέτρα το κούτελό σου με το IR, θα δείξει 36 και 6, ή θα σε βγάλει άλογο?


μετρηθηκα και εχω υποθερμια
34,9 εδειξε το μαραφετι στο κουτελο και 33,4 στην παλαμη :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.570 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ