Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37354 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα,
Ψάχνοντας για καμινάδες Φ160, αντιμετώπισα ένα προβληματάκι.
Το τζάκι Selenic που θα τοποθετήσω θα ξεκινήσει με Φ200, θα κάνει μια κλίση που δεν ξέρω ακόμα πόσες μοίρες θα είναι και θα μπει συστολή από Φ200 σε Φ160, γιατί η καμινάδα έχει 8,5 μέτρα ύψος και θα περάσει μέσα από την ήδη υπάρχουσα τσιμεντένια καμινάδα.
Επειδή εκει που μπορούν να μου φτιάξουν την Φ160, (γιατί δεν υπάρχει έτοιμη αυτή η διατομή) δεν έχουν σφικτήρες για Φ160, (για να σφίγγεις το ένα κομμάτι με το άλλο) μήπως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω καμινάδα Φ150 που υπάρχουν σφικτήρες για αυτήν την διάσταση, αντί για καμινάδα Φ160;
Ευχαριστώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37357 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σφικτηρες υπαρχουν σε οτι διασταση θες

Βαλε 2 αν σου φαίνονται αυτοί μικροί στο πλατος .
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSq3mMnfoYd_qODY5_r7z50CvbToOcGAGcbRrcP4Nq_kgzIunh03_ucdAOm
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37364 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Xθες πρωτοάναψα το τζάκι για φέτος.


Όλα πήγαν πολύ καλά. Με 12 κιλά Μπριγκέτα και 10 κιλά ξύλα άναψε από τη μία το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα, με φλόγα, 25 βαθμοί στο σαλόνι με εξωτερική 20 τη μέρα και 17 το βράδυ, και σήμερα το πρωί ακόμα βγάζει ζέστη.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ζεστένεται πολύ το γείσο του τζακιού, εκεί που θα μπει η διακοσμητική μαρκίζα. Η κασέτα όπως φαίνεται στη ψωτογραφία δεν αφήνει καθόλου περιθώρια με τα τοιχώματα του τζακιού.





Αστέρη,
αν ανοίξω μια περσίδα στην πλάτη του τζακιού, από τη μεριά του σαλονιού, θα βοηθήσει να μη ζεσταίνονται οι τοίχοι τόσο πολύ;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37366 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όχι ιδιαίτερα, γιατί θες και είσοδο και έξοδο αέρα, όπως και χώρο γύρω από την κασέτα για να κυκλοφορεί ο αέρας, που αφού η κασέτα είναι κολλημένη από παντού, δεν τον έχες...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dmtr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37367 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
House
Σε ευχαριστώ,
αλλά που υπάρχουν; Στο Leroy που είδα δεν έχει σφικτήρες για Φ160. Έχει Φ150, Φ200, Φ180. Αυτός ο κατασκευαστής που θα μου φτιάξει την Φ160, μου είπε δεν έχει σφικτήρες Φ160. Έχει για τις διατομές που προανέφερα. Αλλά δεν χρειάζεται μου είπε σφικτήρας, γιατί θα μπαίνει 6 εκατοστά μέσα το ένα κομμάτι στο άλλο.
Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος πρακτικός να υπολογίζεις τις μοίρες που θα χρειαστείς στην κλίση της καμινάδας;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37375 από nkpanda
Απαντήθηκε από nkpanda στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vg έγραψε: Καλημέρα,
Ψάχνοντας για καμινάδες Φ160, αντιμετώπισα ένα προβληματάκι.
Το τζάκι Selenic που θα τοποθετήσω θα ξεκινήσει με Φ200, θα κάνει μια κλίση που δεν ξέρω ακόμα πόσες μοίρες θα είναι και θα μπει συστολή από Φ200 σε Φ160, γιατί η καμινάδα έχει 8,5 μέτρα ύψος και θα περάσει μέσα από την ήδη υπάρχουσα τσιμεντένια καμινάδα.
Επειδή εκει που μπορούν να μου φτιάξουν την Φ160, (γιατί δεν υπάρχει έτοιμη αυτή η διατομή) δεν έχουν σφικτήρες για Φ160, (για να σφίγγεις το ένα κομμάτι με το άλλο) μήπως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω καμινάδα Φ150 που υπάρχουν σφικτήρες για αυτήν την διάσταση, αντί για καμινάδα Φ160;
Ευχαριστώ



Αν είναι καλύτερα να μέινεις σε Φ160 αντί για Φ150 τότε καμινάδες , σφικτήρες, καπέλα κλπ
στο www.kaminades-inox.gr ( Καμινάδες Διαμαντής) . Inox 304 , πάχος 0,4 και 0,5 mm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.517 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ