Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
7 Χρόνια 22 Λεπτά πριν #158901 από ΜΑΝΟΣ77
Απαντήθηκε από ΜΑΝΟΣ77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Λεπτά πριν #158902 από ΜΑΝΟΣ77
Απαντήθηκε από ΜΑΝΟΣ77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ανεστη σε ευχαριστω για της απαντησης σου σε εχω πρηξη δυο μερες τωρα,εχω μερικες τελευταιες αποριες,
θα το κανω ετσι οπως μου δειχνεις αλα συμφωνα με την εικονα που μου εστειλες θα καταργησω τελειος των αερα που ερχεται απο εξω και θα σφραγισω την τρυπα που εχει πανω στον τοιχο τελιως για να μην μπαινει κρυος αερας !
το σπυραλ που περισευει απο την δεξια πλευρα οπως φενεται στην φοτω πως θα το βαλω μεσα στο κουτι αφου απο εκει μεσα ερχεται αυτο το καλοδιο με το φισακι που φενεται στην τελευταια φωτο ?
το οπιο καλοδιο πρεπει να ειναι απο το πινακακι που δινεις στροφες ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #158913 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα

Αν το κουτί του μοτέρ δεν έχει μούφα για να δέσει το σπιράλ (που έτσι φαίνεται) σφήνωσε το μέσα στην τρύπα. Δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό, κανονικά θα έπρεπε να κάνεις αντάπτορα αλλά από το να παιδεύεσαι ή να το αφήσεις να ρουφάει ανεξέλεγκτα από το θερμοθάλαμο είναι καλύτερα έτσι. Αν θές και φτάνεις εκεί κάτω κλείσε και τυχόν κενά με αλουμινοταινία. Πρίν βάλεις την γυψοσανίδα ενεργοποίησε το μοτέρ και δούλεψε το σε όλο το φάσμα των στροφών και έλεγξε για συντονισμούς και τριξίματα από τις σωλήνες . Σταθεροποίησε τις σωστά και μετά κλείσε τη γυψοσανίδα. Το καλώδιο αυτό είναι η τροφοδοσία του μοτέρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159016 από ΜΑΝΟΣ77
Απαντήθηκε από ΜΑΝΟΣ77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ανεστη , εχω μερικες αποριες ακομη,εαν βαλω εναλακτη πανω στην καμιναδα και απο εκει απο της εξοδους του εναλακτη δωσο τον αερα στο βοηθητικο μοτερ και απο εκει στα δωματια γινεται ?
το λεω αυτο ωστε να μην μειωσω τον αερα που βγαζουν οι δυο εξοδοι και να τους αφησω οπως ειναι στο σαλονι,
εχω διαβαση τελευταια παρα πολα θεματα εδω μεσα και πιο παλιες δημοσιευσης λενε οτι καλυτερα ειναι να περνουμε τον αερα μεσα απο το χωρο με μια περσιδα κατω απο το τζακι οπως πολυ σωστα μου ειπες εσυ αλα πολα μελη γραφουνε οτι ετσι ο αερας δεν ανανεοναιτε και οτι υπαρχη προβλημα και οτι καθε τοσο πρεπει να αφηνης καπιο τζαμι ανοιχτο για να ερθει φρεσκος αερας μεσα ?
αυτο ομως πως γινεται οταν πεφτεις για υπνο και το τζακι δουλευει ολη νυχτα ?
ξερω σε εχω ζαληση τελευταια ,
χρονια πολα και χρηστος ανεστη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159017 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα και Χρηστός ανέστη
Για το θέμα του εναλλάχτη στην καμινάδα δεν έχω προσωπική εμπειρία οπότε δεν μπορώ να σου πω υπεύθυνα τι να κάνεις. Σύμφωνα όμως με τα γραφόμενα από κάποιους που τα έχουν εγκαταστήσει αλλά και με τη λογική , δεν θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Πρώτον το κλαπέτο του τζακιού που είναι πριν τον εναλλάχτη θα σου κόβει τα καπναέρια τα οποία θα αξιοποιούνται από την εστία και θα φτάνουν σε αυτόν με μικρότερη θερμοκρασία άρα χαμηλή απόδοση. Δεύτερον ο εναλλάχτης θα σου ρίχνει την θερμοκρασία καυσαερίων άρα και τον ελκυσμό της καμινάδας και μπορεί να μην έχεις καλό τράβηγμα και να σου μπουκώνει και τρίτον , η θερμοκρασία του αέρα που θα πάρεις από αυτόν στα τέσσερα μέτρα δεν θα είναι η επιθυμητή. Όσο αφορά τον αέρα που λες , ναι όντως θα είναι πιο ξηρός λόγο της θέρμανσης του. Το ίδιο συμβαίνει όμως και με τα καλοριφέρ και με τα κλιματιστικά (λίγο περισσότερο) , όμως με τόσα τετραγωνικά λίγο δύσκολο να στον στεγνώσει σε τέτοιο βαθμό που να έχεις πρόβλημα. Πάρε ένα υγρασιόμετρο να βλέπεις τις τιμές. Σκέψου επίσης όλους αυτούς που έχουν foyer που δουλεύουν με τον ίδιο περίπου τρόπο. Θα αναφέρω και το παράδοξο της Ελλάδας που δεν θέλουμε να χρησιμοποιούμε κλιματιστικό γιατί ξεραίνει τον αέρα αλλά βάζουμε αφυγραντήρες. Πάντα λέω απλά την άποψη μου και δεν είναι νόμος. Καλή συνέχεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159023 από ΜΑΝΟΣ77
Απαντήθηκε από ΜΑΝΟΣ77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ανεστη ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι η περσιδα που θα βαλω στο κατω μερος του τζακιου για να τραβαει τονα αερα απο το σαλονι,
το σπυραλ πρεπει να ειναι φ 20 και πως θα το στερεωσο πανω στην περσιδα,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.562 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ