LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56526 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
ο αερας που θα βγαινει απο την περσιδα εκτονωσεις δεν θα ερχεται σε επαφη με το μαλιαρο του πετροβαμβακα?το τζακι εχει δικο του θερμοθαλαμο (κουτι απο ανοξειδωτη λαμαρινα)φτιαχμενο απο εργοστασιο.μηπως αλλαζει κατι αυτο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56532 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
αυτο το κουτι λεει ο μαστορας θα ντυθει κ οχι τοιχος η γυψοσανιδα.αν μπει ο πετροβαμβακας με την πλευρα του αλουμινιου το μαλιαρο μερος δεν θα ερχεται σε επαφη με τον αερα που θα κυκλοφορει εντος της εστιας?????
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56543 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
Αν αφεθεί απόσταση μεταξύ του κουτιού και του πετροβάμβακα και κάνεις και περσίδα εκτόνωσης πάνω, απ' όπου θα βγαίνει αέρας, πρέπει να εξασφαλίσεις την ποιότητα του αέρα.

Δεν ξέρω στην εστία αυτή αν το κουτί ντύνεται εφαρμοστά ή αν αφήνεται κάποιο κενό, αυτό θα το δεις στο manual το οποίο δεν το έχω για να το δω και να σου πω.
Θα το κάνεις όπως ακριβώς ορίζει.
Αν δεν το λέει το manual, μην τον αφήσεις να το κάνει έτσι αψήφιστα, αν ο πετροβάμβακας υπερθερμανθεί πάνω από 200oC, καίγονται οι συνδετικές ρητίνες του και μυρίζει.

Αλλά και ντύσιμο να κάνεις, αν το επιτρέπει ο Ιταλός, το αλουμινόφυλλο πρέπει να κοιτάει προς την εστία, για να αντανακλά σε αυτή τη θερμότητα που πάει να διαρρεύσει.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": john tsik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56916 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
το manual κ ο κατασκευαστης δεν γραφουν τιποτα για κατι τετοιο!κολλητο στην λαμαρινα θα μπει.αν τοποθετηθει οπως λες το μαλλιαρο του πετροβαμβακα δεν θα βρισκεται αναμεσα θερμοθαλαμου κ γυψοσανιδας που θα κυκλοφορει αερας που βγαινει απο την περσιδα εκτονωσης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56971 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
Για την τοποθέτηση στον τοίχο και στη γυψοσανίδα το μαλλιαρό θα είναι κολλημένο στον τοιχο και στη γυψοσανίδα και το αλουμίνιο θα βλέπει εσωτερικά τη φούσκα και τη λαμαρίνα εξωτερικά του τζακιού σου .Πολλοί τζακάδες το κάνουν κι έτσι .Πάντως ο δικός μου είναι για κλωτσιές.Χωρίς μόνωση η λαμαρίνα .Ο αντιπρόσωπος μου είπε θα βάλει κεραμοβάμβακα περιμετρικά της λαμαρίνας.Και ρωτάω:Οι ίνες του κεραμοβάμβακα θα απορροφούνται από το βεντιλατέρ που είναι κάτω από τη λαμαρίνα(θερμοθάλαμο);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57040 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

john tsik έγραψε: το manual κ ο κατασκευαστης δεν γραφουν τιποτα για κατι τετοιο!κολλητο στην λαμαρινα θα μπει.αν τοποθετηθει οπως λες το μαλλιαρο του πετροβαμβακα δεν θα βρισκεται αναμεσα θερμοθαλαμου κ γυψοσανιδας που θα κυκλοφορει αερας που βγαινει απο την περσιδα εκτονωσης?


Η εστία σου είναι μονομπλόκο.
Δηλαδή είναι πλήρης, έτοιμη. Στήνεις, βάζεις καμινάδα, κάνεις επένδυση και τέλος.
Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να ντυθεί εφαρμοστά η εστία με μόνωση αντί να καλυφθούν οι επιφάνειες περιμετρικά.
Δε νομίζω ότι η εστία και ο θερμοθάλαμός της, έχουν ανάγκη το τύλιγμα για να αποδώσουν.
Η μόνωση θα μπει για να προστατευθούν τα δομικά στοιχεία περιμετρικά, αλλά και να μην έχουμε απώλειες ζεσταίνοντας τα ντουβάρια, έστω και λίγο.
Η λογική μου λοιπόν, μου υπαγορεύει επένδυση των περιμετρικών επιφανειών με πετροβάμβακα και όχι τύλιγμα της εστίας και του θερμοθαλάμου. Και ακολουθώντας αυτή τη μέθοδο, αποφεύγεις και την επαφή του αέρα με τον πετροβάμβακα.

Συζήτησέ το καλύτερα με τον αντιπρόσωπο να δεις τι θα σου πει. Και ρώτα τον να σου δικαιολογήσει το γιατί.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": john tsik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ