Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68428 από mallik
δοκιμαζω σημερα να βαζω τα ξυλα αρκετα πριν καει το προηγουμενο ( χρησημοποιω σχετικα ξερα ξυλα 1,5-2 κιλα το καθενα ) αλλα δεν βλεπω διαφορα .Παλι παει να μου σβησει η φωτια εχοντας των πρωτογενη εντελως
κλειστο.Τον δευτερογενη τον εχω τερμα ανοιχτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68554 από dmtr
Στις κασέτες ακόμα και όταν κλείνουμε όλον τον πρωτογενή, επειδή ο αέρας έρχεται από το συρταράκι της στάχτης όλο και περνάει κάποιος αέρας. Απλά δεν είναι ο πολύς αέρας όπως όταν έχουμε ανοικτό το λεβιεδάκι. Το ρεγουλάρισμα γίνεται από τον δευτερογενή αέρα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68567 από glf
στο τζάκι μου παίζει μεγάλο ρόλο να είναι... ανοιχτή η σχάρα επάνω από το τασάκι από τις στάχτες. κάθε φορά που θα βάλω κούτσουρο, πρέπει να ανακατέψω τη στάχτη για να ανοίξει η σχάρα και να ξαναδώσει γερή φωτιά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73831 από vaxevana
Στην περίπτωσή μου (Dovre 2170) o θάλαμος καύσης παίρνει αέρα από 3 σημεία.
1. Κάτω - πρωτογενής - διαχειρίσιμος με λεβιέ
2. Πλάτη (μικρές τρύπες στο βερμικουλίτη) - δευτερογενής - διαχειρίσιμος με λεβιέ
3. Πάνω μέρος - πάντα ανοικτός - μη διαχειρίσμος. Σε καυτό τζάκι, αν κλείσεις και τους 2 λεβιέδες βλέπει τη φωτιά να ξεπηδάει από πάνω και να καταλήγει πάλι πάνω ...

Όσο για το μαύρισμα του τζαμιού, το μυστικό είναι ΞΕΡΑ ξύλα ... όσο και να μαυρίσει στην αρχή (κλείνω την πόρτα μόλις ανάψω φωτιά μήπως και περάσει υποψία καπνού στο σπίτι), μετά με ΞΕΡΑ ξύλα (οξιά κατά προτίμηση) πυρολύει και τα καίει. Σε μένα για να πιάσει δευτερογενή καύση θέλει 3 ξύλα - κούτσουρα, 2 στη βάση και ένα από πάνω τους, το 3ο όσο πιο κοντά στις τρύπες στη πλάτη ... το έχω πετύχει μόνο με οξιά και γαύρο ... βέβαια ΞΕΡΟ μεσέ δεν έκαψα ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ