Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142902 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ακριβώς το ίδιο έχω παρατηρήσει και στον δικό μου FC810.

Αν θες να ξεκινάει - πάντα στο PROP - πιο νωρίς, μείωσε την παράμετρο SET στο 40 ή 50.

Και μένα το κάνει καμμιά φορά, όχι πάντα , και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ξαφνικά, άλλες φορές στο 40 άλλες στο 50 άλλες στο 60, ξυπνάει και μετρά κανονικά. Ειδικά όταν ανάβω με το φιλανδικό τρόπο.

Τώρα τελευταία που ανάβω με upside-down, και η καύση/θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ ομαλά και πολύ σταδιακά, δεν έχω θέμα.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171137 από kalyvia1980
Καλησπέρα κι από εμένα, αν και η παρατήρηση μου έρχεται κάμποσα χρόνια μετά, επειδή έφαγα κι εγώ αρκετά το κεφάλι μου με τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου θερμοστάτη, υπάρχει ένα μικρό λάθος σε αυτά που γράφει ο alex_nous. Το λάθος είναι στη ρύθμιση DEL σε κατάσταση prop (ανάλογο). Αυτό που ρυθμίζεις με το DEL είναι από ποια θερμοκρασία μέχρι ποια θα λειτουργεί η κατάσταση PROP. Δηλαδή αν η ελάχιστη θερμοκρασία που παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας είναι π.χ. 45 κελσίου ( άρα το SET είναι 45), το PROP θα λειτουργεί από 45 μέχρι 45+20=65 κελσίου (αν το DEL είναι 20).
Αν το DEL είναι για παράδειγμα 100 κελσίου ,που είναι και η μέγιστη θερμοκρασία που μπορεί να πάρει, η κατάσταση PROP θα λειτουργεί από 45 ως 45+100=145 κελσίου. Όπως λέει και στις οδηγίες "Το βεντιλατέρ αυξάνει αυτόματα την ταχύτητα ανάλογα με τη θερμοκρασία του αισθητήρα στο εύρος θερμοκρασιών SET + SET + DEL". Εδώ ο ποιητής εννοεί SET ως SET+DEL!!!!!!
Στην κατάσταση PROP στην ελάχιστη θερμοκρασία που παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας, π.χ. 45 κελσίου, ο ανεμιστήρας λειτουργεί στη σκάλα που έχουμε ρυθμίσει στο UUE και λειτουργεί μέχρι τη μέγιστη θερμοκρασία που του έχουμε βάλει, π.χ. 145 κελσίου, με τη ρύθμιση που έχουμε βάλει στο UEn. Από 45 μέχρι 145 βαθμούς ο ανεμιστήρας λειτουργεί με αναλογικότητα, ας πούμε για παράδειγμα ανεβάζει σκάλα κάθε 10 βαθμούς ΜΟΝΟ του.
Αν ξεπεράσει τους 180 βαθμούς μπαίνει σε κατάσταση συναγερμού και λειτουργεί σε φουλ αέρα, στη σκάλα 10 του ανεμιστήρα, και μπαίνει σε κατάσταση PROP αυτόματα. Άρα μέχρι που να φτάσει π.χ. στους 65 ή στους 145 βαθμούς από τα προηγούμενα παραδείγματα , θα λειτουργεί στο φουλ και μόλις φτάσει σε αυτές τις θερμοκρασίες θα λειτουργεί κανονικά όπως το έχουμε ρυθμίσει την κατάσταση PROP.
Επομένως στη ρύθμιση DEL το 20 δεν αντιστοιχεί στους 2 βαθμούς κελσίου, το 30 στους 3 βαθμούς κλπ. Το ανα πόσο ανεβάζει σκάλα ο ανεμιστήρας το ρυθμίζει αναλογικά από μόνος του ο θερμοστάτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Μήνες 18 Ώρες πριν #180599 από Isolexion
Και εγώ έρχομαι σαν ακόμα νεότερος να επαναφέρω λίγο το θέμα!! @kalyvia1980 Πολύ λογικό ακούγεται όπως τα λες. Ερώτηση: Που έχετε βάλει το αισθητήριο του θερμοστάτη και παίρνετε τόσο χαμηλές ενδείξεις? Μου φαίνονται πολύ μικρά νούμερα ακόμα και για το τέρμα πάνω μέρος του θερμοθαλάμου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Μήνες 7 Ώρες πριν #180600 από kalyvia1980
Στο δικό μου το τζάκι έχει μπει εκεί που έχω βάλει το μαύρο σημαδάκι που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Πιστεύω ότι λειτουργεί καλά μιας και ζεσταίνω σπίτι 126 τ.μ.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...d=59663&limitstart=6
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Μήνες 7 Ώρες πριν #180601 από kalyvia1980
    Στο δικό μου το τζάκι έχει μπει εκεί που έχω βάλει το μαύρο σημαδάκι που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Πιστεύω ότι λειτουργεί καλά μιας και ζεσταίνω σπίτι 126 τ.μ.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...d=59663&limitstart=6
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ