Βελτίωση Eλληνικού υδραυλικού τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72553 από stef_chai
Καλησπέρα.
Κατ' αρχάς δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία να το βάλω το θέμα μου. Σαν παρουσίαση του τζακιού μου, σαν ερώτηση πριν την αγορά η σαν πρόβλημα σε τζάκι.
Σκοπός μου είναι να ενημερώσω κάποιους να μη την πατήσουν όπως εγώ, να δω τα λάθη μου για να το βελτιώσω.
Θέλω να πώ ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους! Δεκτή κάθε παρατήρηση (ακόμη και κράξιμο :angry:)
Μέσα από το forum έχω μάθει πάρα πολλά και επηδή ένιωθα οτι μόνο έπαιρνα απο όλους εσάς αποφάσισα κι εγώ να παρουσιάσω το τζάκι μου με σκοπό την ενημέρωση και την βοήθεια.
Αποφασίσαμε λοιπόν να αγοράσουμε ένα τζάκι-λέβητα στο χωριό στο σπίτι που μένου η μητέρα μου με τον αδερφό μου, ώστε να απαλλαγούν από το πετρέλαιο μιας και καίγανε πολύ και με την τιμή στα ύψη δεν έβγαινε.
Το σπίτι είναι Βόρεια του Κιλκίς στους πρόποδες του Μπέλες στις Μουριές. Μονοκατοικία ψηλοτάβανη, 110m2 Βορεινή, αμώνοτη, με καλά κουφώματα.
Αφού δε μπόρεσε να βρεί Βόυλγάρικο ο αδερφός και επειδή δεν είχαμε ακούσει καλά λόγια, αγόρασε ένα Ελληνικό μέσω γνωστού από ένα χυτήριο στη Θεσσαλονίκη το οποίο παρουσιάζω στις φωτογραφίες παρακάτω.
Ο μάστορας που ο έφτιαξε με είπε ότι είναι φτιαγμένο με λαμαρίνα 5mm όπου κυκλοφορεί νερό και οτι ζεσταίνει άνετα σπίτι 180m2. Εκέινο τον καιρό σε σχέση με τώρα μπορώ να πω οτι δεν είχα τις γνώσεις. Όσο ζείς μαθάινεις.
Το ζάκι έχει μόνο πρωτογενή αέρα από κάτω ο οποίος ελέγχεται με ένα κλαπέ, στα πλαϊνα, πίσω και από πάνω (όπως εχω κάνει το τρίγωνο στη 2η φωτο) έχει νερό, έχει τρείς φλογοαυλούς Φ50 15cm και τρείς Φ50 30cm κάθετους. Επήσης δεν είχε επάνω τάμπερ για να κόβει τα καυσαέρια.
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ
Το τζάκι τοποθετήθηκε στην μέση του σπιτιού (στον τοίχο που κάνει γωνία εκέι που φάινεται ένα πράσινο τάπερ στην δέυτερη φωτο), στον τοίχο μπήκε πετροβάμβακας χωρίς αλουμίνιο (βλακεία μου!). Έφερα αέρα από έξω σωλήνα PVC Φ125 μήκους4,5m στήν οποία ένωσα εύκαμπτο αλουμινίου για να μην έχει πρόβλημα με θερμοκρασίες ώστε να δινει αέρα κάτω από το τζάκι.
Η καμινάδα που έβαλα είναι 6m όλη inox Φ250 και ακριβώς στη έξοδο από το τζάκι έβαλα δύο γωνίες 45 μοιρών για να προκαλέσουν έστω μια μικρή καθυστέρηση στα καυσαέρια.
ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ
Οι σωληνώσεις που πηγάινουν από το τζάκι στο λεβητοστάσιο κι έρχονται είναι 12+12m χαλκός Φ28. Η σύνδεση έγινε παράλληλα με τον λέβητα πετρελαίου, ανοίγοντας και κλείνοντας βάνες λειτουργείς το τζάκι η το πετρέλαιο και χρησημοποιήται ο ίδιος κυκλοφοριτης (στην προσαγωγή) και για τα δύο εναλλάξ ο οποίος είναι στο λεβητοστάσιο. Είχα ανοιχτό δοχείο διαστολής και προερετικά έβαλα μια βαλβίδα πίεσης και μια πίεσης-θερμοκρασίας.
ΑΝΑΜΑ
Αφού γίνανε όλες οι συνδέσεις και μπήκε και το οργανάκι για την θερμοκρασία του νερού και τη λειτουργία του κυκλοφοριτή, το βάλαμε φωτιά!
ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΩΩΩΩΩΩ!!!! πως τραβάει έτσι! Τι κάψιμο κάνει!!!!! (λες και είχε βεντυλατέρ απο κάτω) Πολύ ωράιο μπράβο!!!! :kiss:
Μέχρι εκεί.........
Όσο και να κάιει δεν ανέβαζε πάνω από 40 βαθμούς το νέρο! :oops:
Το γυρνάμε στο πετρέλαιο, όλα καλά ζεσταίνει. Με το τζάκι τίποτα!
Πάιρνω τηλ στο χυτήριο και μου λέει "εκανες κάτι λάθος"
Μου δίνει το τηλ ενός υδραυλικού που τα περνάει τον πάιρνω κι έρχεται σπίτι. (Εγώ είμαι Θεσ/νίκη) Καταργεί το ανοιχτο δοχέιο διαστολής και συνδέει το κλειστό. Μου λέει τηλεφωνικώς οτι το δίκτυο είναι μεγάλο και οτι τωρα θα δουλέψει έτσι. Και φεύγει (ταχα το αναψαν και δούλεψε)
Πάλι τα ίδια.......... :woohoo:
Τα παίρνω στο κρανίο!!! :angry: Πάω αγοράζω μια στρογγυλη πλάκα Φ200 και την κάνω τάμπερ επάνω στην έξοδο των καυσαερίων, κόβω και 6 λαμαρίνες πλάτους 50mm τις στρίβω και τις βάζω για κοφτες στους φλογοαυλους.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ άρχισε να παιρνει τα πάνω του!!!!
Ο αδερφός μου το εκλεισε τώρα με γυψοσανίδα δουλεύει καλύτερα αλλά ανεβάζει πολύ μεγάλη θερμοκρασία μέσα. Αν ντύσουμε τον χώρο κάτω από το κλαπέ που εβαλα με πετροβάμβακα τι λέτε θα πέσει η θερμοκρασία εκεί μεσά; Θα την δώσει στο νερό;

Σας κούρασα αλλά ήθελα να δόσω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούσα.

Οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72578 από stef_chai
Συγνώμη αλλα δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες.
Το κάνω όπως το εξηγέι σε παραπάνω θεμα ο dmtr και ο Sp4wN αλλά δε γινεται
Θα προσπαθήσω και αργότερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72592 από dimlyk
πρεπει να ειναι μικροτερες απο 150 κβ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72609 από stef_chai
80~90kb ειναι και μορφη jpeg αλλά παταω προσθήκη αρχείου, βρισκω το αρχείο, παταω open και δε το βάζει στα συνημμενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72631 από stef_chai
Να και οι φώτο. Με google crome μπήκαν κατευθέιαν











Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72633 από stergiosbik
Mηπως υπαρχει καποιο προβλημα με τον Mozilla?
Γιατι κι εγω το μεσημερι δεν μπορουσα ν ανεβασω φωτο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ