Μετέτρεψα απλό τζάκι σε ενεργειακό με πατέντα: πως θα υπολογίσω τα kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78674 από Gdevil
Δύο παράγοντες που σκέφτηκα και θα τους έγραφα με edit στον θεματοθέτη είναι οι εξής
α) τα κυβικά του βεντιλατέρ να είναι μειωμένα αν έχει στενώσεις στην διαδρομη ή πολλές γωνίες. Τότε χρειάζεται ανεμόμετρο να τα μετρήσει ακριβώς.
β) τα ξύλα να είναι κορμοί :P . Βασικά άν θέλει να μετρήσει θα πρέπει να τα κόψει και να μην έχουν φλοιό.

Κάτι άλλο δε με έρχεται στο νου μου.
Αλλά και πάλι 50% αποκλισεις δε νομίζω. Πάρα πολύ λές.
Στα αερόθερμα μηχανήματα είναι πολύ απλό το να υπολογίσεις τι ενέργεια παίρνεις.
Θές μόνο αυτά που έγραψα. Κυβικά και διαφορά θερμοκρασίας.
Αν τα υπολογίσεις θα έχεις το σφάλμα του υπολογισμού.
Αν τα μετρήσεις δεν βλέπω που μπορεί να έχεις σφάλμα.

Επεξεργασία
Τελικά είναι και η ενέργεια που παίρνεις από το τζάκι με μεταφορά. Δστχώς δεν έχω την παραμικρή ιδεά πόση είναι ούτε και πως να υπολογιστεί (ούτε καν και τι ποσοστό είναι σε σχέση με την κύρια μεταφορά θερμόττας που είναι με αγωγή του θερμού αέρα).
Αλλά είναι κάποια ενέργεια και αυτή. Δλδ αν πχ ανάψεις το τζάκι και δεν βάλεις το βεντιλατέρ πάλι θα σου ζεστάνει κάποιο χώρο μπροστά στο τζάκι. είναι λόγω της μεταφοράς θερμότητας από τα μέταλλα και το τζάμι προς τον χώρο σου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78675 από dimlyk
μιλας ομως μονο για την αποδοση στον χωρο ...
σ αυτο συμφωνω ...γι αυτο ειπα οτι μπορεις αν κανεις τετοιους υπολογισμους για συγκρισεις
αλλα μεχρι να φτασεις στην ισχυ του μηχανηματος εχεις πολλους παραγοντες γι αυτο ειπα 50%
οχι για τον αερα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78697 από Asteris
Κάπως έτσι μετράνε και οι εταιρίες τα kW, απλά μετράνε την θερμοκρασία και όγκο των καυσαερίων από την έξοδο του τζακιού. Η ενέργεια αυτήν που μετράνε, είναι οι απώλειες. Ότι μένει είναι η αποδοθείσα στον χώρο ενέργεια, οπότε αν ξέρεις και πόση ενέργεια είχαν τα ξύλα που έκαψες, τότε βρίσκεις εύκολα την ισχύ και την απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78710 από dimlyk

Asteris έγραψε: Κάπως έτσι μετράνε και οι εταιρίες τα kW, απλά μετράνε την θερμοκρασία και όγκο των καυσαερίων από την έξοδο του τζακιού. Η ενέργεια αυτήν που μετράνε, είναι οι απώλειες. Ότι μένει είναι η αποδοθείσα στον χώρο ενέργεια, οπότε αν ξέρεις και πόση ενέργεια είχαν τα ξύλα που έκαψες, τότε βρίσκεις εύκολα την ισχύ και την απόδοση.


φανταζομαι εννοεις αυτα χωρις καμμια πιστοποιηση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78712 από geokatsa
Παιδια ευχαριστο που ασχολιστε με το ζητυμα μου,αλλα με μπερδεψατε.τα κυβηκα που βγαζη ο ανεμυστυρασ ειναι 300 κυβ.με στομυο 8χ10,αλλα σε εμενα μπενη σε φ75 με δυο γονιεσ,αρα εχω λιγοτερα κιβικα στην εισοδο.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78714 από dimlyk
που σε μπερδεψαμε ?να σε ξεμπερδεψουμε :)
για να δεις ποση θερμοτητα σου δινεισ τον χωρο πρεπει να ξερεις τα μ3 αερα στην εξοδο
κι οπως ειπες ειναι λιγοτερα και ισως αρκετα λιγοτερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ