Μετέτρεψα απλό τζάκι σε ενεργειακό με πατέντα: πως θα υπολογίσω τα kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79045 από Asteris
Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω και εγώ τώρα, ότι τα ξύλα που καις, αναπληρώνουν 6-7 λίτρα πετρέλαιο. Από την ποσότητα των ξύλων μπορείς να βρεις χοντρά-χοντρά και την απόδοση που έχει το τζάκι σου τώρα. Αν δηλαδή καίει 40 κιλά ξύλα (ενώ όπως έγραψε ο Gdevil τα 19 κιλά αντιστοιχούν σε 56kW σε μιά εστία 75%), τότε έχεις απόδοση κάπου στο 30-40%. Ενώ πριν είχες ούτε 20%...

Που σημαίνει ότι άμα βάλεις κανονικό ενεργειακό τζάκι, θα γλυτώσεις άλλα 6-7 λίτρα πετρέλαιο την μέρα...

Και ο τίτλος του topic κανονικά θέλει αλλαγή, διότι το να κάνεις το 20%, 40%, δεν δίνει τον τίτλο ενεργειακό στην εστία σου...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79072 από Kleo
Παντως είσαι καλλιτέχνης....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79155 από geokatsa
Παιδια ,ευχαριστω που ασχολιστε,με το θεμα μου.axillea στο εροτιμα σου για τους μαγνητες,εχει 4,,,,,2πανω στο νιχι τησ κασας,και 2 στην κασα τουτζαμιου.δεν εβαλλα πυρυμαχο κορδονη στην κασα για να εχει ενα μικρο κενο για να μπενη αερας για να μην καπνιζη,,,αλλα φενετε οτι δεν τα καταφερα.τι μου προτινετε για την καπνα στο τζαμι.
cdevil,εκει που εγραψα2 οκταορα ενοουσα 2ημερες απο 8ωρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79203 από Axilleas

geokatsa έγραψε: Παιδια ,ευχαριστω που ασχολιστε,με το θεμα μου.axillea στο εροτιμα σου για τους μαγνητες,εχει 4,,,,,2πανω στο νιχι τησ κασας,και 2 στην κασα τουτζαμιου.δεν εβαλλα πυρυμαχο κορδονη στην κασα για να εχει ενα μικρο κενο για να μπενη αερας για να μην καπνιζη,,,αλλα φενετε οτι δεν τα καταφερα.τι μου προτινετε για την καπνα στο τζαμι.
cdevil,εκει που εγραψα2 οκταορα ενοουσα 2ημερες απο 8ωρες.


Χωρίς σαλαμάστρα δεν ελέγχεις την ροη του αέρα στο θάλαμο. Άλλωστε έχεις το πορτάκι κάτω απ την πόρτα και απο κει μπορείς να ρυθμίσεις τον αέρα που θέλεις.

Εάν δεν κάνω λάθος θέλει είσοδο αέρα στο πάνω μέρος της πόρτας...για το θέμα είχε ποστάρει ο Αστέρης νομίζω αλλά δε μπορώ να το βρώ. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Axilleas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79210 από geokatsa
AXILLEA σαλαμαστρα ειναι το αμιαντοκορδονη,...........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79220 από Axilleas

geokatsa έγραψε: AXILLEA σαλαμαστρα ειναι το αμιαντοκορδονη,...........


Ακριβώς

www.kolleris.gr/pics/salanastres/10.jpg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ