Μετέτρεψα απλό τζάκι σε ενεργειακό με πατέντα: πως θα υπολογίσω τα kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79648 από valsam
Ακριβος αλλα αν εκανα ξανα για παρτη μου αεροθερμο τζακιου δεν θα εβαζα σωληνες αλλα θα εφτιαχνα με λαμαρινα 4 η 5 χιλ. ενα κουτι 5 ποντους υψος εσωτερικα απο λαμαρινα σε λαμαρινα το εσωτερικο του τζακιου με ανοιγμα επανω μια τρυπα για τα καυσαερια και μια κατω για να βγαινει το κουτι της σταχτης!
Τυφλα να'χουν οι κασετες δηλαδη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79822 από Gdevil
@valsam
Αν η πάνω επιφάνεια του τζακιού είναι 50 βάθος επί 70 πλάτος τότε η πάνω πλάκα θα έχει επιφάνεια 50*70 = 3500 τετρ εκατοστά.
Από αυτά αφαιρουμε την τρύπα της καμινάδας 20χ20 έστω.
Μένουν 3100 τετρ εκατοστά για ανταλαγή θερμότητας.

Εαν το κάνουμε με σωλήνες 1+1/4 ίντσας με απόσταση μεταξύ τους 2.5 εκατοστά τότε χωράνε 12 σωλήνες.
Αυτές καταρχήν δεν χρειάζεται να αφήσουν κενό για την καμινάδα
έχουν επιφάνεια (γιατί όλη τους η περιφέρεια θα θερμαίνεται και όχι μόνο το κάτω μέρος)
12 (τεμάχια) * 50 (βάθος) * 2*3,14*1,58 (περίμετρος σωλήνας) = 5953 τετρ εκατοστά.

Σχεδόν διπλάσια επιφάνεια ανταλαγής θερμότητας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79877 από valsam
Gdevil δεν το ειχα σκεφτει οτι δημιουργοντας λαμαρινενια πλακα μονο το κατω μερος θερμαινεται και οτι με σωληνες όλη τους η περιφέρεια θα θερμαίνεται, πολυ σωστα,για τα πλαινα μερη και το κατω τι λες ομως για την δημιουργια θερμοθαλαμου οπως κανει ο φιλος εδω

Η ακομη καλυτερα οπως ο παραπανω αλλα και με πλαινα τοιχωματα οπως του παρακατω βιντεο,δηλ. ενα υβριδιο μεταξυ των δυο αεροθερμων στα βιντεο!

Απ'την αλλη τωρα που το σκεφτομαι μια τετοια κατασκευη εαν γινει με 5 χιλ. λαμαρινα και πρεσαριστει γιατι να μην γινετε αντι για αεροθερμο με νερο, δηλ. υδραυλικο?
Αυτο τι παραπανω εχει www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=SC&extLang=,ισα ισα που αυτο που σκεφτομαι θα εχει πολυ παραπανω ογκο νερου και πορτα για τον ελεγχο του αερα.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79880 από geokatsa
Εγω το ειχα σκευτη πιο μπροστα,αλλα περνο αερα απο πισω,και εξω με το βεντηλατερ,δεν εχω περιθοριο να μπουν τα χερια μου για να ενοσω το σπιραλ του βεντιλατερ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79899 από Gdevil
@geokatsa
μια βελτίωση που σκέφτηκα για την περίπτωσή σου είναι να αυξήσεις την επιφάνεια ανταλλαγής θερμότητας στην κατασκευή σου.
Μιας και χρησιμοποιείς μόνο την πλάτη μπορείς να κάνεις "ψήκτρες"
δλδ να κολλήσεις λάμες πάνω στην εξωτερική πλευρά της μεταλική πλάτης (εννοώ την πλευρά που είναι μέσα στο τζάκι)

@valsam
Για την κάτω πλευρά υπάρχουν 2 λόγοι που με κάνουν να προτιμάω ενιαίο κουτί και όχι σωλήνες.
ο πρώτος είναι ότι στην κάτω πλευρά δεν ζεσταίνεται η σωλήνα γύρω γύρω μιας και από κάτω μαζεύεται στάχτη. Αρα χάνεται το πλεονέκτημα της σωλήανας.
Ο δεύτερος λόγος είναι η ευκολία στο καθάρισμα της στάχτης. Με σωλήνες είναι πολύ μεγάλη φασαρία. Με κουτί είναι πανεύκολο να τα σκουπίσεις ή να τα σμπρώξεις στο σταχτοδοχείο.
Για την πίσω πλευρά νομίζω οι σωλήνες παλι είναι το καλύτερο για τους λόγους που ισχύουν και στην πάνω.
Δλδ για μένα μία σωστή κατασκευή είναι αυτή που ξεκινάει με βάση μεταλικό κουτί και μετά στην πλάτη και επάνω συνεχίζει με σωλήνες 1+1/4 ίντσας.

Πάμε στα πλαινά.
Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ μία σωστή κατασκευή που να τα περιλαμβάνει και αυτά.
Και αυτό γιατί εάν θελήσουμε να βάλουμε και τα πλαινά στο παιχνίδι τότε έχουμε θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με το πως θα κινηθεί ο αέρας. πως δλδ θα κάνουμε τον αέρα να κινηθεί και στο κάτω μέρος της εστίας που είναι τα κάρβουνα και στο πλάι και μετά να καταλήγουν όλα στο επάνω μέρος?
Οπότε προτιμάω τα πλαινά του τζακιού να χρησιμοποιηθούν για άλλο σκοπό.
Ζέσταμα αέρα για δευτερογενή καύση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79915 από valsam
Gdevil δεν ειναι κριμα ομως να μην εκμεταλευτουμε και τα πλαινα, τι λες για αλλα 2 βεντυλατερ που να τροφοδοτουν τα πλαινα σαν ανεξαρτητα κοματια το καθενα ,βεντιλατερ οπως αυτο που εβαλα εγω π.χ μεταλικο ανεμιστηρακι απο σερβερ 140 κυβικων το καθενα,αριστερα δεξια δηλ. απο ενα ανεμνιστηρα λιγων db προσαρμοσμενα επανω στην κατασκευη (οπως εχει ο τυπος στο πρωτο βιντεο αλλα να τροφοδοτουν ξεχωριστα το καθενα σε ενα πλαινο)και για να μην εχουμε πολυ βαβουρα τον σαλιγκαρο που θα δινει στο κυριος σωμα του αεροθερμου να τοποθετιθει εξωτερικα του σπιτιου.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ