Μετέτρεψα απλό τζάκι σε ενεργειακό με πατέντα: πως θα υπολογίσω τα kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79946 από Gdevil
Όντως, ακριβώς έτσι όπως το λές γίνεται αξιοποίηση των πλευρών για θερμότητα στο χώρο.
Δύο κουτιά στα πλάγια με ένα διάφραγμα στη μέση. Απο κάτω στέλνεις αέρα, από πάνω βγαίνει ζεστός.

Τώρα όμως μπαίνει και άλλο ζήτημα.
Θέλουμε να τραβήξουμε τόσο ζέστη?
Προσωπικά νομίζω πως όχι.
Εάν γίνει σωστά η κατασκευή στο κεντρικό τμήμα (εννοείται και πόρτα) θα πάρουμε 400 κυβικά με θερμοκρασίες 75 έως 150 βαθμούς (αναλόγως της φάσης καύσης).
Σε τζάκι που μπορούμε να βάλουμε 12 σωλήνες μπορούμε να πάρουμε έως και 600 κυβικά
Με 400 κυβικά καλύπτουμε χώρο μέτριας μόνωσης έως και 100 τετραγωνικά.

Τώρα γιατί λέω ότι δεν θέλω να τραβήξω άλλη ζέστη από τον χώρο καύσης.
Γιατί όσο τραβάμε ζέστη από τον χώρο καύσης τόσο πιο δύσκολη και ατελής θα γίνεται η καύση μας.
Νομίζω προτιμότερο θα είναι να ξοδέψουμε τα χρήματα της πλαινής κατασκευής σε εναλλάκτη καμινάδας.
Εκεί θα έχουμε το πλεονέκτημα ότι θα ελέγχουμε και την θερμοκρασία των καυσαερίων.
Οταν τα καυσαέρια θα έχουν ψηλές θερμοκρασίες τότε θα δουλεύει δυνατά το βεντιλατέρ του εναλλάκτη.
Οταν θα πέφτει η θερμοκρασία των καυσαερίων τότε θα δουλεύει χαμηλά το βεντιλατέρ του εναλλάκτη και δεν θα τραβάμε ζέστη που χρειάζονται τα καυσαέρια για να βγούν από την καμινάδα χωρίς υγροποιήσεις.

Επιπλέον προσωπικά νομίζω ότι η δευτερογενής καύση έχει να δώσει επιπλέον απόδοση στο τζάκι.
Και χρειάζεται χώρος για να ζεσταθεί ο αέρας και να βγεί κάτω από την κόφτρα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79958 από valsam
Gdevil αυτο που λες για εναλλακτη καμιναδας και παλι συμφωνω αλλα οι περισσοτεροι που πανε σε λυση αεροθερμου ειναι γιατι εχουν χτιστη καμιναδα και οχι γυψοσανιδα, αν ηταν γυψοσανιδα τα σπασιματα θα ηταν λιγα (εως και ελαχιστα εαν ειναι μεγαλη η προυπαρχον εστια και μπαινει το foyer μεσα στην παλια)τοτε βαζαμε ενα τζακι απο leroy με 250-300 ευρω και τελειωνε η μπουγαδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79963 από Gdevil
Είναι και οι περιπτώσεις όπου ο γενικός δερβέναγας του σπιτιού (βλέπε έταιρο ήμιση) βάζει βέτο
"το τζάκι δε θα το πειράξεις. Το σπίτι δε θα το κάνεις ρημαδιο. Ξέχασέ το να το διαλύσεις"
Στην διαπραγμάτευση όμως μία γυψοσανίδα σου αφήνει να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις.
:cheer:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79972 από valsam
Gdevil μιας και ανεφερες κυβικα να σου κανω μια ερωτηση,το δικο μου αεροθερμο που εδωσα στην αδελφη μου αποτελουνταν απο 5 κοιλοδοκους 4Χ4cm αφερεσα τον εναν μιας και δεν πηγαινε αερες στον τελευταιο ετσι κι'αλλιος και τωρα εχει 4 κοιλοδοκους 1,5 μετρα ο καθενας(50Χ50Χ50) δηλ. συνολικο μηκος σωληνων που ζεσταινονται 6 μετρα (4Χ4cm)επισης για την παροχη του αερα υπαρχη κοιλοδοκος 12Χ12cm αλλα αυτος δεν θερμαινετε,για την τροφοδοσια χρησιμοποιει εναν σαλιγκαρο 300κυβικων ααλλα οσα ξυλα και να καψει η θερμοκρασια του χωρου δεν ανεβαινει πανω απο τους 20 βαθμους,ο χωρος ειναι σαλοκουζινα 55 τ.μ με υψος ταβανιου 2,75 και στο σημειο της σκαλας 5,5 μετρα(μεζονετα) δηλ . χονδρικα θελει να ζεστανει 165 κυβικα χωρο,ποσα κυβικα αερα μπορει αυτη η συνολικη επιφανεια σωληνων να αποδωσει?
Στο ρωταω γιατι σκεφτηκα οτι ισως αν εβαζε μεγαλυτερο βεντυλατερ και ανανεονονταν ο αερας 3 φορες την ωρα (3Χ165=495) δηλ. ενα σαλιγκαρο 500 κυβικων μηπως και ζεσταινοταν καλυτερα,η μηπως επιφανεια των σωληνων ειναι λιγη και δεν μπορουν να αποδοσουν τοσα κυβικα?
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79975 από Asteris
Τι να σου κάνουν τα κυβικά του μοτέρ, όταν οι σωλήνες δεν κάνουν επαρκή ανάκτηση ενέργειας από την φωτιά? Άμα οι σωλήνες καταφέρνουν να μαζέψουν 3kW ενέργεια, είτε 300 είναι το μοτέρ, είτε 33.300, 3kW θα δώσουν στον χώρο, οπότε και δεν θα τον ζεστάνουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79979 από valsam
Aυτο ρωταω ρε Αστερη ποση ανάκτηση ενέργειας από την φωτιά μπορει να κανει η συνολικη επιφανεια των σωληνων μου, ξερει κανεις πως υπολογιζονται?
Ας πουμε οτι δεν με νοιαζει η καταναλωση και ριχνω 20 κιλα ξυλα στην εστια(20Χ4kw/kg)δηλ. 80kw ενεργειας που θα καουν σε μια μιαμιση ωρα το 70% της ενεργειας ας πουμε οτι θα φυγει απο την καμιναδα δηλ. 56kw στα περιστερια,θα μπορεσει η επιφανεια των σωληνων και το βεντυλατερ των 300 κυβικων να αποδοσει στον χωρο τα υπολοιπα 24 kw?
Γι'αυτο ειπα πριν οσα ξυλα και να του ριξει η αδελφη μου δεν ανεβαζει πανω απο 20 βαθμους το σαλονι,δηλ. καπου χωλαινει το αεροθερμο,πιστευω η στην συνολικη επιφανεια των σωληνων η στα λιγα κυβικα του βεντιλατερ η ακι στα δυο μαζι!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ